İş Hayatında Başarının Anahtarı: Bu ‘’gün’’ – Bu ‘’an’’ – ‘’Şimdi’’

Bu yazıyı okumaya başladığınız şu dakikalarda sadece bir saniyeliğine yaşadığınız ana odaklanın. Şimdi etrafınızda ne var ne yoksa bir kenara bırakın. Bu yazıyı okumaya başladığınız son 3 dakika içinde bile aklınızdan belki bin bir farklı düşünce geçti. Evet, aklınız belki sizden daha hızlı çalışıyor ve sürekli düşünceler üretiyor; ay sonuna maaşım yetişebilir mi, sevgilim beni gerçekten seviyor mu, çocuklarıma yeterince vakit ayırabiliyor muyum, yeni bir iş aramalı mıyım gibi korku, heyecan, üzüntü belki kaygı içeren bir sürü dur durak bilmeyen düşünceler

Peki bu iş hayatınızı nasıl etkiliyor hiç düşündünüz mü? Örneğin sizden yüksek performans beklenen çok farklı işleri bir arada yürütmeye çalıştığınız bir günde ‘’tam olarak’’ neredesiniz? Kendinize bir an dışarıdan bakın, o önemli toplantınızdasınız; fakat aklınız biraz sonra toplantı bittiğinde cevaplamanız gereken e-mailleriniz veya planlamanız gereken bütçeniz veya yetiştirmeniz gereken ödemelerinizde. Peki aslında fiziken ‘’bulunduğunuz’’ bu toplantıda gerçekte ‘’ne kadar’’ varsınız? Diğer bir manada ise bulunduğunuz hayat anında ‘’gerçekten’’ bulunuyor musunuz?

Başarının anahtarı odaklanmak

Hep duyduğumuz bir tavsiyedir, anda olmak, yani gerçekten yaşamakta olduğumuz bu saniyeye odaklanabilmek. İş yaşantınızda anda olmak size neler sağlayabilir, öncelikle performansınızı çok daha fazlaarttırmanızı sağlayacaktır. Harcadığınız her anınızda tam odaklı olabileceğinizden, tüm işlerinizi çok daha yüksek bir verim ile yapmanızı sağlayabilir. Diğer bir önemli sonucu ise korku ve stresi ortadan kaldırır. Yani bir toplantıda otururken yetiştirmeniz gereken e-maillerden uzaklaşabildiğinizde ve sadece yapacağınız işlere tam anında odaklanabileceğinizden emin olduğunuzda, hedeflediğiniz tüm işleri tamamlamanız en yüksek başarı seviyesinde gerçekleşecektir.

En büyük yardımcınız meditasyon ve duruş uygulamaları

İş Hayatında Başarının Anahtarı; Bu ‘’gün’’ – Bu ‘’an’’ – ‘’Şimdi’’.standart
Meditasyon ve duruş uygulamaları ana odaklanmanıza yardımcı olacaktır

Anda odaklanabilme, yoga uygulamalarının en önemli temelleri arasındadır. Özellikle meditasyon ve duruş uygulamaları, beden – akıl – nefes üçlüsü kapsamında tamamiyle gerçekleşen anda kalabilme ve odaklanabilmeyi hedefler. Bu anlamda kişinin odaklanma becerilerini geliştirmek üzere, yine kişiye en uygun meditasyon yönteminin kullanılması önerilmektedir. Günümüzde neredeyse tüm yoga merkezlerinde rahatlıkla erişilebilecek olan yoga duruşlarından derlenmiş derslerde ise, gerek bedensel gerekse zihinsel olarak kişinin kendini bulunduğu an içerisinde odaklanabilmesi hedeflenir.

Siz de günlük iş hayatınızda yetiştiremeyeceğiniz işler veya gelecek hedeflerin ağırlığı altında eziliyorsanız veya bulunduğunuz ana odaklanmak açısından sorun yaşıyorsanız, iş performansınızı arttırmak için tavsiyem yoga ve meditasyon uygulamaları ile hemen tanışmanızdır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Kış günü, 40 derece Bikram’a gider yoga düşkünü

15 dakikalık sabah yoga rutini, bir bardak kahveden daha iyi uykunuzu açacak

İş hayatının getirdiği rahatsızlıklar ve çözüm önerileri

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam