Arkadaşa aşık olmak: En yakın arkadaşıma aşık oldum ne yapmalıyım?

Belki siz de aniden nişanladıklarını açıklayana kadar, yıllarca yakın arkadaşlar olarak var olan, içten içe çok uyumlu olduklarını düşündüğünüz çiftler tanımışsınızdır. Bununla birlikte belki de bazılarınız muhteşem dostlukları karşılıksız bir çekimle mahvolan çiftlere aşinadır. Sonuçta tek taraflı bir sevgi, harika bir dostluğu mahvedebilir.

Peki eğer yakın arkadaşınıza karşı bir çekim hissetmeye başladıysanız duygularınızın karşılık bulma olasılığını değerlendirmeli misiniz? Ne de olsa uyumluluk ve güvene dayalı bir ilişki, romantizm için güçlü bir temel oluşturabilir. Veya arkadaşa aşık olmak kötü bir şey mi? Bu konuda harekete geçme eğilimindeyseniz arkadaşlığınızı mahvetmeden duygularınızı nasıl yönetebilirsiniz?

Arkadaşa aşık olmak ne demek?

Bu senaryoyu, sizin başınıza gelmediyse bile romantik komedi filmlerinden hatırlıyorsunuzdur. Yıllarca aynı arkadaş ortamında çok iyi dost olan iki kişi arasında aniden romantik bir ilişki gelişir ve birlikte eğlencenin dibine vurdukları harika bir aşka yelken açarlar… Peki acaba gerçekte de böyle mi?

Bu sorunun cevabı için duygularınızın platonik mi yoksa güzel bir aşk hikayesinin başlangıcı mı olduğunu anlamanız gerekir. Bu da tüm olasılıkları düşünmeyi içerir. Önce duygularınızı dürüstçe sorgulamalı, daha sonra ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Yani hemen arkadaşınıza açılmak zorunda değilsiniz. Neler olduğunu duygusal olarak kabul etmeniz ve üzerine düşünmeye başlamanız yeterli. Eğer ona karşı hissettiklerinizin arkadaşlıktan daha fazlası olduğundan emin değilseniz aşağıdaki bazı açık işaretler size yardımcı olabilir:

 • Ona karşı cinsel ve fiziksel olarak ilgi duymak.
 • Yan yana olunmayan zamanlarda bile sürekli onu düşünmek.
 • Plan yapmak istemesi durumunda her zaman müsait olmak istemek.
 • Birlikte değilken bile yakın arkadaşı başka konuşmalarda gündeme getirmek için daima bir neden bulmak.
 • Onu öpmenin, ona sarılmanın veya onunla sevgili olmanın nasıl bir şey olduğunu hayal etmek.
 • Boş zamanları diğer arkadaşlardan daha çok onunla geçirmek istemek.
 • Midede titreme, terleme, ağız kuruluğu veya kelebekler uçuşması gibi bazı fizyolojik belirtiler yaşamak.
 • Bir şeye ihtiyacı olduğunda, diğer arkadaşlar için olduğundan çok daha fazlasını onun için yapmak.
 • Romantik ilişkilerini kıskanmak.
 • Yakınken ona fiziksel olarak dokunmak veya daha yakınında durmak istemek.
 • Onunla sürekli flört etmek ve dalga geçmek.
 • Onunla olan iletişimi veya mesajları analiz etmek.
 • Onun yanındayken davranışlarına çok dikkat etmek.

“En yakın arkadaşıma aşık oldum ne yapmalıyım?”

Yukarıdaki bazı aşık olma belirtileri, yakın arkadaşınıza karşı sizde de mevcutsa duygularınızın üzerine daha fazla düşünmeyi deneyebilirsiniz. Diyelim ki ona olan hislerinizden eminsiniz, o zaman ne yapacaksınız? Yakın arkadaşa açılmak neden bu kadar zor? İşte doğru eylemi bulmanıza yardımcı olabilecek bazı öneriler:

1. Duygularınızı değerlendirin

Aşık olduğunuz kişi yakın arkadaşınız dahi olsa bu sizin için muhtemelen çok kişisel ve içsel bir süreç olacak. Bu yüzden harekete geçmeden önce duygularınızı düşünmek için zaman ayırmak, işleri karmaşık hale getirmeden doğru eylemi bulmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, zaman zaman yakın arkadaşa duyulan sevgi, romantik bir aşkla karıştırılabilir. Belki de sadece ortak ilgi alanlarına veya benzer kişiliklere sahip olmak ilginizi çekiyor.

Bununla birlikte yakın arkadaşınıza aşıksanız ve bu duyguların süreceğine inanıyorsanız, “Acaba o da benden hoşlanıyor mu” sorusunun cevabını merak edebilirsiniz. Yoksa zaten aşık olduğu biri var mı? Mutlu, uzun süreli bir ilişki içinde mi? Arkadaşınız sizinle aynı şekilde hissetmeyebilir veya birlikte bir ilişkiye yelken açmanız mümkün olmayabilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulması gereken önemli olasılıklardır.

2. Bir yere yazın

Şu anda ne düşündüğünüze bakmaksızın, en az birkaç hafta boyunca her gün duygu ve düşüncelerinizi yazmak, onlarla temasa geçmenize yardımcı olabilir. Günlük tutmak, duyguları kelimelere dökmek ve üzerine düşünmek için yararlı bir araçtır. Günlüğünüze aklınıza ne geliyorsa yazabilirsiniz, örneğin:

 • Nasıl hissediyorsunuz?
 • Kaybetmekten korktuğunuz şey ne?
 • Geçmişte nasıl hissediyordunuz?
 • Sizi inciten veya sizi korkutan şey ne?
 • Olacağını merak ettiğiniz ya da olmasını umduğunuz şey ne?
 • Daha önce böyle hissettiniz mi?

Birkaç hafta sonra, duygularınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olup olmadığını görmek için ilk günden itibaren yazdıklarınızı okuyabilirsiniz. Bunu yapmak, taşıdığınız duygulara göre hareket etmek isteyip istemediğiniz konusunda daha emin hissetmenizi sağlayabilir.

3. Bir karar verin

Duygularınızı analiz etmek için kendinize zaman verdikten sonra ne yapacağınıza karar verme zamanı geliyor. Arkadaşınıza açılmak mı yoksa duygularınızı kendinize mi saklamak istiyorsunuz? Bu noktada onun sizi önemseyen yakın bir arkadaşınız olduğunu, birçok arkadaşlığın bu tür iniş çıkışların üstesinden gelebileceğini hatırlamak faydalı olabilir. Ancak, bir başkasının duygularını kontrol etmenin bir yolu yoktur, dolayısıyla etkileşimin nasıl ilerleyeceğini önceden belirleyemezsiniz.

4. Başka bir göze danışın

Bazen yakın arkadaşınız olmayan biriyle duygularınız hakkında konuşmak, doğru eylemi bulmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, bilgeliğine güvenebileceğiniz başka bir arkadaşınızla konuşmayı tercih edebilirsiniz. Veya bir terapiste başvurabilirsiniz.

5. Kararınıza göre hareket edin

Duygularınız üzerine düşündükten ve ne yapacağınıza karar verdikten sonra artık harekete geçmek isteyebilirsiniz. Başka seçenekler olsa da, muhtemelen ya arkadaşınıza karşı dürüst olmayı ya da duygularınızı kendinize saklamayı seçeceksiniz…

Duygularınızı kendinize saklamayı seçtiyseniz, bir süre kişisel bakım stratejileri uygulamak veya diğer arkadaşlarınızla zaman geçirmek faydalı olabilir. Bu karardan emin değilseniz, yukarıda yer verdiğimiz süreci her zaman yeniden gözden geçirebileceğinizi unutmayın.

Eğer seçiminiz yakın arkadaşa açılmak ise olumlu bir yanıt almayı umabilir ve durumu tartışmak için bir zaman seçebilirsiniz. Duygularınızı mesajla veya yüz yüze paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu noktada arkadaşınızın tahmin etmediğiniz bir şekilde tepki verebileceğini de göz önünde bulundurun. Tepkisi ne olursa olsun, kararına saygı duymanız önemli.

Platonik aşk içeren bir durumda kalarak ruh sağlığınızı zorluyor da olabilirsiniz. Arkadaşınızın duygularınıza karşılık vermeyeceğini düşünüyorsanız veya onu romantik bir partnerle gördüğünüzde kıskanacaksanız, bir süre başka insanlarla takılmayı tercih edebilirsiniz…

Sonuçta arkadaşa aşık olmak, sonucunu bilemeyeceğiniz bir durum. Bu nedenle yönetmesi bir hayli zor olabilir. Eğer hislerinizle tek başınıza başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız bir terapiste başvurmanın size yardımcı olabileceğini unutmayın.

Kaynaklar: psychologytoday, betterhelp, mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Bilim tarafından onaylandı: Aşık olmak için 8.2 saniye yeterli

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!