Motivasyonu artırmanın formülü nedir?

Farz edin ki bir CEO’sunuz ve çalışanlarınızı belli bir konuda motive etmek istiyorsunuz. İnsanları ne motive eder sizce? Rekabet mi, ekip çalışması mı? Kurumsal liderler hepsinden biraz yararlanıyor.

İlgili yazı: Hedeflerinize odaklanmanızı kolaylaştıracak öneriler

Pennsylvania Üniversitesi Annenberg İletişim Fakültesi‘nden çıkan Preventive Medicine Reports‘ta yeni bir araştırmanın sonuçları yayımlandı. Buna göre birini motive etmek için yapabilecekleriniz tek bir noktada odaklanıyor: Rekabet. Yani birini motive etmek istiyorsanız, ona arkadaşça destek vermek yerine rekabet ortamını kızıştırmak daha çok işe yarıyor.

Motivasyonu artırmanın formülü nedir?
Bir araştırmaya göre kadınlar ve erkeklerin rekabet karşısındaki davranışları aynı değil.

Araştırmanın başındaki isimlerden biri olan ve Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Profesörü Damon Cantola, bu konuyu şöyle özetliyor:

Birçok insan tam tersini düşünüyor ama söz konusu online bir sağlık programı olduğunda, sosyal medyayı destek sağlamak amacıyla kullanmak işe yaramıyor ve tam tersi etki yaratıp insanları sağlıklı alışkanlıklar edinmekten uzaklaştırıyor. Bununla birlikte, sosyal medya rekabeti artırmak amacıyla kullanıldığında, insanların sağlıklı davranışları benimsemesini ciddi şekilde artırıyor.

Araştırma kapsamında Pennyslvania Üniversitesi’ndeki 800 kadar öğrencinin fitness programlarına katılımında sosyal medyadaki destek ve rekabetçi grupların rolü incelendi. Buna göre destek gruplarının, bireyleri motive etmek için işe yaramamasının sebebi, bu gruplarda dikkat ve ilginin en az spor yapan kişiler üzerinde yoğunlaşması. Oysa rekabetçi gruplarda, en çok egzersiz yapan ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarını en çok benimseyenler daha çok kendilerini gösteriyor.

İlgili yazı: 5 adımda motivasyonunuzu hemen harekete geçirmenin yolu

Ancak bunun aksini söyleyenler de var. Quarterly Journal of Economics‘te sonuçları paylaşılan bir araştırmaya göre kadınlar ve erkeklerin rekabet karşısındaki davranışları aynı değil. Buna göre rekabet erkeklerde motivasyonu artırırken, kadınlarda her zaman aynı sonucu vermiyor. Eğer kadınlar, başka kadınlara karşı rekabet ediyorsa bu motivasyonu artırabiliyor ancak kadınlar, erkeklere karşı rekabet ediyorsa bu kadınların motivasyonunu artırmıyor.

Kaynaklar:
Psypost
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!