Doğal antidepresan özelliği taşıyan 6 besin

Yemek yemenin mutlulukla bir ilgisi olduğu hakkında birçoğumuz hem fikiriz öyle değil mi?

Lezzetli yemekler yemek, yeni tatlar denemek ve damak tadını geliştirmek çoğu insanın keyif aldığı bir şey olsa da, bazı besinler “gerçek” anlamda mutlu ediyor.

Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre içerisinde probiyotik barındıran besinleri düzenli bir şekilde iki hafta boyunca tüketmek, mutluluk hormonunda kayda değer artışlar yaşanmasını sağlıyor. British Journal of Health Pyschology Dergisi‘nde yayınlanan başka bir araştırmaya göre de düzenli beslenmek kişilerin mutluluk algısını geliştirirken, enerjilerini yükseltiyor ve huzur veriyor. 

Uplifers olarak beslenme rutininize dahil edebileceğiniz doğal antidepresan özelliği barındıran 6 besini sizler için derledik: 

Bitter çikolata

Evet, doğru okudunuz, bitter çikolata mutlu ediyor. Bitter çikolatayı diğer çikolata türlerinden ayıran şey ise kakao oranı. İçerisinde bolca antioksidan ve mineral barındıran kakao, antidepresan özellikli besinlerin başında geliyor.

Bitter çikolata içinde bulunan serotonin sayesinde endorfin arttırıcı özelliğe sahiptir. Hızlı ruh hali değişikliklerini dengeleme özelliği olan bitter çikolata, stresli ve endişeli olduğunuz zamanlarda sizi sakinleştirir ve olaylara olduğunuzdan daha optimist bir şekilde bakmanızı sağlar. 

Bitki çayı

Yoğun ve stresli bir günün sonrasında evinizdeki en rahat koltuğa oturup ayaklarınızı uzattınız, ancak hissettiğiniz gerginliği bir türlü üzerinizden atamıyorsunuz… Bu gibi zamanlarda gün boyunca üzerinize “yapışan” kötü enerjiden kurtulmak çok kolay olmuyor, hatta öyle ki bazen düşünmekten uykuya bile dalamıyorsunuz. Böyle zamanlarda yasemin, elma, melisa çayları gibi bitkisel çaylar modunuzu yükselterek sizi sakinleştirebilir. Eğer siz de böyle günlerin sonunda stresli düşüncelerden arınıp mutlu ve hafiflemiş hissetmek istiyorsanız bitki çaylarını beslenme rutininize dahil etmenin zamanı gelmiş demektir.

Mantar
Mantar, D vitamini seviyesi oldukça yüksek olmasıyla halsizliğin önüne geçer.

Melbourne Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre devamlı yorgun ve halsiz hissediyorsanız ya da en ufak bir huzursuzlukta ruh haliniz direkt olarak etkileniyorsa vücudunuzdaki D vitamini seviyesi düşük olabilir. Mantarlar D vitamini miktarının en fazla olduğu besinlerden biri olmasıyla halsizlikle, enerji düşüklüğüyle ve stresin vücutta bıraktığı yorgunlukla savaşır. D vitamini ise bedeninize yapacağı antidepresan etkiyle sizi strese karşı dayanıklı bir hale getirir.

Kinoa

Journal of Neuropharmalogical Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre kinoada bulunan ve kimyasal bir pigment olan Kuersetin, antidepresan özelliğe sahip. Sağlam bir protein kaynağı olan kinoa, vegan beslenmeyi tercih edenlerin gözdesi. Ayrıca gluten barındırmıyor ve uzun süre tokluk hissi yaratarak kilo vermeyi hızlandırıyor. 

Bal
Bal, içerdiği doğal şekerle antidepresan özellik taşır.

Sağlam bir enerji kaynağı olan bal, içerdiği doğal şekerle antidepresan özellik gösterir. Ayrıca B 12 vitamini açısından zenginliğiyle de kan değerlerini yükseltmede bir numaradır.

Midye

Nutrition and Metabolic Insights‘ın bir araştırmasına göre düşük miktarda çinko, anksiyete artışına sebep oluyor. Midye içerisinde barındırdığı yüksek miktarda çinko, A, B 12 ve C vitaminiyle anksiyeteyle savaşanlar için adeta bir hazine niteliğinde. Midye satın alırken dikkat etmeniz gereken şey midyeleri aldığınız ortamın hijyenik Ancak midyeleri hijyenik bir ortamdan edindiğinize emin olmanızda fayda var. 

İlginizi çekebilir: Mutluluğun sırrı yediklerinde saklı: Stresi azaltmaya yardımcı olan 10 besin

Modunuzu yükseltecek, keyif ve huzur veren bu ürünlere ve çok daha fazlasına Uplifers Wellness Shop‘tan ulaşabilirsiniz.

Delish.com
health.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!