Mucizevi besin tam buğday ekmeği ve buğdayın bilinmeyen 5 faydası

Sağlıklı bir zihin-beden dengesine giden en etkili yol, vücudunuzun ihtiyaçlarının farkında olmaktan ve doğru beslenmekten geçiyor.

Günümüzde birçok insan daha hızlı kilo vermek adına buğdayı ve buğday unundan yapılan ekmeği beslenme alışkanlıklarından çıkarmayı tercih ediyor. Ancak buğdaydan vazgeçmek, bedeninizin ihtiyaçlarının birçoğunu karşılamaktan vazgeçmek anlamına geliyor. Peki ne oldu da insanlar buğdayın zararlı olduğuna inanmaya başladı?

Ekmek tüketmeyi bu kadar seven bir toplumda yanlış ekmek tüketimi ve bu konuda aktarılan yanlış bilgiler, buğdayın zararlı olduğu gibi bir algı yaratıyor. Bu konuya açıklık getirmek için öncelikle beyaz ekmek ve tam buğday ekmeği, yani tam buğday unu ile beyaz un arasındaki farka açıklık getirmekte fayda var.

Tam buğday unu üretilirken, içeriğinde kepek, rüşeym (tohumun büyümesini ve filizlenmesini sağlayan bölüm) ve protein gibi yüksek besin değerlerini korumaya devam ediyor. Aksine ülkemizde bir hayli fazla tüketilen beyaz ekmeğin içeriğindeki beyaz un, üretildiği sırada sahip olduğu tüm besin değerini kaybediyor. Bunun nedeniyse beyaz unun içindeki kepek ve tohumun birbirinden ayrılarak elde edilmesi. Yani tam buğday unu doğru miktarlarda -her besin için geçerli olduğu gibi- tüketildiğinde beslenme alışkanlıklarınıza hem fayda hem de lezzet katıyor!

Tam buğday unu üretilirken, içeriğinde kepek, rüşeym (tohumun büyümesini ve filizlenmesini sağlayan bölüm) ve protein gibi yüksek besin değerlerini korumaya devam ediyor.

Buğdayın Faydaları

Gelelim buğday ununu faydalı kılan buğdayın bilinmeyen faydalarına… Tam buğday ekmeğinin faydalı olmasını sağlayan buğdayın 5 faydasını aşağıda okuyabilirsiniz.

Dinç ve enerjik hissettirir

Buğdayın en dış kabuğunu oluşturan buğday kepeği, içeriğinde yüksek miktarda bulunan B1 ve B vitamini sayesinde vücudun ve beynin enerji üretimini artırır. Ayrıca eksikliğinde yorgunluk, depresyon, halsizlik, zihin bulanıklığı, az görme ve fiziksel koordinasyonda bozukluk gibi problemler görülen B1 vitamini, kan hücrelerinin oluşumunda ve sağlıklı bir dolaşım sistemi için gerekli olan hidroklorik asit üretiminde önemli rol oynar. Dolayısıyla buğday kepeği tüketildiğinde vücut, işlevlerini çok daha güçlü bir şekilde gerçekleştirir, bu da günlük yaşamınızda çok daha enerjik ve dinç hissetmenizi sağlar.

Kan şekerini kontrol eder

Buğday, 300’den fazla enzim barındıran magnezyum bakımından zengindir. Bu enzimler, vücudun insülin ve glikoz salınımının fonksiyonel olarak kullanılmasında yer alır. Dolayısıyla düzenli olarak buğday tüketmek kan şekeri kontrolü sağlar. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan FDA, %51 oranında buğday içeren gıdaların kolesterol ve doymuş yağ oranının düşük olduğunu, bunun da koroner rahatsızlıklardaki ve bazı kanser hastalıklarındaki riski azalttığını söylüyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Buğday, bağışıklık sistemini uyarıyor ve daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor.

Araştırmalar, devamlı buğday tüketen insanların bağışıklık sistemindeki savaşçı hücreler olan NK hücrelerinin aktivitesini artırdığını gözlemliyor. Dolayısıyla buğday, bağışıklık sistemini uyarıyor ve daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor.

Cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır

İşlenmemiş tahıllı gıdalar, cilt sağlığı için gerekli olan neredeyse her şeye sahiptir. Buğday, selenyum açısından zengin olduğundan cildin beslenmesine, kendini yenilemesine yardımcı olur ve en önemlisi cildin esnekliğini artırır dolayısıyla kırışıklık oluşmasını geciktirir. Ayrıca günümüzün en tehlikeli faktörlerinden biri olan zararlı güneş ışınlarına karşı cildi korur. E vitamini ve çinko açısından zengin olmasıyla da cilde ışıltısını geri kazandırır.

Cilt yaralarıyla ve lekeleriyle mücadele edenler için harika bir doğal ilaç görevi gören buğday, içerisinde bulunan yüksek lif miktarı sayesinde cildin akne, sivilce ve toksinlerle mücadelesine yardımcı olur.

Göz sağlığına iyi gelir

E vitamini, çinko ve niasin (B3 vitamini) açısından zengin olduğu için katarakt ve ana görme noktası olan makula dejenerasyonu riskini azaltır. Ayrıca buğday görme kaybının artış hızını yavaşlatır.

Derun, tam buğday unundan elde ettikleri ekşi mayalı kuru üzümlü, reyhanlı, kuru domatesli, zeytinli ekmekleri, şekersiz poğaça ve çörekleriyle buğdayı herkese kolayca sevdirmeyi başarıyor.

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları

Buğdayın faydalarından bahsettikten sonra bu sağlıklı tahıldan üretilen tam buğday ekmeğinin faydalarından da söz etmemiz gerekir.

Tam buğday ekmeği, içerisinde bulunan sodyum, karbonhidrat, lif, şeker ve protein gibi besinlerle günlük öğünlerinize katkı sağlar. Tam buğday ekmeğinde bulunan besinler ve bu besinlerin sağladığı faydaları şu şekildedir:

Karbonhidrat bakımından zengindir

Tam buğday ekmeğinde kompleks karbonhidratlar bulunur. Kompleks karbonhidratlar, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Tam buğday ekmeğinin bir diliminde yaklaşık 12-20 gram karbonhidrat bulunur ve bu karbonhidratın önemli bir kısmı aynı zamanda liftir. 

Protein almanıza yardımcı olur

Tam buğday ekmeği yalnızca kompleks karbonhidratlardan oluşmaz. Aynı zamanda bitkisel protein bakımından da zengindir. Bir dilim tam buğday ekmeğinde 5 grama kadar protein bulunabilir.

Lif kaynağıdır

Bir dilim tam buğday ekmeğinde ortalama olarak 2 gram lif bulunduğunu göz önüne alırsak, bir dilim ekmek ile 2000 kalorilik bir beslenme düzeninde günlük lif ihtiyacınızın yüzde 8’ini karşılamanız mümkün. Lif bakımından zengin bir beslenme düzenine sahip olmanız, hem koroner kalp hastalıkları riskinizin azalmasına hem de bağırsak hareketlerini destekleyerek kabızlık gibi sorunların önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

İçerisinde vitaminler ve mineraller vardır

Tam buğday ekmeğinde bulunan vitaminler ve mineraller, üreticinin tercihine göre değişiklik gösterebilse de genelde bu ekmeklerde çeşitli vitaminler ve mineraller yer alır. Tam buğday ekmekleri değişen miktarlarda potasyum, demir ve B vitaminleri olan tiamin, riboflavin, niasin ve folat içerir. İçerisine tuz eklenmesi durumunda ekmeğinizde sodyum da bulunuyor olacaktır. Bu sayede tam buğday ekmeği ile günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızın bir kısmını karşılamanız mümkün.

Yağ ve kolesterol bakımından sağlıklıdır

Tam tahıl ekmeği, düşük yağ ve düşük kolesterol içeren sağlıklı bir yiyecektir. Tam buğday ekmeğinde doymuş ya da trans yağlar bulunmaz. Bu ekmekte aynı zamanda kolesterol bulunmadığı için kötü kolesterol seviyelerinizin düşük olmasını sağlar ve koroner kalp hastalıkları yaşama riskinizi azaltır.

Tam Buğday Ekmeğinin Kalorisi

Tam buğday ekmeğinin bir diliminde, yani yaklaşık 32 gramında ortalama olarak 80 kalori var. Bir dilim tam buğday ekmeğinde aynı zamanda yaklaşık 4 gram protein ve 14 gram karbonhidrat bulunuyor. 

Alacağınız tam buğday ekmeğinin değerleri ve dilim büyüklükleri üreticiye göre değişiklik göstereceği için bu konuda en iyi bilgiyi üreticiden elde edebilirsiniz. Günlük enerji ihtiyacınızı karşılamasına yardımcı olması için ekmek tercih edecekseniz, tam buğday ekmeği ile sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz. Üstelik birbirinden lezzetli tam buğday ekmekleri ile öğünlerinize lezzet katabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!