Sebze ve meyveler en doğru şekilde nasıl yıkanıp saklanır?

Yiyecekleri doğru şekilde yıkamak ve saklamak, sağlıklı beslenmenin hayli önemli bir parçası. Çünkü birçoğumuz için, gündelik hayat telaşında her gün alışverişe çıkıp günlük ve taze sebze-meyve almak ne yazık ki pek mümkün değil. Öte yandan yeterince yıkanmayan sebze-meyvelerin üzerinde kalan kimyasallar, sağlık açısından oldukça tehlikeli. Peki kullanılan tarım ilaçlarından tamamen arınmalarını sağlamak için sebze ve meyveleri nasıl yıkamalıyız?

Sebze ve meyveler en doğru şekilde nasıl yıkanıp saklanır
Yiyecekleri doğru şekilde yıkamak ve saklamak, sağlıklı beslenmenin hayli önemli bir parçası.

Bunun için aslında en doğru yöntem sebze-meyveleri sirkeli suda bekletmek. Ancak bu şekilde besinleri kimyasallardan değil, sadece bakterilerden arındırabiliyoruz. Kimyasallara karşı ise yapılabilecek en iyi şey, sebze-meyveleri soğuk suyun altında iyice yıkamak olacaktır. Ayrıca kimyasalların yıkarken kullandığımız suya geçtiğini de hesaba katmalı ve bu yüzden de yıkadığımız sebze-meyveleri iyice kuruladığımızdan emin olmalıyız.

Market, pazar veya manav gibi yerlerden satın aldığımız besinlerin günler sonra bile taze kalmalarını sağlamak içinse, onları saklama şeklimiz çok önemli. Üstelik bununla ilgili birkaç ipucu da mevcut. Aşağıda yer verdiğimiz Goodful’un hazırladığı videoda, sebze ve meyveleri nasıl saklamamız gerektiğiyle ilgili bu basit ancak önemli ipuçlarını bulabilirsiniz:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!