Pilates egzersizleri yoga pratiğinizi güçlendirir mi?

Son dönemde oldukça popüler olan, pilates ve yoga aslında birbirini tamamlayıcı egzersizlerden oluşuyor.
Temelleri, felsefeleri, tarihleri farklılık gösterebilir.
Bir pilates eğitmeni ve yoga öğrencisi olduğum için, hangisinin daha iyi olduğuna dair bazen sorular geliyor. Bu sorulara verilebilecek direkt bir yanıt aslında yoktur.
Cevap, egzersizlerle neyi amaçladığınıza ve ne kadar sıklıkta yapmak istediğinize göre değişecektir.

Pilates egzersizleri yoga pratiğinizi güçlendirir mi?
Pilates egzersizleri, kaslarınızın çalışmasını sağlayabilir

Ben her ikisini de yapmaktan keyif ve mutluluk duyuyorum. Kendi yaptığım egzersizlerde düzenli yaptığım pilatesin, yoga pratiğimde bana oldukça faydalı olduğunu gözlemliyorum. Pilates egzersizlerinin karın kaslarımı güçlendirerek yogada dengemi korumama yardımcı oldugunu ve birçok pilates egzersizinin yaptığım yoga egzersizlerinde beni sakatlanmalardan koruduğunu, farkındalığımı arttırdığını söyleyebilirim.

Düzenli yoga denge, esneklik, eklem ve bağ doku, güç ve sakin bir zihin için çok etkili olabilir.
Yogada Ashtanga, Hatha, Yin yoga gibi bir çok çeşit olmakla beraber her birinin felsefesi ve akışı, bedende etki ettiği noktalar birbirinden ayrıdır.

Pilates ise özellikle bedende derin kas ve hemen hemen vücudunuzun her bölgesindeki kas gruplarının çalışması için birebirdir.

Pilateste aynı zamanda egzersizler sonrası yer alan esnemeler de sizi yoga egzersizlerinde geliştirecektir. Yoga dersi alan ve benim pilates dersi verdiğim öğrencilerimde ve kendimde pilates ile yoganın zihnen ve bedenen birbirine olan katkısı ve etkisini gözlemlemekten keyif alıyorum.

Pilates egzersizleri yoga pratiğinizi güçlendirir mi?
Yoga ve pilatesin birbirini tamamlayıcı noktaları olabilir

Pilatesin yoga egzersizlerine ne gibi katkısı olabilir ?

-Pilateste kor bölge kasları güçlenmektedir. Bu sayede yoga pratiğinizde denge ve akışta daha güçlü olmanıza yardımcı olur.

Pilateste özellikle dizleri korumaya yönelik yapılan egzersizler bulunmaktadır. Pilateste yan yatarak yapılan egzersizlerde özellikle yan iç ve dış bacak egzersizleri diz ekleminizin güçlenmesi ve sabitlenmesine yardımcı olmaktadır. Yoga da ayakta yapılan hareketlerde kendinizi zorlamanız veya yanlış yapmanız durumunda dizlere yük binme ihtimaline karşılık pilates egzersizleri sizi koruyacaktır.

-Sağlıklı bir akışta omuz kemerinin doğru duruşu, yoga pratiklerinde yoga eğitmenleri tarafından dikkat edilen bir başka nokta olmakla beraber omuz eklemindeki bilinçli hareketlilik ve güçlenme pilates ile birlikte derin kaslarda da etki yaratarak ileride oluşabilecek omuz sakatlanmalarından yogada sizi koruyacaktır.

Pilates uzun bir omurga ve doğru bir duruş konusunda sizi bilinçlendirir. Özellikle karın kaslarını güçlendirerek yapılan sırt egzersizlerinde omurga sakatlanmalarını önleyerek destek olur. Bu bilinçlenme ve farkındalığın yogada yapılan egzersizlere de faydası olacaktır.

-Pilateste bedeninizde hissetmediginiz birçok kas grubunu farkettiğinizde ve bu farkındalıkları yoga da yaptıgınız birçok poza taşıdığınızda, bilinçli bir akışla sizi sakatlanmalardan koruyacaktır.

Pilates bedende birçok bölge için yoga pratiğinizde sizi sakatlanma riskinden koruyacaktır.

Pilates egzersizleri yoga pratiğinizi güçlendirir mi?
Pilates ve yoga zihin gücünüzü artırmanıza yardımcı olabilir

Özellikle Ashtanga ve Vinyasa ögrencileri için şunu söyleyebilirim: Pilates kor bölge kas gruplarını güçlendirerek aşağı bakan köpekten zıplayarak geçtiğiniz pozlarda ve benzer birçok pozda güçlenmenize yardımcı olarak sizi oldukça şaşırtabilir.
Daha çok pilates egzersizi daha güçlü bir beden ve daha farkında bir yoga pratiğinin yaşamınıza yansıması dileğimle.

Sevgiler

Nazlı Savaş
Kimya alanında lisans eğitimi aldıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İşletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Akademik eğitimleri sırasında keşfetme tutkusunun peşinden gidip uzun bir ... Devam