Araştırmalar açıklıyor: Tam tahıllı besinleri neden ve nasıl tüketmeliyiz?

Günümüz şartlarında hepimizin ortak hayali daha sağlıklı, daha mutlu, daha zinde bir yaşam. Ne var ki, modern dünyanın zaman üzerindeki kısıtlayıcı etkisi; sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlayacak dengeli ve düzenli beslenme, spor yapma gibi alışkanlıkları edinip sürdürmemizi de zorlaştırıyor. Pek çoğumuz hem besleyici yemekler hazırlayıp hem de spor salonuna gitmeyi başarmakta güçlük çekiyoruz.

Son dönemde sağlıklı beslenme programlarında sıkça yer bulan “tam tahıllı besinler”, özellikle gün içerisinde düzenli beslenmek için yeterince zaman bulamayanların imdadına yetişiyor. Tam tahıllı besinlerle geçirilen öğünler gün boyunca zinde ve tok hissetmenizi sağlarken; yapılan araştırmalara göre rafine edilmiş tahıllıları tüketmeyip, tam tahıl olanları tercih etmek daha fit bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor.

Tam tahıllı besinlerle geçirilen öğünler gün boyu zinde ve tok kalmanızı sağlıyor.

Enerjinin yavaş ve dengeli şekilde vücutta kullanılmasını sağlayarak uzun süre dinç ve tok hissetmemizi sağlayan tam tahıllılar, başta obezite olmak üzere önemli bileşenleri ile birçok önemli hastalığa karşı koruyucular.

Neden tam tahıllı besinleri tercih etmeliyiz?

Beslenme uzmanları, günlük tahıl tüketiminin en az yarısının tam tahıllı ürünlerden oluşmasını tavsiye ediyor. Neden mi?

  • Tam tahıllı besinlerde, tahılın özü ve kepeği birbirinden ayrılmadığı için vitamin ve mineral yönünden zengindir.
  • Tam tahıllılar, işlenmiş tahıl ürünlerine göre daha yüksek oranda lif içerdiği için doyurucudur.
  • Tam tahıllı besinler kilo almayı önleyerek aşırı kiloya bağlı kanser çeşitleri riskini azaltır.
  • Tam tahıllılar, özellikle insülin direnci olan fazla kilolu hastalarda, içerdikleri lif sayesinde tokluk hissi sağlayarak insülin duyarlılığını artırır ve kilo kaybında önemli rol oynarlar.

Bilimsel araştırmalara göre, yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, tam tahıl tüketimi ile kalp ve damar hastalıklarını, diyabet ve kanser riskini azaltabilirsiniz. 

Tam tahıllı besinleri nasıl tüketmeliyiz?

Doğal yöntemlerle, hiçbir koruyucu katkı maddesi ve renklendirici kullanılmadan, işlenmemiş tam tahıldan üretilen Wasa ürünleri; vücudun ihtiyacı olan lif ve vitaminler yönünden zengin olup yağ, şeker ve kalori oranları, benzerlerine göre düşüktür.

Gün içerisinde, yemek yemeye zaman bulamadığınızda, ara öğünlerde ya da atıştırmak istediğinizde, Wasa Crisp & Cereals Bar ya da Wasa Sandviç tüketebilirsiniz. Ana öğünler ve kahvaltılarınız içinse Wasa Gevrek Ekmekler ile lezzetli ve sağlıklı tarifler yaratabilirsiniz.İşte size sağlıklı ve pratik birkaç öneri:

Çünkü iyi bir yaşama kavuşmanın yolu, iyi beslenmekten geçiyor!

Beslenme uzmanları, günlük tahıl tüketiminin en az yarısının tam tahıllı ürünlerden oluşmasını tavsiye ediyor.
Sağlık ortağınız Wasa gevrek ekmek

Wasa Gevrek Ekmek, yani ekmeğin sağlıklı alternatifi, besleyici bir diyetin temelini oluşturur. Çünkü:

  • Wasa çok yönlü bir besin olduğundan kahvaltıda, öğle ve akşam yemeğinde ekmek yerine veya günün her saatinde açlığı bastırmak için tercih edilebilir.
  • Düşük yağ ve az kalorili bir diyet yapmak için; Wasa birçok çeşitli lezzetle birlikte sunularak tüketilebilir.
  • Wasa’yı et, peynir, meyve ve sebzelerle ya da çorba ve salatalarla birlikte tükettiğinizde alternatifleriniz hem sonsuz, hem de besleyici ve nefistir.
  • Tam taneli çavdardan üretilen Wasa, çavdar tanesinin tüm bileşenlerini içerir. Böylelikle hem lezzetli hem de besleyicidir.
  • Tam taneli ürünler bedeninizin doğru işlemesini sağlayan birçok temel vitamin ve mineral içerir. Yağ oranı düşüktür. Zengin bir karbonhidrat, protein ve lif kaynağı oluşturur.
  • Wasa yoğun liflidir ve her adedinde yaklaşık 2 gram lif bulunur.

İster sabah kahvaltısında üzerine bir dilim domates ve peynirle, ister öğün arasında krem peynir ve taze meyveyle ya da akşam yemeğinde ekmek yerine sebze ve et eşliğinde… Her öğününüz için besleyici ve zengin menüler oluşturmanızı sağlayan Wasa Gevrek Ekmek, katkısız ve tam tahıllı içeriğiyle sağlık ortağınız olacak. 

Wasa
Wasa, doğal yöntemlerle ve işlenmemiş tam tahıldan üretilir. Wasa ürünleri, vücudun ihtiyacı olan lif ve minareller yönünden zengin olup; yağ, şeker ve kalori oranları ... Devam
Advertisement