Stresin asıl kaynağı: Zamanımızın az olduğunu düşünmek

Modern şehir yaşamında zamanla yarışmak artık hepimizin rutini haline geldi. Ancak bilincinde olmadan içinde bulunduğumuz bu hızlı yaşam tarzı ve çabuk hareket etme ihtiyacı, farkında olmasak da stres yapmamıza neden olabiliyor. Bu konuyla ilgili son zamanlarda yapılan bir araştırma, zaman baskısından kaynaklanan stresi azaltmada faydalı olacak 2 yöntem sunuyor: Yavaş nefes almak ve stres ve kaygıyı yeni bir çerçeveye oturtmak.

zaman baskısı
“Zamanla yarışan bireyin, az zamanının olduğunu düşünmesi, yapması gereken işlerin yoğunluğundan bağımsız bir şekilde daha fazla strese neden oluyor.”

İlginizi çekebilir: Her şeyin aynı anda üstüne geldiğini düşündüğün zamanlarda neler oluyor?

Buna göre zaman baskısının neden olduğu stres ve kaygı, kişinin bunları heyecan olarak adlandırmasıyla daha az olumsuz etkilere neden olabilmekte. Buradaki asıl fikrin, bu hisleri yeniden adlandırarak farklı bir çerçeveye oturtabilmek olduğunu ifade eden araştırmacılar, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Zamanla yarışan bireyin, az zamanının olduğunu düşünmesi, yapması gereken işlerin yoğunluğundan bağımsız bir şekilde daha fazla strese neden oluyor. Bir başka ifadeyle, stresin asıl kaynağı, bireyin zamanını boşa harcadığı için duyduğu suçluluk hissi veya gelirinin azalması korkusu gibi durumlar. Ve bunlar zamanın az olmasının kendisinden daha fazla strese neden oluyor.”

Aslında hayatlarımızın bu kadar stres yüklü olmasının nedeni, günlük hayatın karmaşıklığının bir sonucu. Çalışmayı yürüten araştırmacılar da, gün içerisinde çoğumuzun farklı hedefleri aynı anda gerçekleştirmemiz beklenen sosyal ortamlarda bulunduğumuzu ve bunun stres seviyemizi artırdığını belirtiyorlar. Aynı anda işte başarılı bir çalışan, evde iyi bir ebeveyn olmak, bunları yaparken emeklilik için para biriktirmek ve aynı zamanda da sağlıklı kalabilmek hayli zor. Tüm bunları aynı anda yapmaya çalışmak, ister istemez sağlığımızın bozulmasına, uyku sorunlarına ve depresyona yol açabiliyor. Bu noktada araştırmanın çözüm olarak sunduğu iki yöntemden biri olan yavaş nefes alma da hayli önem taşıyor. Çünkü gündelik hayatın telaşı içinde kısa molalar vererek bilinçli nefes alma egzersizleri yapmak, stresten uzaklaşmayı sağlıyor.

İlginizi çekebilir: Hayatınızı farklılaştırmak mümkün: Şimdi Altın kurallar zamanı

Kaynak:

sprin.org.uk

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!