Eş seçiminde cinsellik faktörü ve cinsel uyumun önemi

Partner seçiminde cinsel uyum faktörü bazen unutulur. Kadınlar ve erkekler için cinsel uyumun neden öncelikli olmadığı her zaman merak konusudur.

cinsel uyum

Hayatınızda ve ilişkinizde cinsellik ne kadar önemli? Harika bir cinsel deneyim yaşamak sizin için bir anlam ifade ediyor mu? Cinselliği anlamsız ya da  önemsiz bulmak biraz gerçek dışı. Kimilerine göre cinsel uyum bir ilişkide en çok aranan beş özellikten biri. Araştırmalar, cinsel uyumun cinsel doyumla ve cinsel istekle oldukça yakından alakalı olduğunu gösteriyor.

Peki, cinsel uyum nasıl ortaya çıkıyor? Burçlarınız mı uyuyor yoksa aslında iki taraf da seksten zevk aldığı için mi uyumlu olunuyor? Cinsel uyumunuzu cinsel tercihleriniz, beğenileriniz, hangi dine mensup olduğunuz ve ailenizin cinselliğin ifade edilmesine bakışı, sekse yönelik yaklaşımınızı ve seks deneyimlerinizi etkiliyor olabilir. Bu faktörlerin tümü, burç uyumunuz da dahil olmak üzere, cinsel uyumun oluşmasında önemli bir rol oynuyor. Söz konusu olan cinsel uyum tek gecelik ilişkilerde ya da kayıt dışı sekste genelde bulunmuyor.

Bazı bireyler cinselliği hiç önemli bulmadıklarını, hayatlarında cinselliğin çok da gerekli olmadığını söylerler. Ancak mutlu bir birlikteliğe sahip olan çiftlere göre cinsel mutluluk, sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin anahtarı. Eğer siz de kimyanızın tutmadığı, ya da enerjilerinizin birbirine uymadığı bir partnerle birlikte olduysanız, ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

uzgun ciftlerİlk olarak, cinsel uyumun sizin için ne anlam ifade ettiğini bulmak için nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığınızı en ince ayrıntısına kadar yazın. Utangaç davranmayın. Önceden aklınıza bile gelmeyecek yeni alanları araştırın ve bu alanlarda sizi etkileyen şeyin ne olduğunu keşfedin. Tantrik bakış açısına göre, eğer cinsel hayatta neyin hoşunuza gidip neyin gitmediğini bilmiyorsanız, zevklerinizin ne olduğunu partnerinize aktarmakta da başarısız olursunuz.

İkinci olarak, partnerinizde en çekici bulduğunuz özellikleri ve cinsel açıdan partnerinizde bulunmasını istediğiniz en önemli şeyden en önemsiz bulduğunuz şeye kadar her şeyi listeleyin. Tantrik seks tekniklerine biraz hakim olan ya da en azından kendi başına ya da sizinle tantra konusunda kendini geliştirmeye çalışan bir seks partneriyle oldukça keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Partnerinizin iletişim becerilerinin iyi olması da seks konusunda bilgi sahibi olduğunu bilmek ve kadın vücudunu tanıdığını göstermesi açısından önemlidir. Belki de sarılmaktan çok hoşlanıyorsunuzdur  ya da tersine çekingen davranıyorsunuzdur ve karşınızdakinin rahat hareket etmesi sizi korkuttuğu halde tahrik ediyordur. Hangisini tercih edeceğinizi anlamak için kendinize şunları sorun:

[quote_box_center]

Neden karşımdakinin iyi bir seks partneri olduğunu düşünüyorum?

Seks söz konusu olduğunda iletişim becerilerinin iyi olması benim için önemli mi?

Cinsel tercihlerim neler?

Yatakta cüretkar şeyler yapmaktan ve yeni şeyler denemekten hoşlanıyor muyum?

En çok nereme dokunulmasından hoşlanıyorum? 

Beni en çok tahrik eden şeyler neler?

Seks yapmak için aşık mı olmalıyım?

Benimle kalpten bir bağlantı kuran biri benim için ne anlam ifade ediyor?

Seks konusunda kendimi açık fikirli buluyor muyum? Partnerim de aynı derecede açık fikirli mi?

Kendimi cüretkar buluyor muyum? Partnerim cüretkar mı? 

Seks yaparken gülmekten hoşlanıyor muyum? 

Bana göre bir insanı iyi bir seks partneri yapan özellikler nelerdir?

Partnerimin ne kadar deneyimli olmasını istiyorum?

Partnerim benden ne istese reddederdim? 

BDSM ve fetişler konusunda ne düşünüyorum?

[/quote_box_center]

Eğer cinsellik partner seçiminde, öncelikleriniz arasında ilk 10’da yer alıyorsa; partnerinizle cinsel açıdan uyumlu olup olmadığınızı bilmeniz ilişkinizin sağlığı ve mutluluğunuz açısından oldukça önemli. Cinsel uyumun boyutunun çoğu zaman bir ilişkiyi bitirebileceğini ya da yeni bir ilişki başlatabileceğini unutmayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!