Kinoa: Sağlıklı beslenenlerin protein kaynağı

Sağlıklı beslenme konularıyla ilgileniyorsanız, Kinoa’nın adını mutlaka bir yerlerde duymuşsunuzdur. Kinoa, son yıllarda özellikle vegan beslenmeyi tercih edenler tarafından sıklıkla tüketilen bir besin. Şekli itibariyle buğdaya benzeyen, ancak farklı bir familyadan olan Kinoa bitkisi, buğdaydan çok daha besleyici ve gluten içermiyor. Özellikle protein açısından oldukça zengin olan Kinoa’yı tüketerek, hayvansal besinlerden gelecek olan yağ ve kolesterolü almadan, kaliteli protein tüketmeniz mümkün.

kinoa

Glisemik indeksi düşük olduğu için yağa çevrilmeden enerjiye dönüşen Kinoa, çabuk yakıldığı için kilosuna ve formuna dikkat edenler, sporcular ve sağlıklı beslenenler için oldukça uygun.

Besin değeri

Pişmiş Kinoa’nın 1 porsiyonunda yalnızca 1.9 gram yağ bulunuyor. Aynı zamanda, yetişkin bir bireyin günlük alması gereken folik asit miktarının tamamını karşılıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, protein yönünden oldukça zengin olan Kinoa’nın 1 porsiyonunda 4.4 gram protein bulunuyor.

Geçtiğimiz yıllara kıyasla Türkiye’de bir çok süpermarkette Kinoa’yı bulabilmek mümkün. Yurtdışında daha fazla tüketildiği için daha ucuz fiyatalara bulabileceğiniz Kinoa, ülkemizde biraz yüksek fiyatlarla satılıyor.

Kinoa nasıl tüketilmeli?

Özellikle salatalarda sıklıkla kullanılan Kino’yı sebze yemeklerinde ve haşlayarak öğünlerinizin yanında tüketebilirsiniz.

Her hafta sağlıklı yemek tarifleriyle Uplifers’ta yer alan Satenay Ünal’ın Kinoalı Salata tarifine buradan ulaşabilirsiniz.  

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!