5 adımda motivasyonunuzu hemen harekete geçirmenin yolu

Bazen dünyaları fethedecek kadar motivasyonunuz olur. Ama ne yazık ki onu depolayacak bir yeriniz yoktur. Bazen de kolunuzu kaldıracak motivasyonunuz bile olmaz. Önünüzde bekleyen tüm önemli işleri bir kenara bırakmak zorunda kalırsınız.

Uplifers olarak motivasyonunuzun düşük olduğu zamanlarda onu hemen harekete geçirebileceğiniz kolay adımları sıraladık:

1. Vazgeçin

Önünüzde bekleyen bir işi yapmak istemediğinizde, öncelikle bunu kabul edin. Yani bırakın.

Bunun farkına vardıktan sonra, bu sefer bir sonraki işe odaklanın. Böylelikle ilk başta o işi neden yapmak istemediğinizi daha net görebilir ve sorununuzun kaynağına inebilirsiniz.

5 adımda motivasyonunuzu hemen harekete geçirmenin yolu
Hedefinizi ufak adımlara bölerek, motivasyonunuzun karşı karşıya kaldığı direnç noktalarında daha dayanıklı olabilirsiniz.

İlgili yazı: Motivasyonunuzu kazanmanıza yardımcı olacak küçük öneriler

2. Harekete geçmeyin

İlk bakışta tuhaf gelebilir ancak bunun gerçekten işe yaradığını unutmayın. Çünkü beklemek aslında harika bir şeydir. Beklemek fikirlerinizi biriktirmenizi sağlar. Böylelikle sadece heyecanınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda hedefinizi daha net görmüş olursunuz. Ayrıca plan yapmak için zaman kazanmış da olursunuz.

3. Kendinize izin verin

Bir kitap hakkında özet yazmanız gerekiyor ve önünüzde iki seçenek var: Kitaplardan biri okuması kolay bir eser, diğeri ise daha karmaşık. Hangisini seçerdiniz?

Aslında bu sorunun yanıtı belli. İlk başta karmaşık olan kitabı seçseniz bile neden onu istediğinize dair açıkça bir yanıtınız yoksa, zaman geçtikçe motivasyonunuzu kaybedip birden kendinizi kolay olan kitapla başbaşa bulursunuz. Motivasyon kaybı, vakit kaybına neden olur. Bunun en büyük nedeni ise, kendinize başarı için veya başarısızlık için izin vermemiş olmanız.

İlgili yazı: İradenizi yeniden canlandırmak için yapmanız gereken 6 şey

4. Parçalara ayırın

Hedefinizi ufak adımlara bölerek, motivasyonunuzun karşı karşıya kaldığı direnç noktalarında daha dayanıklı olabilirsiniz. Hedefinizi, gerçekleştirilebilir ufak hedeflere bölün.

5 adımda motivasyonunuzu hemen harekete geçirmenin yolu
Motivasyon kaybı, vakit kaybına neden olur. Bunun en büyük nedeni ise, kendinize başarı için veya başarısızlık için izin vermemiş olmanız.

İlgili yazı: Tembellikle mücadele etmek için yapmanız gerekenler

5. Ara verin

Başka işlerinizi yapın, başkalarına yardım edin, yemek hazırlayın, çiçeklerinizi sulayın, gazete okuyun, komik videolar izleyin ya da hiçbir şey yapmayın. Bazen zorunlulukları bir kenara itip kendinizi akışa bırakın. Kendinizi şarj edin.

Kaynak:
Pick the Brain

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!