Mutluluğun sırrı yediklerinde saklı: Stresi azaltmaya yardımcı olan 10 besin

Kendini çok mutlu ya da stresli hissettiğinde sürekli bir şeyler yemek isteyenlerden misin, yoksa yemeden içmeden kesilenlerden mi? Duyguların yemek yeme düzenini ve beslenmeyi etkilediğini hepimiz biliyoruz, peki tam tersi bir etkinin de olduğunu söylesem?

Evet, sadece duygular beslenmeyi değil, beslenme de duyguları etkiliyor. Yani gün içinde daha mutlu, daha stresli, daha rahat veya daha gergin hissetmenin sebeplerinden biri de beslenmen olabilir.

Duygularına etki ederek stresi azaltmana yardımcı olacak 10 besin

1. Somon

Omega 3 ve D vitamini stresin azalmasına yardımcı olur.

Somon ve somon gibi yağlı balıklar içerdiği Omega 3 yağ asitleri ve D vitamini sayesinde stresin azalmasına yardımcı olurlar. Haftada 2-3 kez Omega 3 bakımından zengin balıklara sofranda yer ver. 

2. Papatya

Papatya antioksidan içeriği ve anti-inflamatuar etkileriyle kaygı ve stresi azaltmaya yardımcı bir bitkidir. Yapılan çalışmalar papatyanın depresyon ve anksiyete septomlarında azalmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Gün içinde papatya çayı ile daha mutlu ve sakin kalabilirsin.

3. Zerdeçal

Zerdeçalın içindeki yüksek antioksidan ve anti-enflamtuar etki gösteren curcumin adlı bir bileşen bulunur. Daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulsa da çalışmalar curcuminin stresi ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Yoğurdunu zerdeçalla tatlandırmaya ne dersin?

4. Bitter çikolata

Araştırmalar düzenli olarak günlük 40 gram bitter çikolata tüketiminin serotonin seviyesini artırıp, stres düzeylerinde azalmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Çikolatanın mutluluk veren etkisini gözlemlemenin hiç de zor olmadığını tahmin edebiliyorum…

5. Yoğurt

Yoğurdun yanı sıra kefir ve lahana turşusu da probiyotik açısından zengin besinlerden.

Bağırsakların mutluysa sen de mutlusun demektir. Yapılan çalışmalar bağırsaklarımızda yaşayan probiyotik bakterilerin duygu durumunu etkilediğini söylüyor. Probiyotikten zengin fermente ürün tüketimi sosyal anksiyete ve diğer duygu durumu bozuklukluğu olasılıklarını düşürmeye yardımcı oluyor. Yoğurdun yanı sıra kefir ve lahana turşusu da probiyotik açısından zengin besinlerden.

6. Yeşil çay

Yeşil çay beyin sağlığını geliştirmeye ve kaygı seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülen L-theanin isimli bir aminoasit içeriyor. Bunun yanı sıra bir de içerdiği EGCG isimli antioksidan maddeylede stresin azaltılmasına yardımcı oluyor. Günde 2-3 fincan yeşil çay için artık daha çok sebebin var…

7. Muz

Muz, vücutta serotonine yani mutluluk hormonuna dönüştürülebilen, stresin azalmasına ve gevşemeye yardımcı olabilen triptofan adlı bir aminoasit içerir. Günlük meyve hakkının bir bölümünü mutluluk veren muzdan yana kullanabilirsin.

8. Badem

Badem, stresi kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek bir mineral olan magnezyum ve ayrıca E vitamini içerir. Ara öğünlerde yine stresin azalmasına yardımcı olan besinlerden biri olan muz ile birlikte tüketebilirsin.

9. Yaban mersini

Mutluluğuna mutluluk katan bir ara öğün arıyorsan, yoğurt, yaban mersini, yulaf ve badem dörtlüsünü deneyebilirsin.

Yapılan çalışmalar yaban mersininin C vitamini ve antioksidan içeriğiyle beyin sağlığını geliştirebileceği ve stresin azalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Mutluluğuna mutluluk katan bir ara öğün arıyorsan, yoğurt, yaban mersini, yulaf ve badem dörtlüsünü deneyebilirsin.

10. Avokado

Avokado, sağlıklı bir yağ kaynağı olmasının yanı sıra içerdiği magnezyum minerali sayesinde stresin azalmasına da yardımcı olabilir. Salatalarına zeytinyağı yerine avokado ekleyebilir ya da muz, kakao ve hindistan ceviziyle birlikte blenderdan geçirip avokado pudingin tadına varabilirsin.

İlginizi çekebilir: Yediğin şey yemek mi, yoksa duyguların mı?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam