Mutluluk veren besinler: Daha mutlu bir yaşam için ne yemelisiniz?

Son yıllarda yapılan pek çok araştırma, yediklerimize dikkat etmenin sadece fiziksel değil, ruhsal olarak da fit olmamızı sağladığını ortaya koydu. Çeşitli üniversitelerde yapılan çalışmalarda katılımcıların beslenmeleri takip edildi, tükettikleri yiyeceklerin niteliği ve miktarı ile depresyon semptomları arasındaki ilişkiye dikkat çekildi. Tüm araştırmaların ortaya koyduğu sonuç şu: Mutluluk veren besinler sayesinde hayat kalitenizi artırabilirsiniz. 

İspanya’da iki üniversitenin 2012 yılında yaptığı ortak çalışmaya 8964 gönüllü katıldı. Bu gönüllülerin daha önce depresyon tanısı almamış ve antidepresan kullanmamış olmasına özen gösterildi. Çalışma sonucunda, hazır fırın ürünleri (donut, kruvasan, hazır kek vb.) ile pizza ve hamburger gibi fast food türevlerini tüketenlerin, bunları hiç yemeyenlere göre depresyona girme olasılıklarının %51 daha yüksek olduğu gösterildi. Tahmin edilebileceği üzere, bir “ya hep ya hiç” felsefesi de geçerli değildi: Yani ne kadar çok sağlıksız gıda, o kadar yüksek depresyon riski…

2013 yılında yayınlanan Avusturalya kaynaklı bir makalede, dokuz ülkeden bu konuyla ilgili 25 araştırmanın derlemesi sunuldu. Makalede Akdeniz, Norveç ya da Japon diyetlerinin depresyonla kanıtlanabilir bir ilişkisi olmadığı ortaya konarken, sağlıklı beslenen kişilerin daha az depresif / daha mutlu olduğuna dikkat çekildi.

Bunların yanı sıra, çeşitli yiyeceklerin tek tek ve direkt olarak mutlulukla ilgisini ölçen araştırmalar da mevcut. Mutluluk verdiği bilimsel olarak kanıtlanan yiyeceklerden bazıları aşağıda…

Somon balığı ve benzeri yağlı balıklar depresyon olasılığını azaltıyor.

Somon

Doğal ortamında büyüyen ve yakalanan somon balığı ve benzeri yağlı balıkların depresyon olasılığını azalttığı, Finlandiya’da yapılan bir çalışma ile gösterildi. Araştırmacıların balıktaki omega-3 doymamış yağ asitlerine bağladıkları bu durumun sonucunda, haftada en az bir kez yağlı balık türevleri tüketen kişiler depresyon belirtilerini yüzde 31 daha az gösterdi.

Karpuza kırmızı rengini veren likopen, hem kendi başına faydalıyken hem de depresyonla ilişkilendirilen interleukin-6 molekülünün birikimini engelliyor

Karpuz

Karpuzun yaz mevsimini çağrıştırması ve diyet listelerinin aranan meyvesi olması haricinde de mutluluk aşılayan özellikleri mevcut. Karpuza kırmızı rengini veren likopen, hem kendi başına faydalıyken hem de depresyonla ilişkilendirilen interleukin-6 molekülünün birikimini engelliyor. Anti-kanserojen özellikleri de cabası!

Sarımsağın içeriğindeki krom pikolinat adlı mineral serotonin seviyesini arttırıyor.

Sarımsak

Duke Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sarımsağın içeriğindeki krom pikolinat adlı mineralin serotonin seviyesini artırdığını gösterdi. Spor ve çikolatanın etkileri arasında adı sıkça geçen serotonin hormonu, ağrı hissini azaltıp insanı daha dingin ve mutlu hale getiriyor.

Greyfurt glisemik endeksi en düşük meyvelerden biri.

Greyfurt

Greyfurttaki C vitamini, demir ve yine likopenin hem mutluluk verici hem de beyin fonksiyonunu artırıcı etkileri olduğu kanıtlandı. Üstelik glisemik endeksi de en düşük meyvelerden biri.

Havuçtaki beta-karotenin antioksidan etkisi derimizi sağlıklı, beynimizi sağlam tutuyor.

Havuç

Sadece tavşanları değil, bizi de mutlu eden bir sebze havuç. İngiltere’de yapılan bir araştırma, havuçtaki beta-karotenin antioksidan etkisiyle derimizi sağlıklı, beynimizi sağlam tuttuğunu kanıtladı. Ayrıca içeriğinde yüksek miktarda bulunan C vitamini, gerçek bir mod yükseltici.

Kaynak
Mind Body Green 
BMC Pyschiatry 
Science Daily

İlginizi çekebilir: Anksiyete ile savaşmanıza yardımcı olacak besinler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!