Mucizevi besin tam buğday ekmeği ve buğdayın bilinmeyen 5 faydası

Sağlıklı bir zihin-beden dengesine giden en etkili yol, vücudunuzun ihtiyaçlarının farkında olmaktan ve doğru beslenmekten geçiyor.

Günümüzde birçok insan daha hızlı kilo vermek adına buğdayı ve buğday unundan yapılan ekmeği beslenme alışkanlıklarından çıkarmayı tercih ediyor. Ancak buğdaydan vazgeçmek, bedeninizin ihtiyaçlarının birçoğunu karşılamaktan vazgeçmek anlamına geliyor. Peki ne oldu da insanlar buğdayın zararlı olduğuna inanmaya başladı?

Ekmek tüketmeyi bu kadar seven bir toplumda yanlış ekmek tüketimi ve bu konuda aktarılan yanlış bilgiler, buğdayın zararlı olduğu gibi bir algı yaratıyor. Bu konuya açıklık getirmek için öncelikle beyaz ekmek ve tam buğday ekmeği, yani tam buğday unu ile beyaz un arasındaki farka açıklık getirmekte fayda var.

Tam buğday unu üretilirken, içeriğinde kepek, rüşeym (tohumun büyümesini ve filizlenmesini sağlayan bölüm) ve protein gibi yüksek besin değerlerini korumaya devam ediyor. Aksine ülkemizde bir hayli fazla tüketilen beyaz ekmeğin içeriğindeki beyaz un, üretildiği sırada sahip olduğu tüm besin değerini kaybediyor. Bunun nedeniyse beyaz unun içindeki kepek ve tohumun birbirinden ayrılarak elde edilmesi. Yani tam buğday unu doğru miktarlarda -her besin için geçerli olduğu gibi- tüketildiğinde beslenme alışkanlıklarınıza hem fayda hem de lezzet katıyor!

Tam buğday unu üretilirken, içeriğinde kepek, rüşeym (tohumun büyümesini ve filizlenmesini sağlayan bölüm) ve protein gibi yüksek besin değerlerini korumaya devam ediyor.

Gelelim buğday ununu faydalı kılan buğdayın bilinmeyen faydalarına…

Dinç ve enerjik hissettirir

Buğdayın en dış kabuğunu oluşturan buğday kepeği, içeriğinde yüksek miktarda bulunan B1 ve B vitamini sayesinde vücudun ve beynin enerji üretimini artırır. Ayrıca eksikliğinde yorgunluk, depresyon, halsizlik, zihin bulanıklığı, az görme ve fiziksel koordinasyonda bozukluk gibi problemler görülen B1 vitamini, kan hücrelerinin oluşumunda ve sağlıklı bir dolaşım sistemi için gerekli olan hidroklorik asit üretiminde önemli rol oynar. Dolayısıyla buğday kepeği tüketildiğinde vücut, işlevlerini çok daha güçlü bir şekilde gerçekleştirir, bu da günlük yaşamınızda çok daha enerjik ve dinç hissetmenizi sağlar.

Kan şekerini kontrol eder

Buğday, 300’den fazla enzim barındıran magnezyum bakımından zengindir. Bu enzimler, vücudun insülin ve glikoz salınımının fonksiyonel olarak kullanılmasında yer alır. Dolayısıyla düzenli olarak buğday tüketmek kan şekeri kontrolü sağlar. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan FDA, %51 oranında buğday içeren gıdaların kolesterol ve doymuş yağ oranının düşük olduğunu, bunun da koroner rahatsızlıklardaki ve bazı kanser hastalıklarındaki riski azalttığını söylüyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Buğday, bağışıklık sistemini uyarıyor ve daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor.

Araştırmalar, devamlı buğday tüketen insanların bağışıklık sistemindeki savaşçı hücreler olan NK hücrelerinin aktivitesini artırdığını gözlemliyor. Dolayısıyla buğday, bağışıklık sistemini uyarıyor ve daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor.

Cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır

İşlenmemiş tahıllı gıdalar, cilt sağlığı için gerekli olan neredeyse her şeye sahiptir. Buğday, selenyum açısından zengin olduğundan cildin beslenmesine, kendini yenilemesine yardımcı olur ve en önemlisi cildin esnekliğini artırır dolayısıyla kırışıklık oluşmasını geciktirir. Ayrıca günümüzün en tehlikeli faktörlerinden biri olan zararlı güneş ışınlarına karşı cildi korur. E vitamini ve çinko açısından zengin olmasıyla da cilde ışıltısını geri kazandırır.

Cilt yaralarıyla ve lekeleriyle mücadele edenler için harika bir doğal ilaç görevi gören buğday, içerisinde bulunan yüksek lif miktarı sayesinde cildin akne, sivilce ve toksinlerle mücadelesine yardımcı olur.

Göz sağlığına iyi gelir

E vitamini, çinko ve niasin (B3 vitamini) açısından zengin olduğu için katarakt ve ana görme noktası olan makula dejenerasyonu riskini azaltır. Ayrıca buğday görme kaybının artış hızını yavaşlatır.

Derun, tam buğday unundan elde ettikleri ekşi mayalı kuru üzümlü, reyhanlı, kuru domatesli, zeytinli ekmekleri, şekersiz poğaça ve çörekleriyle buğdayı herkese kolayca sevdirmeyi başarıyor.

Doğal ve katkısız buğdayları, tohum, unsu öz ve kepek ile birlikte, hiçbir eleme işleminden geçirmeden en sağlıklı haliyle, özel taş değirmeninde öğüten Derun, buğday ununu en besleyici haliyle ve en lezzetli versiyonlarıyla sunuyor. Derun, tam buğday unundan elde ettikleri ekşi mayalı üzüm çekirdekli, kuru domatesli ve reyhanlı, zeytinli ekmekleri, şekersiz poğaça ve çörekleriyle buğdayı herkese kolayca sevdirmeyi başarıyor.

Eğer siz de bu lezzetleri sofranıza taşımak istiyorsanız Derun’un tüm ürünlerine Uplifers Wellness Shop’tan ulaşabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!