Tantrik cinsellik nedir? Prensipleri ve yeni başlayanlara uygulama önerileri

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez unsurlarından birisi de cinsellik olmasına rağmen, hızlı ve modern şehir hayatının içerisinde bu konuya gerektiği kadar önem verilmiyor. Birçok insanın tabularının olması bu konu üzerinde fikir yürütmeyi ya da yeni yaklaşımlar geliştirmeyi zorlaştıran etmenler arasında yer alıyor. Yine de iyi yaşamın en önemli parçalarından birisinin iyi bir cinsel hayat olduğunu bilmek ve bu anlamda çalışmalar yapmak gerekiyor. Tantranın eski pratikleri yani tantrik cinsellik öğretileri, sağlıklı bir cinsel hayata kapılarını açarak yaşam kalitesinde hissedilir bir artış sağlıyor.

Tantrik cinsellik nedir?

Tantra’nın kökenleri antik Hint uygarlıklarına dayanıyor. Eski yoga metinleri “Samadhi”ye, yani aydınlanmaya nasıl ulaşılacağını tartışıyor. Birçok geleneksel felsefe öğretisi, aydınlanma gibi ruhsal bir durumun içerisine girebilmek için kişinin normal insan zevklerinin ve cazibelerinin ötesine geçmesi gerektiğini öne sürüyor. Tam da bu noktada, Tantra klasik felsefelerin tersine alternatif bir bakış açısı ortaya koyuyor.

Öncelikle Tantra’nın en başta cinselliğe odaklanmadığını bilmemiz gerekiyor. Tantra’ya inananlara göre, insan deneyimlerinin bazı elementleri kullanılarak aydınlanma gibi daha üst bir mertebeye ulaşılabilir.

Tantrik cinsellik nedir?
Tantrik cinsellik nedir?

Orgazm anında, bütün dünyanın durduğunu ve tamamen başka bir varoluşa geçildiğini herkes biliyor. O birkaç saniye içerisinde, insan zihni tamamen temizleniyor ve başka bir bilinç seviyesine geçiliyor. İşte Tantrik cinsellik de bu kısa süreyi nasıl uzatabileceğinize dair bilgileri ve yöntemleri barındırıyor.

Tantrik cinsellikte yaşam gücünün önemi

Tantrik cinsellikte özellikle erkekler için yaşam gücünü (jing) doğru kullanmak büyük önem taşıyor. Bu noktada orgazmın enerjisini boşalmayı gerçekleştirmeden bütün bedene yaymak en önemli noktayı oluşturuyor. Antik metinlerin erkeklerin enerjilerini yönlendirmeleri için daha fazla bilgi içerdiğini söyleyebiliriz. Kadınlarla ilgili yöntemler ise daha sonra gelişmeye başlıyor. Bazı insanlar, tantrik cinselliği bir öğretmen vasıtasıyla öğrenerek, hem kadının hem de erkeğin enerjisini nasıl yönlendirmesi gerektiğini daha iyi kavrayabiliyor.

Yeni başlayanlar için Tantrik seks tüyoları

Tanrik seks yapmak isteyenler için detaylarla dolu birçok pratik bulunuyor. Ancak ilk defa tantrik seks yapacaklar için basit bazı ilkeler mevcut. Bunları uygulayarak Tantrik cinsellik dünyasına kolayca adım atabilirsiniz.

1. Samimi bir ortam yaratın

Tantrik seksin olmazsa olmazlarından bir tanesi samimi bir ortam dizayn etmektir. Bu alanın konforlu, eğlenceli ve rahat olması söz konusu pratikleri daha etkili yapmanızı sağlayacaktır. Odanızı temizleyerek bu alanı yaratmaya başlayabilirsiniz. Dikkat dağıtıcı eşyaları ortadan kaldırmak, odanızın sessiz ve sade bir görünüme kavuşmasını sağlamak samimi bir ortam oluşturmanızı sağlayabilir.

2. Nefes alış verişlerinizi uyum içinde gerçekleştirin

Uyum içinde olmak Tantrik sekste başarılı olmanın en temel prensiplerindendir. Uyum içinde olabilmek için öncelikle nefes alış verişlerinizi eşitleyebilirsiniz. Seks esnasında partnerlerden birisi nefes alırken diğerinin nefesini vermesi, mükemmel bir uyum yakalanmansını sağlayacaktır. Nefes pratiklerinin bütün yoga felsefelerinin temelinde yer aldığını bilmeniz bu konunun ne kadar önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

3. Göz teması kurun

Seks esnasında partnerlerin birbirinin gözlerinin içine bakması, birbirleri için özel olma algısını yaratmanın başlıca yoludur. Partnerinizin gözlerine bakarak, aslında aşkın eylem haline şahit olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Tantrik cinsellik adına en önemli kurallardan biri göz teması kurmaktır
Tantrik cinsellik adına en önemli kurallardan biri göz teması kurmaktır

4. Yavaş hareket edin

Ön sevişme Tantrik cinselliğin en önemli bileşenidir. Ne kadar yavaş hareket ederseniz ve ön sevişme ne kadar uzun olursa, Tantrik cinselliği gerçekleştimeniz de o kadar mümkün olur. Çünkü, ön sevişmenin uzun olması ya da yavaş hareket etmek daha fazla enerjiyle dolmanızı sağlayacaktır. Bu zamanı partnerler birbirlerine odaklanarak geçirebilirler.

Tantrik cinsellik nasıl bir fark yaratır?

Eğer Tantrik cinselliği yeteri kadar tecrübe ederseniz, ilginç birçok özelliği kazandığınızı görmeye başlayabilirsiniz. Bunlardan başlıcaları, daha fazla enerji, daha gerçekçi rüyalar, yaratıcılıkta artış ve libido artışı olarak sıralanabilir.

Tantrik cinsellik yaşamınızı tümüyle değiştirebilir
Tantrik cinsellik yaşamınızı tümüyle değiştirebilir

İyi yaşamın en önemli bileşenlerinden birisi sağlıklı ve düzenli bir cinsel hayata sahip olmaktır. Tıbbi olarak bakıldığında da bu durum ortaya çıkıyor. İki insan seks yaparak samimi bir ilişki kurduğunda stres hormonunun azaldığı ve seratoninin arttığı gözlemleniyor. Bu durum sağlıklı bir yaşam için doğru bir cinselliğin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Tantrik cinselliğin pratiklerine kulak vererek, hem cinsel hayatınızı renklendirebilir hem de yaşamınızı daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

psychologytoday.com

elitedaily.com

care2.com

laweekly.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

”Seksoloji Enstitüsü” sergisindeki birbirinden ilginç eserlerle cinsellik tarihine bakış

Her çiftin bilmesi gereken cinsellik tüyoları ve cinsellik hakkında ilginç bilgiler

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!