İnsanlar Aşkı Nasıl Bulur?

Özellikle uzun bir süredir romantik ilişkisi olmamış kişiler için aşkı bulmak zor olabilir. Ancak günümüzde sosyal medya ve arkadaşlık uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte aşık olabilecekleri kişileri bulmalarının eskisine göre çok daha kolay hale geldiği söylenebilir.

Gerçek aşk söz konusu olduğunda ortada saygı, güven, dürüstlük, iletişim, uyumluluk ve anlayış gibi niteliklerin de olması gerekir. Gerçek aşkı kendiniz olarak, açık fikirli olarak, kendinizi geliştirerek ve etkili bir şekilde iletişim kurmaya odaklanarak bulmanız mümkün olabilir.

Aşkı bulabilmek için yapabileceklerinizi ve sağlıklı bir ilişkinin taşıması gereken özellikleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Aşkı Bulmak için Ne Yapmalı?

Aşk, pek çok şekilde yorumlanabilen bir kavramdır. Aşk, tüm karmaşıklığına rağmen insanlık tarihinde her daim merak uyandırmış ve neredeyse tüm kültürlerde önemli olan evrensel bir duygudur.

Aşk dolu bir ilişki yaşamanın çoğu zaman fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak pek çok faydası vardır. Ancak aşkı ve doğru kişiyi bulmak herkes için her zaman kolay olmayabilir.

Aşık olmak istiyor ve aşkı bulmak için neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız, aşağıdaki püf noktalarına dikkat ederek aşk dolu sağlıklı bir ilişki için gerekli adımları atabilirsiniz.

1. İlişki durumunuzla barışık olun

Kendinizi aşkı bulma konusunda çaresiz hissederseniz, aşkı hiçbir zaman bulamayabilirsiniz. Bu nedenle aşkı bulmak için çaresizce birileriyle görüşmek yerine aşkı aramaya ara vermelisiniz. Bu sayede kendinizi geliştirmek ve doğru bir zihniyete sahip olmak için fırsat bulabilirsiniz. Birileriyle görüştüğünüzde insanları ancak yüzeysel olarak tanıyabilirsiniz. İlişki durumunuzla barıştığınızda ve birisini tam anlamıyla tanımaya hazır olduğunuzda ise gerçek bir ilişki kurabilirsiniz. Yalnız olmak, olumsuz bir deneyim değildir. Aksine kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak ve istediğiniz kişi olmaya odaklanmak için harika bir fırsat olabilir.

İlginizi çekebilir: Arkadaşa aşık olmak: En yakın arkadaşıma aşık oldum ne yapmalıyım?

2. Yeni hobiler edinin

Aşkı bulmak için gerçekte kim olduğunuzu tam olarak bilmeniz gerekir. İnsanlar sürekli değiştiği için aslında çoğu insanın kim olduğu hakkında fikri yoktur. Bu nedenle kim olduğunuzu ve ne yapmak istediğinizi keşfetmek için farklı hobiler deneyin. Bunları denerken karşınızdaki insanda ne gibi özellikler aradığınızı daha iyi anlamaya başlayabilirsiniz. Pek çok insan hayatının belli bir noktasına kadar konfor alanından çıkmayı tercih etmez. Bu nedenle dünyayı, farklı kültürleri ve insanları tanımak için konfor alanınızdan çıkmaya hazır olun. Yeni hobiler ararken karşınızdaki insanın sizinle aynı zevklere sahip olamayabileceğinin farkında olun. Kişiler arasındaki ufak farklılıkların ilişkileri daha ilginç hale getirdiğini unutmayın.

3. Arkadaşlık uygulamalarına şans verin

Daha önce aşkı bulmak için arkadaşlık uygulamalarına şans vermemiş olabilirsiniz. Ancak bu uygulamaları kullanarak gerçek aşkınızla karşılaşmanız mümkün. Üstelik bu uygulamalarda aradığınız kişinin sahip olmasını istediğiniz özellikleri belirleyebilir ve bu sayede karşınızda yalnızca ilişki yaşamayı isteyeceğiniz insanların çıkmasını sağlayabilirsiniz. Arkadaşlık uygulamaları kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, karşınızdaki insanla ilgili çok fazla olumsuzluk görmüyorsanız, o kişiyle en az birkaç sefer buluşmanız gerektiğidir. Bazı insanlar ilk buluşmalarda normalden daha çekingen ya da gergin olabilir. Bu nedenle insanlara gerçek benliklerini göstermeleri için şans verin.

İlginizi çekebilir: Aşık edecek sorular

4. Pozitif olmaya çalışın

Negatif kişiler, ilişkilerine negatifliği ve kaosu çeken kişilerdir. Negatif olmak yerine pozitif olmayı öğrendiğinizde önceki ilişkilerinizde neden sürekli olarak tetikte olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bu sayede eski ilişkilerinizde yaptığınız kavgaları yeni ilişkinizde tekrar yaşamayabilirsiniz. İlişkinizde partnerinize karşı ne kadar pozitif olursanız, partneriniz de ilişki için o kadar fazla çaba gösterecektir. Ayrıca sizin ona gösterdiğiniz pozitifliği o da size yansıtacaktır. İnsanların, onlara davranış şeklinize göre size karşılık verdiğini unutmayın. Bu nedenle hayatınızda ve önceki ilişkilerinizde negatifliğiniz nedeniyle sorunlar yaşadıysanız, daha pozitif bir bakış açısına sahip olarak bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

5. İnsanlara karşı nazik olun

Aşkı bulmanın en iyi yollarından bir tanesi tanıştığınız kişilere karşı nazik olmanızdır. Ancak insanlara karşı nazik olmanızın nedeni ruh eşinizi bulmak için değil, doğal olarak enerjinizi arttırmak olsun. Her gün iyi bir şeyler yapan insanlar genel olarak daha mutlu olma eğilimindedir. Aşkı bulmanıza yardımcı olacak olan şey de budur. Aşkı olmasa da sevgiyi arkadaşlarınızdan bulmuş olabilirsiniz. Ancak bu sevgi, doğru kişiyle tanışana kadar sürdürdüğünüz bekar hayatınızda geçici bir tatmin sağlayabilir.

6. Zıtlıklardan çok benzerliklere odaklanın

Zıt kutupların birbirini çektiği söylense de benzer yönü fazla olan insanların ilişkileri daha uzun sürme eğilimindedir. Bize benzeyen insanlarla daha uyumlu oluruz. Zıt değerlere ya da özelliklere sahip biriyle birlikte olmak yerine benzerliklerimizin fazla olduğu kişilerle daha istikrarlı ve huzurlu bir ilişkiye sahip oluruz. Bununla birlikte partnerlerin ilgi alanlarındaki bazı farklılıklar sağlıklıdır ve birbirlerinden yeni şeyler öğrenmelerine yardımcı olur. Ancak partnerlerin farklılıkları benzer yönlerinden fazlaysa ilişkide sık sık çatışmalar yaşanabilir. Bu nedenle değerlerinize odaklanın ve sizinle aynı değerleri paylaşan birini arayın.

7. İlk görüşte aşka inanmayın

Kimseye ilk buluşmada aşık olamazsınız. İnsanlar ilk buluşmalarında kendilerini en iyi şekilde göstermeye odaklanırlar. Bu nedenle karşınızdaki kişiyi dış görünüşüne veya işine göre değerlendirmek yerine derine inmeye çalışın. Buluşmalarınızda bilinçli bir şekilde hareket edin. Bazen yoğun bir şekilde etkilendiğiniz birini beşinci buluşmadan sonra önceki gibi çekici bulmayabilirsiniz. Fiziksel görünüm herkes için önemli olsa da bir ilişkinin temelini oluşturmamalıdır.

8. Birlikte zaman geçirmekten hoşlandığınız biriyle olun

Aşkı bulmanın en önemli noktalarından bir tanesi, gününüzü birlikte geçirmek istediğiniz birini bulmanızdır. Görüştüğünüz kişiyle kendinizi bir parkta dolaşırken veya yemek sonrası uzun bir yürüyüşe çıkmışken hayal edebiliyor musunuz? Onunla uzun saatler sohbet ettikten sonra yine de saatlerce gülüyor musunuz? Cinsellik, sağlıklı bir ilişkinin önemli bir parçası olsa da karşınızdaki kişi günlerini sizinle geçirmeye istekli değilse gerçek aşkı bulamamış olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Neden Evlenemiyorum?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!