Stresi azaltarak kilo vermek: Zayıflamak için uygulayabileceğiniz 7 yöntem

Modern hayatın koşuşturmacası içinde, farkında olmadan çok yiyoruz, düzensiz besleniyoruz, hepsinden de kötüsü sağlıksız gıdalar tüketiyoruz. Sağlıksız ve düzensiz beslenmenin, hızlı kilo almanın ve hızlı kilo vermenin, hatta yeme bozuklukları geliştirmenin başlıca sebebi hiç şüphesiz stres. Bu sürecin içinde bir de kilo vermek istiyorsanız, işe öncelikle stres seviyenizi düşürerek başlamalısınız. İşte stres seviyenizi azaltarak kilo vermek için uygulayabileceğiniz 7 yöntem:

Tam tahıllı besinler tüketin

Tam tahıllı besinlerle B vitamini ve magnezyum ihtiyacınızı karşılamanın yanı sıra sağlıklı karbonhidratlar sayesinde kan şekerinizdeki ani iniş ve çıkışları dengeleyebilir, sağlıklı kilo verebilirsiniz. Ayrıca magnezyumun ve B vitamininin stres hormonlarını düzenlemeye yardımcı olduğu da biliniyor.

İlginizi çekebilir: Araştırmalar açıklıyor: Tam tahıllı besinleri neden ve nasıl tüketmeliyiz?

Sağlıklı yağlar kullanın

Diyetlerin büyük çoğunluğu vücudun ihtiyacı olan yağları yasaklar, bu da kişide depresyon, stres, uykusuzluk ve gerginlik yaratır.

Beynimizin %60’ı yağlardan oluşur. Araştırmalar, Omega-3 yağlarının bir çeşit doğal antidepresan görevi gördüğünü ve mutluluk hormonu salgılamaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Somon, ceviz ve ayçiçeği stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olabilecek, faydalı yağlardan birkaçı.

İlginizi çekebilir: Yağ tüketiminin beslenmedeki yeri hakkında son zamanlarda ortaya çıkan gerçekler

Hızlı kilo vermek amacıyla yapılandırılmış diyetlerden vazgeçin

Diyet aslında kişinin ‘beslenme düzeni’ anlamına geliyor olsa da, günümüzde diyet dendiğinde akla ilk gelen şey hızlı zayıflamak. Bu nedenle bir diyetisyene ya da beslenme uzmanına danışmadan diyet yapmak, uzun vadede metabolizmanızın dengesini bozarak aksine kilo almanıza bile sebep olabilir.

Diyetlerin büyük çoğunluğu vücudun ihtiyacı olan yağları yasaklar, bu da kişide depresyon, stres, uykusuzluk ve gerginlik yaratır. Kısacası, yağ tüketmeden diyet yapılamaz. Bu nedenle içinde bol bol sebze ile meyvenin ve elbette sağlıklı yağların yer alacağı bir diyet planı uygulamakta fayda var.

İlginizi çekebilir: Diyete başlıyorum: Hangi tür beslenme ile daha fazla kilo veririm?

Uyku düzeninize dikkat edin

Uykusuzluğun stresin ve gerginliğin en büyük sebeplerinden biri olduğu ve kişinin ruh sağlığını ve psikolojik durumunu olumsuz etkilediği biliniyor. 

Özellikle bir diyet programını izleyenler için az uyumak çok zararlıdır. Çünkü uykusuzluk vücudun kimyasını bozar ve kişiyi adeta bir karbonhidrat canavarına dönüştürür. 5 saatten az uyuyanlar yaptıkları diyetten asla verim alamazlar. Ayrıca uykusuzluğun stresin ve gerginliğin en büyük sebeplerinden biri olduğu ve kişinin ruh sağlığını ve psikolojik durumunu olumsuz etkilediği de biliniyor. 

İlginizi çekebilir: Günlük ne kadar uykuya ihtiyacımız var?

Egzersizlerinizi çeşitlendirin

Her gün aynı sporu yapmak yerine işin içine biraz daha çeşitlilik katarak, hem vücut esnekliğinizi, hem de beyin aktivitelerinizi geliştirin. Unutmayın, türü ne olursa olsun hareket etmek mutluluk hormonun olan serotoninin salgılanmasını sağlayarak daha stressiz bir yaşam sürmenize de yardımcı olacaktır. 

İlginizi çekebilir: Herkes için ideal egzersiz programı: Sizin ihtiyacınız olan hangisi?

Farkındalıkla nefes alın

Özellikle gergin anlarda birkaç dakika durun ve yavaş, yumuşak ve derin nefesler alın.

Stresten arınmanın en etkili yollarından biri yavaş, yumuşak ve derin nefes almaktır. Özellikle gergin anlarda birkaç dakika durun ve yavaş, yumuşak ve derin nefesler alın. Bu sayede kaslarınızı rahatlatacak, zihninizi de kontrol altında tutabileceksiniz. Stres azaltan nefes teknikleri hakkında detaylı bilgi için bu yazımıza göz atabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Gün içerisinde 3 dakikada uygulayabileceğiniz nefes teknikleri

Stresin kaynağını bulun

İki tür stres vardır: Kısa süreli stres ve kronik stres bozukluğu. Kronik stres sağlığımızı ciddi boyutlarda tehdit eder. Dolayısıyla yaşadığınız stres türünü iyi tanımalı ve kendinize stresinizin boyutuna göre çözüm yolları aramalısınız. 

İlginizi çekebilir: Stresin asıl kaynağı: Zamanımızın az olduğunu düşünmek

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!