Tantrik cinselliğin klasik cinsel deneyimden farklı olarak sağladığı derin etkileşim

Sizlerle daha önce Tantra öğretisini, Tantrik cinselliğin ne olduğunu ve yeni başlayanlar için pratik Tantrik cinsellik uygulamalarını paylaşmıştık.

Bu yazımızda ise Tantrik cinselliğin klasik cinsel deneyime kıyasla sağladığı avantajlardan, eril ve dişil enerjinin farklılıklarından, ve bu enerjiyi kozmik bilgimize nasıl entegre edebileceğimizden bahsedeceğiz. 

Tantrik cinsellik

Yaşanan toplumsal ve teknolojik değişimlerle birlikte hayatımızın her alanında kendimizi kişisel olarak geliştirmenin ve çağa ayak uydurabilmenin yollarını arıyoruz. Buna cinsel yaşantımız da dahil… Cinsel yaşantımızı renklendirebilmek için denediğimiz çeşitli yollardan biri de, Tantra öğretisi ve Tantrik cinsellik.

Uplifers olarak Tantrik cinselliğin klasik cinsel aktiviteden hangi yönlerle ayrıldığını ve cinsel hayatınıza nasıl katkı sağlayabileceğini sizlerle paylaşıyoruz;

Sizi cinsel arzularınızın esiri olmaktan kurtarır

Klasik cinselliğin en belirgin özelliklerinden biri, arzularımıza göre yönetiliyor olmasıdır. Bu konuda yapılan gözlemler erkeklerde stresin, kadınlarda ise güvensizlik hissinin cinsel arzuyu beslediği yönünde.

Bu nedenle cinsel aktivite aslında erkeğin yaşadığı stresi ve kadının yaşadığı güvensizliği azaltma amacıyla yapılan bir aktivite. Ancak bu rahatlama yalnızca o anda kaldığı için, uzun süreli bir etki yaratamıyor ve bir süre sonra çiftler tekrar birbirlerine karşı cinsel bir istek duymaya başlıyorlar. Bu cinsel rutin bir süre sonra çiftlerin birbirlerinden sıkılmalarına ve farklı arayışlara yönelmelerine sebep oluyor.

Cinsel deneyiminizi bedeninizin sınırları dışına taşımanıza yardımcı olur

Tantrik cinsellik, eril ve dişil enerjiyi bir araya getirerek iki ayrı bedenin ve ruhun bir bütün  oluşturmasını amaçlar. Bu yönden bakıldığında, Tantra’nın aslında bir inanç sistemi gibi işlediğini söyleyebiliriz.

Çiftler bu birleşmeyi yaşadıklarında tüm benlikleri çözünmeye başlar ve birbirlerine karşı tamamen açık hale geldikleri için stres ve güvensizlik yaratan durumlar kalıcı olarak ortadan kalkar. Tantrik cinsellikte orgazma ulaşmanın uzun sürmesi de bireylerde psikolojik düzeyde yaşanan bu derin çözünmedir.

Eril ve dişil enerjinin keyifli dinamiği

Tantrik cinselliği klasik cinsellikten ayıran en önemli farklılıklardan biri; klasik cinsel deneyimin ‘root çakra’olarak adlandırılan, pelvis bölgesindeki çakrayı harekete geçirirken Tantrik seksin ‘root çakra’dan başlayarak tüm çakraları açarak ilerlemesi. Vücudun tüm çakralarının açılması, beraberinde bütünsel bir rahatlama ve keyif hissi yaratıyor. İki bedende tek ruh olabilmek, çiftlere klasik cinsel deneyimin sağlayabileceğinden çok daha fazla cinsel zevk ve tatmin hissi sağlıyor.

Duygusal ve ruhsal anlamda kişiler arasında daha derin bir bağlantı sağlar

İki kişinin cinsel birliktelik yaşayabilmesi, kişisel olarak psikolojik, duygusal ve ruhsal durum paylaşımını da beraberinde getiriyor. Klasik anlamda cinsel birliktelik kişisel paylaşımı da içerdiği için karşılıklı bir etkileşim ortaya çıkıyor. Bu nedenle taraflardan biri kendisini üzgün hissediyorsa bu doğal olarak karşı tarafa da yansıyor ve cinsel performansı olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Tantra’da kişiler aşk, yaratıcılık, cesaret gibi çok daha derin anlamda birbirleriyle etkileşime geçiyorlar. Ruhsal olarak bir bütün haline gelen çiftler, geçmişlerini, bulundukları anı ve gelecekle ilgili beklentilerini birbirlerine çok daha fazla yansıtıyorlar ve kişisel detayların ötesinde, daha derin bir bağlantı kuruyorlar.

Genel olarak bakıldığında Tantrik cinselliğin klasik cinsel deneyimden farklı olarak daha derin bir etkileşim ve paylaşım içerdiğini, bağlılık ve bütünsellik ilkeleri doğrultusunda ilerlediğini ve kişilerin cinsel tatminlerini daha üst düzeyde yaşamalarını sağladığını söyleyebiliriz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!