Yalnızlık senfonisi: Neden sevgilim yok?

Bazı insanlar yalnız olmayı istedikleri için yalnızdır. Bazıları ise hayat şartları nedeniyle yalnız olmak istememesine rağmen yalnız olabilir. Bu kişiler uzun bir ilişkiden yeni çıkmış olabilecekleri gibi gerçekten uyumlu oldukları birini bulamamış da olabilirler. Sevgiliniz olmasını istemenize rağmen yalnızsanız, bunun pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında kendi kendini sabote etmekten elde olmayan engellere kadar çeşitli etkenler bulunabilir. Tüm çabalarınıza rağmen sevgili bulamıyor ve kendinizi yalnız hissediyorsanız, buna neden olan etkenleri gözden geçirme vaktiniz gelmiş demektir. Neden yalnız olduğunu merak ediyor ve sevgili bulma ihtimalinizi arttırmak istiyorsanız, bu yazıda yalnızlığa neden olan etkenleri ve neler yapabileceğinizi okuyabilirsiniz.

Neden Yalnızım?

Yalnız olmanızın pek çok nedeni olabilir. Sevgiliniz olmasını istemenize rağmen yalnızsanız, buna neden olabilen etkenlerden bazılarına aşağıda göz atabilirsiniz.

İncinmekten korkuyorsunuz

Özellikle çocukluğunda kendini güvende hissederek büyümeyen ya da önceki ilişkilerinde güvenlik duygusu hissedemeyen kişiler, incinmekten korktukları için kendilerini diğer insanlardan uzaklaştırıyor olabilir. Beden imgesi ile ilgili sorunlar, çok seçici olmak, flört etmekten kaçınmak, sosyalleşmemek ve kendini sürekli olarak başka şeylerle meşgul etmek gibi şeyler, kişinin kendini sabote etme yollarıdır. Kendinizi sabote etmemek için flört sırasında yaşadığınız tüm korkuları, engelleri ve şüpheleri bir kağıda not alın. Bu egzersiz yardımı ile kişisel farkındalık kazanabilirsiniz. Bununla birlikte yaşadığınız psikolojik engelleri ortadan kaldırmak için bir terapistle çalışmayı düşünebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yalnız olmak ve yalnız hissetmek arasındaki ince çizgi: Yalnızlık tercihiniz mi kaderiniz mi?

Beklentileriniz yanlış olabilir

İdeal partnerinizi yanlış beklentiler nedeniyle kaçırıyor olabilirsiniz. Sevgiliye ve ilişkiye yönelik beklentilerine sıkı sıkıya tutunan kişiler, sağlıklı ve mutlu olabilecek bir ilişkiyi kaçırabilir. Beklentilerin yanlış olması özellikle bunların kişinin maddi ya da yüzeysel özelliklerine dayandığında meydana gelir. Dışarıdan her şey iyi gibi görünse de temelde kişilerin düşünceleri ve değerleri birbirinden çok farklı olabilir. Bu nedenle sevgili arayışındaysanız, beklentilerinizi daha derin bir düzeyde belirlemeli ve karşınızdaki kişinin sözlerinden ve davranışlarından kriterlerinizi karşılayıp karşılamadığına bakmalısınız.

İlginizi çekebilir: İnsanlar Aşkı Nasıl Bulur?

Hiçbir beklentiniz olmayabilir

Beklentilerin yanlış olması kadar hiçbir beklentinin olmaması da kişinin istediği gibi bir sevgili bulamamasına neden olabilir. Bu nedenle hangi davranışları kabul edeceğiniz ve hangilerini etmeyeceğiniz konusunda bazı standartlarınız olmalıdır. Örneğin, sınırları aşan veya size saygı duymayan insanlarla görüşmeye devam edip durursanız, bir türlü uzun bir ilişki yaşayamadığınızı fark edebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için makul beklentiler ve standartlar belirlemeli ve bunlara dikkat etmelisiniz.

Diğer insanların görüşlerini anlamakta zorlanıyorsunuz

Tüm insanlar doğuştan itibaren benmerkezcidir. Bunun nedeni kendimize ve güvenliğimize odaklanmamız sayesinde hayatta kalmamızdan kaynaklanmaktadır. Ancak diğer insanların bizden farklı hayat deneyimlerine ve bakış açılarına sahip olduğunu kabul etmemiz gerekir. Karşınızdaki kişinin deneyimlerini ve duygularını anlamakta zorlanıyorsanız, istediğiniz gibi bir sevgili bulmanız kolay olmayabilir. Bunun önüne geçmek için farklı bakış açılarına açık olmalı ve bunu büyümenin bir yolu olarak görmelisiniz.

Yeteri kadar sosyalleşmiyorsunuz

Dışarı çıkıp diğer insanlarla sosyalleşmediğiniz sürece sevgili adaylarıyla tanışma ihtimaliniz düşüktür. Sosyalleşmek için mutlaka gece kulüplerine gitmeniz gerekmese de insanların olduğu kalabalık yerlere gitmeniz gerekir. Bunun için festivalleri, kitap kulüplerini, spor salonlarını ve hatta yardım etkinliklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızdan çöpçatanlık yapmalarını da isteyebilirsiniz. Çaba göstermez ve risk almazsanız, istediğinizi elde edemezsiniz.

Hızlı davranıyor olabilirsiniz

İlişkileriniz kısa sürmesinin nedeni birkaç hafta sonra partnerinize onu sevdiğinizi söylemeniz, ona sürekli mesaj atmanız veya her gün görüşmek istemeniz gibi şeyler olabilir. Bu davranışlar ilişkinin başlarında gerçek dışı görünebilir ve karşınızdaki kişinin korkmasına neden olabilir. Bu nedenle acele etmeyin ve ilişkinin doğal bir şekilde gelişmesine izin verin. Bu sayede diğer kişiyle aynı hızda ilerleyebilir ve ilişkinizin dengeli bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Özgüven eksikliğiniz olabilir

Sevgili bulmak için sosyal becerilerinizin daha iyi olması gerekebilir. Sosyal becerilerinizin yetersiz olması veya özgüven eksikliği, diğer insanlarla olan etkileşiminizi kısıtlayabilir. Yalnız olmanızın nedeninin kendinize olan güvensizliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, sosyal etkileşiminizi arttırmalısınız. Yalnızca arkadaşlarınızla etkileşimde bulunmanız dahi sosyal becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Neden Evlenemiyorum?

Nasıl Sevgili Bulunur?

Sevgili bulmanızı garanti edecek hiçbir yol olmamakla birlikte atacağınız bazı adımlarla istediğiniz gibi birini bulma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Hayatınızda istediğiniz gibi birini ve istediğiniz gibi bir ilişkiyi bulmanıza yardımcı olacak stratejilerden bazıları şu şekildedir:

1. Kendinize gerçekten ne istediğinizi sorun

Neden yalnız olduğunuzu düşünüp duruyorsanız, bu soru üzerine cidden düşünün. Gerçekten bir sevgili isteyip istemediğinizi ve diğer insanların beklentileri nedeniyle mi yoksa kendi isteğinizle ilişki arayışında olup olmadığınızı sorgulayın. Bu aşamada gerçek arzularınız ile toplumun sizden bekledikleri arasında ayrım yapmanız gerekir.

2. Flört ve ilişki geçmişinizi düşünün

Ciddi bir ilişki arayışındaysanız, geçmişteki flörtlerinizi ve ilişkilerinizi düşünün. Geçmişten kalan iyileşmemiş yaralarınız ya da travmalarınız var mı? Bunları görmek için günlük tutmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca ihtiyaç duyarsanız eski ilişkilerinizden ve flörtlerinizden kalan kalıpları yıkmak için bir terapistten yardım alabilirsiniz.

3. Flört hayatınızı önceliğiniz haline getirin

Flört etmek ve ilişki kurmak için küçük adımlar atmaya başlayın. Bunun için öncelikle flört edebileceğiniz kişileri gözden geçirin. Arkadaşlarınıza ilişki arayışında olduğunuzu söyleyin. Bunlar gibi küçük adımlar, flört sürecinde daha rahat hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca doğa yürüyüşü kulüpleri ve yardım kuruluşları gibi ortamlara girerek çevrenizi genişletmeye çalışın.

4. İstedikleriniz konusunda net olun

İstedikleriniz sayesinde net olursanız, flört edebileceğiniz kişileri daha kolay bulabilirsiniz. Çoğu insan kendini dışarıdan daha iyi göstermeye çalışır. Bu nedenle karşınızdaki kişinin kendisini size gösterme şekline odaklanmadan önce ilişkiden ne istediğinizi düşünün. Karşınızdakinin hayatınıza nasıl uyum sağlayacağını hayal etmeye çalışın ve bundan memnun kalıp kalmayacağınız üzerine düşünün.

5. Yalnız yaşamın tadını çıkarın

Yalnız olmanın kötü bir şey olduğunu düşünmeyin. Uzun vadede ciddi bir ilişki isteseniz de şu anki bekar hayatınızın tadını çıkarın. Yalnızlık nedeniyle kötü hissetmenizin nedeninin diğer insanların sizden bekledikleri olup olmadığı üzerine düşünün. Nedenler üzerine düşündüğünüzde sevgili bulma baskısından kurtulmaya başladığınızı fark edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Reddedilmeyle nasıl başa çıkılır?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!