Bilim tarafından onaylandı: Aşık olmak için 8.2 saniye yeterli

Kalabalık bir mekanda birini görüp gözlerinizi ondan alamadığınız ve sonrasında o kişiden çok hoşlandığınız oldu mu? Birçok kişi bu kadar kısa sürede aşık olmanın imkansız olduğunu savunsa da bilime göre birine aşık olmak için 8.2 saniye yeterli. Tabii bu süre sadece erkekler için geçerli olan. Söz konusu kadınlar olduğunda devreye başka ögeler giriyor.

Eğer bir erkek sizden 4 saniye boyunca gözünü ayırmadıysa bu önemli bir şey değildir. Ancak bu süre 8.2 saniyeyi geçtiyse size aşık olduğunu söylemesi an meselesi bile olabilir. Bu durum kadınlar için aynı değil. Bir kadın erkeğe 8.2 saniyeden uzun süre bakıyorsa bu onun erkeği çekici bulduğu anlamına gelmeyebilir.

Aşık olmak için 8.2 saniye yeterli

Yapılan bir çalışmada aktör ve aktrislerle konuşan 115 öğrencinin göz hareketlerini anlamaya yarayan gizli kameralar yerleştirildi. Araştırmaya katılanlar bir süre boyunca karşılarındakilerle sohbet etti ve sonrasında öğrencilerden bu konuşmayı değerlendirmeleri istendi. Archives of Sexual Behavior’ın araştırmasına göre aktrisin gözüne 8.2 saniyeden uzun süre bakan erkekler bu kadının güzel olduğuna karar verdi. Ancak 4.5 saniyede gözlere bakmayı kesenlerin aynı kadın için yaptığı yorum “daha az çekici” olduğu yönündeydi.

Aynı araştırmada benzer süreler boyunca karşısındaki aktörün gözlerine bakan kadınlar için net sayılar belirtilemedi. Araştırmacılar, erkeklerin zinde ve doğurgan kadınları bulmak için göz teması kullandıklarını düşünüyor. Ancak kadınlar, istenmeyen gebelik ve bekar ebeveynlik riskleri nedeniyle bu konuda daha tedbirli olmalarıyla dikkat çekiyor.

 

Kaynaklar:
telegraph.co.uk
washingtontimes.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!