Lifli gıdalarla beslenmenin 4 önemli faydası

Sağlıklı beslenmek, tüm hayatımızı etkileyen ve yaşam dengemizde büyük önem taşıyan temel sorunların başında geliyor. Kilonuzu korumak ve gün içinde iyi hissetmek için zararlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışırken, zaman zaman özen gösteremediğiniz anlar olabiliyor. Doğru besinleri tüketmenin yanı sıra, sağlığınıza faydası olacak yiyecekleri tüketmeye büyük özen göstermek istiyorsunuz. Tükettiğiniz yiyeceklerin sağladığı besin değerlerine ek olarak, sağlığınıza olumlu faydalar da katmasını bekliyorsunuz.

Yoğun günlük temponuzda sizi zinde ve enerjik hissettirmenin yanında, beslenmenizde süreklilik arz edecek yeni alışkanlıklara merhaba demeniz için lifli gıdaları tüketmenin faydalarını, sevgili Uplifers okuyucularımız için listeliyoruz.

1) Lifli gıdalar, sindirim sistemini güçlendirir

Lifli gıdalarla beslenmenin en önemli faydalarının başında, sindirim sisteminizi güçlendirmesi geliyor. Yoğun geçen iş toplantılarınızın ve günlük koşuşturmalarınızın arasında genellikle hazır gıdalar tüketmek zorunda kalabiliyorsunuz. Hazır gıdalar, midenizde şişkinlik ve yanma gibi sorunlara yol açmanın yanında besin değeri olarak da fayda sağlayamayabiliyor.

lifli gıda

Lifli gıdalar, hassas bağırsak sendromu riskini azaltarak sindiriminizi kolaylaştırır ve midenizde şişkinlik ve yanma oluşmasını engeller. Sindirim sisteminizin düzenli ve sorunsuz olarak çalışması, kilonuzu korumanıza da yardımcı olur.

2) Sağlıklı kilo kontrolüne yardımcı olur

Lifli gıdalar tüketmek, uzun süre çiğneme gerektirdiğinden daha yavaş yemenize ve sindiriminizin kolaylaşmasına yardımcı olabilir. Bu sayede, açlık hissinizi kontrol altına alabilir ve bu durum, sizi daha az yemeye teşvik edebilir. Bunun yanında lifli gıdalarla beslenmek, daha az kaloriyle daha yüksek enerji verdiğinden ve midenizde uzun süre kaldığından tokluk hissinizi de artırmaya yardımcı olur.

The Institute of Medicine’ın yaptığı araştırmaya göre, yetişkinlerin yaşam tempoları da göz önünde bulundurularak günlük 25-30 gram arasında lifli besin tüketmeleri gerekmektedir.

special k granola

Bir porsiyon Yeni Special K Granola yiyerek günlük lif ihtiyacınızın en az %10’unu karşılamış olursunuz. 4 farklı tam tahıllı Special K Granola, düşük yağ oranına sahip ve zengin bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, 6 çeşit B vitamini içeriyor.

Hazırlanması ve tüketilmesi çok kısa bir zaman alan hem besleyici hem de lezzetli Special K Granola’nın farklı meyveli seçeneklerini yoğurtla ya da sütle karıştırarak kahvaltıda ya da ara öğünlerde sağlıklı ve pratik bir şekilde beslenebilirsiniz.

3) Cilt sağlığınıza fayda sağlar

Günlük koşuşturmanızda, dışarıda yediğiniz hazır gıdaların nasıl ve nerede hazırlandığından emin olmadan ve besin değerlerini önemsemeden tüketiyor olabilirsiniz. Ancak, yedikleriniz cildinize dokunabilecek zararlı toksinler içerebilir.

cilt güzelliği 1

Lifli gıdalar tüketmek, vücudunuzun toksinlerden arınmasına ve zararlı maddelerin deri yoluyla atılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca lifli gıdalar daha fazla su tüketmenize neden olarak cildinizi canlandırabilir. Bu sayede sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

4) Lifli gıdalar, kolesterol ve kan şekeri seviyesini düzenler

Lifli gıdalar, kandaki kolesterol seviyesini düzenleyerek kötü kolesterol seviyesini en aza indirger. Kolesterolünüzün normal seviyede kalması, günlük yaşamınızı da sorunsuz olarak sürdürmeniz için büyük önem taşır. Lifli gıdaların bu faydası, kan basıncını düzenler ve kalp sağlığınızı da korumanıza yardımcı olur. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yaptığı bir araştırmayla, lifli gıdalarla beslenmenin yüzde 40 oranında kalp hastalıkları riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Bunun yanında lifli besinler, kandaki şeker seviyesini kontrol ederek diyabetli kişilerde şeker emilimini yavaşlatarak kan şekeri düzeylerini artırmaya yardımcı olabilir. Bu sayede lifli gıdalar, Tip 2 diyabet hastalığının ilerlemesi riskinin azaltılmasına fayda sağlayabilir.

Yeni alışkanlıklara merhaba deyin

granola_yeni paketler

Lifli gıdalarla beslenmenin 4 önemli faydasını derlediğimiz bu yazımız, yeni Kellogg’s Special K Granola‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!