Hayatınızı farklılaştırmak mümkün; şimdi ‘’Altın Kurallar’’ zamanı

’Bunu sevmezsin ama bir kere olsun benim gel’, ‘Programım var demiştin ama lütfen bana yardım et’ veya ‘Şu kariyerde ilerlemek istiyorsun ama bence sana burası daha uygun’ gibi cümleler, yani başkalarının hakkımızda söyledikleri veya öneri olarak ortaya koydukları baskın görüşler… Bir düşünelim; gerek günlük sosyal yaşantımızda, gerekse iş hayatımızda kaç kez bu sözlerle karşılaştık ve kaç kez sırf başkası önerdi diye kendimizden, aslında içimizden gelenlerden feragat ettik.

İşte bu nokta hepimizin belki durup düşünmeye kaçındığı yer! İstesek te istemesek te bu seçimler sonrası mutlu olmadığımızı, aslında diğer kişileri mutlu ettiğimizi, fakat içimizde bir yerde kendimize dürüst olmadığımızdan dolayı da derin bir suçluluk hissi duyduğumuzu biliyoruz.

Bu gidişatı değiştirmek için ne yapabiliriz?

iş hayatında başarı
İzzet Karaca, ’20 Altın Kural’ı kendisine ve çevresine benimseterek hedef odaklı ve değişen çevre koşullarında hangi yönde gittiğini hiç unutmayan, ne istediğini çok iyi bilen, çok başarılı bir takım yarattı.

Bu noktada önerim on yıldan uzun süre Unilever’de üst düzey yöneticilik yanında 35 farklı ülkenin de sorumlu başkanlığını üstlenmiş olan İzzet Karaca’ nın ‘’Yeni CEO Sensin’’ kitabında paylaştığı tecrübelerinden; ‘Altın Kurallar’ı benimsemek. Karaca, başkanlık görevini üstlendiği dönem boyunca ‘’20 Altın Kural’’ benimsedi ve tüm çalışanlarını günlük olarak gerçekleştirdikleri en önemsiz işlerde dahil olmak üzere bu kurallara bağlı kalmaları için yönlendirdi. Sonunda, hedef odaklı ve değişen çevre koşullarında hangi yönde gittiğini hiç unutmayan, ne istediğini çok iyi bilen, çok başarılı bir takım yarattı.

İlgili yazı: İş Hayatında Başarının Anahtarı: Bu ‘’gün’’ – Bu ‘’an’’ – ‘’Şimdi’

Peki hiç düşündünüz mü sizin Beş Altın Kural’ınız nedir diye?

Örneğin; iki kişi düşünelim. Bir tanesi altın kurallarının farkında ve bu kuralları ‘Dürüst olmak, adaletli olmak, iyi beslenmek, sağlığına dikkat etmek ve keşfetmeye zaman ayırmak’ diye sıralıyor. İkinci kişi ise henüz bu konunun farkında bile değil. Birinci kişi tüm hayatını ve seçimlerini kendini mutlu edeceği bu prensiplere göre bilinçli olarak (Örneğin; yalan söylemeyerek, spor yapmaya zaman ayırarak, seyahatlerini planlayarak veya arkadaşları ile içkili bir ortamda bulunsa dahil zeytinyağlı mezeler tercih etmek gibi iyi beslenme alışkanlıklarından vazgeçmeyerek) şekillendirebilirken, diğer örneğimiz kaderin akışına bıraktığı seçimleriyle hayatına devam eder.

İşte bu noktada altın kurallarınız, kim olduğunuzu, nelerden hoşlandığınızı ve ne olmak istediğinizi de anlatır aslında. Kendinizi daha iyi tanıyabilmenin yanında, sizi tanıyanlara kendinizi ifade etmek için de büyük bir fırsattır altın kurallar. Siz de hayatınıza farklı bir bakış açısı getirmek istiyorsanız bugün 10 dakikanızı ayırın, sadece kendinizi ve altın kurallarınızı düşünün. Bugün 5 Altın Kural ile başlayın, gerekirse 10, 15 veya 20 veya istediğiniz kadar kural listeleyebilirsiniz. Sadece yazdığınız her noktaya sadık kalın ve sizi siz yapan bu kuralları hiçbir anınızda unutmayın.

Şimdiden güzel deneyimler 🙂

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam