Neden Evlenemiyorum?

Günümüzde ciddi ilişki yaşamak isteyen pek çok insan olduğu için evlenmeyi gerçekten istiyorsanız ve doğru kişiyi ararken sabırlı davranıyorsanız, gelecekte istediğiniz gibi bir eş bulma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Ancak önemli olan yalnızca evlenmek için evlenmek olmadığından dolayı kendinize “Neden evlenemiyorum?” yerine daha faydalı sorular sorarak işe başlayabilirsiniz.

Örneğin, nasıl bir insanla evlenmek istediğiniz üzerine düşünebilirsiniz. Nasıl bir ilişki istiyorsunuz? Neden ve ne zaman evlenmek istiyorsunuz? Bunlar, önemli sorular oldukları için cevaplar üzerinde düşünmeniz, evleneceğiniz kişiyi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Evlenememenize neden olan faktörlerden bazılarını ve bunlar için neler yapabileceğinizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Neden Bir Türlü Evlenemiyorum?

Herkesin hayatı birbirinden farklı olduğu için ilişki durumunuzu etkileyen ve istemenize rağmen evlenememenize neden olan pek çok faktör olabilir. Uzun vadeli bir ilişki aramanıza rağmen henüz bulamadıysanız, ilişki arayışınızı etkileyebilecek potansiyel faktörlerden bazılarına aşağıda göz atabilirsiniz.

Kendini gerçekleştiren kehanet etkisi yaşıyor olabilirsiniz

Kendini gerçekleştiren kehanet demek, bir şeye inanmanız halinde onun gerçekleşme ihtimalinin daha yüksek olması demektir. Bunun nedeni, inandığınız şeyi gerçekleştirecek şekilde davranmanızdan kaynaklanmaktadır. Bu durum, doğru partneri ararken size yardımcı olabileceği gibi zarar da verebilir. Yeni bir ilişkiye başladığınızda evlilik odaklı olduğunuz için stresli oluyorsanız, karşı tarafın sizi talepkar ya da muhtaç biri olarak görmesine neden olabilirsiniz. Bu da karşınızdaki insan üzerinde olumlu bir izlenim bırakmayabilir. “Hem ben hem de partnerim hazır olduğunda evleneceğiz” gibi bir yaklaşım benimserseniz, dışarıdan kendinden emin ve sabırlı biri olarak görünme ihtimaliniz daha fazla olacaktır. Ayrıca bu sayede evlilik düşünen insanları kendinize çekme ihtimaliniz de artabilir.

İlginizi çekebilir: Sosyal Yalnızlık: Neden Dışlanıyorum?

İlişki bulmak için acele ediyor olabilirsiniz    

Pek çok insanın evlenmek istemesinin nedenlerinden biri, yanında ona yoldaşlık edecek birinin olmasıdır. Bu oldukça doğal bir arzu olsa da bunu karşılamak için bazen sabırlı olmak gerekir. Kötü bir ilişkiden diğerine aceleyle geçtiğinizi fark ediyorsanız, asla evlenemeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Kendinize doğru ilişkiyi aramak için zaman ayırdığınızda size uygun birini bulma ihtimaliniz daha yüksek olabilir. Yalnız kalmayı sevmediğiniz için acele bir şekilde yeni ilişkilere başladığınızda ise uzun sürmeyen ilişkiler yaşayabilirsiniz. Ancak bu, doğru kişiyi beklerken yalnız olmanız gerektiği anlamına gelmemektedir. Anlamlı bir ilişki için sabırla beklediğiniz süreyi arkadaşlarınız ve ailenizle olan ilişkilerinize ayırabilirsiniz. Bu sayede doğru kişi geldiğinde ciddi bir ilişki için duygusal olarak hazırlıklı olabilirsiniz.

Doğru kişinin bir tane olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz                                

Bazı insanlar, yalnızca bir tane ruh eşlerinin olduğu fikrine sahiplerdir. Ancak sürekli olarak “o kişiyi” aramak, sizin için doğru olabilecek başka biriyle ilişki yaşamanızı etkiliyor olabilir. Ruh eşini aramak, çıtayı oldukça yükselttiği için biriyle tanıştığınızda hayatınızın geri kalanını onunla geçirip geçiremeyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Ancak bunu kimsenin tahmin etmesi mümkün değildir. Tüm standartlarınızı karşılayan biriyle yaşadığınız bir ilişkide dahi bir şeyler ters gittiğinde karşınızdakinin gerçekten beklediğiniz kişi olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bunu yapmak yerine ilişkiyi düzeltmek için bir şeyler yapıp yapamayacağınıza bakmalısınız. Sürekli olarak “o kişiyi” aramak yerine insanlara şans verebilir ve birlikte mutlu hissettiğiniz biriyle harika bir ilişki yaratabilirsiniz.

Sevgilim Neden Evlenmek İstemiyor?

Bazı kişilerin, doğru kişiyi bulduklarını düşündükleri halde evlenememeleri söz konusu olabilir. Bu durumda kendinize evlilikten ne beklediğinizi sormalısınız. Halihazırda uzun süreli ve doğru olduğunu düşündüğünüz bir ilişkiniz varsa ve evlilik yalnızca bir formaliteyse evliliğin sizin açınızdan sağlayacağı faydaları düşünmelisiniz.

İlişkiniz çok istikrarlı değilse kendinize ne aradığınızı sormanız gerekir. İlişkinizi evlilikle mi düzeltmeye çalışıyorsunuz? Bir başkasını mı memnun etmeye çalışıyorsunuz? Çocuk istediğiniz için mi evlenmek istiyorsunuz?

Evlilikten ne beklediğinizle ilgili emin değilseniz, bir defter alın ve duygularınızı yazmaya çalışın. Bu sayede sevgilinizle konuşma zamanınız geldiğinde isteklerinizi daha net bir şekilde ifade edebilirsiniz.

Evlilik düşünmenize rağmen sevgiliniz evlenmek istemiyorsa potansiyel sorunlara ve bunların çözümlerine aşağıda göz atabilirsiniz:

Ömür boyu bağlılık korkusu

Sevgiliniz, sevgisinin ömür boyu sürmeyebileceğinden duyduğu korkuyla elenmek istemiyor olabilir. Evlenen insanlar genelde bunu sonsuza dek birlikte olmak için yapsalar da sonsuzluk çok uzun bir zamandır. Bu nedenle sevgiliniz ailesine, yetiştirilme tarzına ve kendi sevgili geçmişine bakarak sonsuza dek mutlu olma fikrine inanmıyor olabilir. Sevgilinizin böyle bir korkusu varsa bunun kişisel olmadığını anlamalısınız. Bu nedenle sevgilinizin yetiştirilme tarzını ve ilişki geçmişini anlamak için zaman ayırmalısınız. Ona yardımcı olmak için istekli olmalı ancak çok fazla baskı yaparak onu zorlamamalısınız.

İlginizi çekebilir: Gençler Neden Karamsardır?

Bağımsızlık isteği

Bağımsızlığına düşkün insanları evlilik fikrine ikna etmek zor olabilir. Sevgiliniz, bağımsızlığına düşkün olduğu için evlenmek istemiyorsa evliliğin sizin için gerçekten ne ifade ettiğini anlamalısınız. İlişkiniz şu an tatmin ediciyse evliliği ertelemeyi düşünebilirsiniz. Ancak siz daha geleneksel bir yaşam tarzı arıyor ve evlenmek istiyorsanız, sevgilinizle uzun vadede ne kadar uyumlu olduğunuzu değerlendirmek isteyebilirsiniz. Sevgiliniz, bağımsızlık isteğini değiştirmeyeceğini söylüyorsa yolunuza onsuz devam etmeyi düşünebilirsiniz.

Evlilikle bağdaşmayan görüşler ve değerler

Bazı insanlar bağlılığı sevse de evlilik kurumunun kendisini sevmezler ve ilişkileri için devletten onay alma ihtiyacından hoşlanmazlar. Ancak evlilik fikrini sevmeseler de ömür boyu sürecek tek eşli birliktelik fikrinden hoşlanıyor olabilirler. Bu durumda sevgilinizin bakış açısını anlamak için onunla detaylı bir şekilde konuşun. Sevgilinizin resmi bir evlilik olmamasına rağmen ömür boyu sürecek bir birliktelik fikrine açık olup olmadığını sorguladıktan sonra daha kolay karar alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Neden Arkadaşım Yok?

Ekonomik koşullar

Sevgiliniz ekonomik anlamda evliliğe hazır olmadığını düşünüyor olabilir. Evlenmek bazen çok masraflı olabilir. Özellikle ödemek istediği bir borcu olan veya yeterince kazanamadığını düşünen sevgili, ekonomik açıdan rahatlayana kadar evlenmeyi düşünmeyebilir. Bu durumda sevgilinizin endişelerini ciddiye almalısınız. Kendi maddi durumunuza bakıp evlilikten önce ikinizden birinin daha fazla kazanıp kazanamayacağını veya para biriktirmenin mümkün olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Maddi sorunların belli bir sürede çözülüp çözülemeyeceğine bakmalı ve evliliği ertelemek isteyip istemediğinizi düşünmelisiniz.

Doğru kişi olmadığını düşünmek

Sevgilinizin, sizin “o kişi” olduğunuza inanması oldukça acı vericidir. İlişkiye harcadığınız zamana ve enerjiye rağmen sevgiliniz size bir sonraki aşamaya geçmeye hazır olmadığını söyleyebilir. Evlilik ciddi bir bağlılık olduğu için sevgilinizi, “o kişi” olduğunuza ikna etmeye çalışmamalısınız. Sevgiliniz, evlenmek istediğinizi biliyor ve kendi isteklerinin yanı sıra sizinkileri de düşünüyorsa sizi belirsizlik içinde kalmaktan kurtaracaktır. Evlenmek istemenize rağmen ilişkiniz zaman içinde evliliğe dönüşmezse bu ilişkide kalmak isteyip istemediğinizi değerlendirmelisiniz.

Evlenmek İstemeyen Sevgiliden Ayrılmak Gerekir mi?

Sevgilinizle evlilik konusunda hiçbir şekilde uzlaşmaya varamıyorsanız, en doğru şey ayrılmanız olabilir. Ayrılmanız halinde ilişkinizi kaybettiğiniz için öfke dahil olmak üzere çeşitli duygular deneyimleyebilirsiniz.

Sevgilinizin evlilik istememesinin ardındaki nedenler konusunda açık ve dürüst olmaması halinde aklınızda soru işaretleri kalmaya devam edebilir. Bu nedenle onu daha iyi anlamak için ne hissettiğini sormalı ve ilişkiyle ilgili farklı senaryoları birlikte değerlendirmelisiniz.

Birinden ayrılmak için en iyi zaman, ilişkinin yürümesi için tüm seçenekleri tükettiğiniz zamandır. Bu noktada elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza inandığınız için üzülmek için bir nedeniniz olmayacaktır. Bu aşamadan sonra sizi bekleyen daha iyi bir gelecek için neler yapabileceğinize odaklanmaya çalışmalısınız.

İlginizi çekebilir: Evliliğe hazır olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!