Sakinleştirici besinler

Sinirlerinizin en yıpranmış olduğu anlarda, keyif verici besinler genelde ilk yöneldiklerimizdir. Bol karbonhidratlı, yağlı ve şekerli olan bu besinler, kısa vadede kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilse de, uzun vadede sinirlerinizin sakinleşmesi için aldığınız besinleri gözden geçirmek faydalı olacaktır. İşte stresli anlarınızda tüketebileceğiniz, sakinleştirici besinler:

Tam tahıllı ürünler ve lifler

Kompleks karbonhidratlar tüketmek kan ve şeker seviyenizin ani iniş ve çıkışlarını engeller.

Diyetinizi tam tahıllı ve lifli besinlerle zenginleştirmek, sinirlerinizin sakinleşmesine yardımcı olur. Esmer pirinç, patates, buğdaylı hamur gibi – tam tahıllı ve lifli – kompleks karbonhidratlar tüketmek kan ve şeker seviyenizin ani iniş ve çıkışlarını engeller. Beyaz pirinç, hamur ve basit karbonhidratlar kişiyi irite eden, endişe veren ve uçlarda hisler yaşamasına sebebiyet veren kan şekeri düşüşüne yol açabilir. Lifli besinler almak için yalnızca tam tahıllı besinler tüketmeye de gerek yoktur. Portakal, erik, üzüm ve diğer lifli meyveler de duygusal sağlığınız için faydalıdır.

İlginizi çekebilir: Araştırmalar açıklıyor: Tam tahıllı besinleri neden ve nasıl tüketmeliyiz?

Taze besinler

Taze meyve ve sebzeler, vitamin ve minerallerle dolu oldukları için genel sağlığınız için de faydalıdır.

Sinirden titrediğiniz anlarda taze besinler sakinleştirici görevi üstlenirler. Taze meyve ve sebzeler, vitamin ve minerallerle dolu oldukları için genel sağlığınız için de faydalıdır. Vücudunuzdaki bir takım gıdaların eksikliği de ruh halinizde değişimlere ve sinir haline sebep olabilir.

Diyetisyen Cynthia Sass, strese karşı özellikle pancar ve mantar tavsiye ediyor. Pancar, B grubu vitaminlerinden folat ( folik asit) barındırdığı için stresle  mücadeleye yardımcı oluyor. Mantar da selenyum seviyesi yüksek olduğu için depresif modlara karşın etkilidir.

İlginizi çekebilir: Sebze ve meyveler en doğru şekilde nasıl yıkanıp saklanır?

Kafeinsiz içecekler 

Vücudunuzdaki su seviyesini yüksek tutmak, sinirlerinizi sakinleştirmek ve modunuzun düşüşünü engellemek için son derece faydalıdır. Su ve kafeinsiz diğer içecekler, vücudun su seviyesini normal seyrinde tutmak açısından son derece uygundur. Kafeinli ve alkollü içecekler, sizi gergin ve sinirli bir hale sokabileceği gibi uykusuz kalmanıza da sebep olarak ertesi gün daha da asabi olmanıza neden olabilir.

Kafeinli içecekler arasında, istisnai olarak tüketebileceğiniz tek içecek yeşil çaydır. Japon araştırmacılar 2006’da 40 yaş altında 42,000 kişi üzerinde yaptıkları araştırmada bir anket ile katılımcıların stres oranlarını ölçtüler. Araştırma sonucunda, günde 5 bardak yeşil çay içenlerin, günde en fazla 1 bardak içenlere göre daha az stresli oldukları ortaya çıktı. Yeşil çayın kafeinsiz hali de piyasada mevcuttur. Fakat kafeinden arındırma sürecinde içindeki bir takım antioksidan maddelerin kaybolması sebebiyle tavsiye edilmiyor.

İlginizi çekebilir: Kafeini nasıl tüketmeli? Verimliliği artıracak stratejiler

Proteinler

Güne sakinleştirici besin listesinde olan proteinle başlamak, size enerji vereceği gibi, daha sonradan  gerginlik verebilecek enerji düşüşünü de engelleyecektir.

Özellikle günün ilk öğününde protein almanız sinirleriniz için son derece önemlidir. Tavuk, hindi, balık, fasulye ve yumurta gibi gıdalar kullanabileceğiniz hafif proteinler arasındadır. Güne proteinle başlamak, size enerji vereceği gibi, daha sonradan  gerginlik verebilecek enerji düşüşünü de engelleyecektir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!