Tembellikle mücadele etmek için yapmanız gerekenler

Olanca ciddiyetinizi takınıp kim bilir kaç defa kendinize “Bundan sonra çok daha düzenli ve üretken olacağım” dediniz? Ya da kaç defa diyete başladınız? Veya kendinize yeni bir egzersiz planı yaptınız?

Hissettiğiniz tüm o heyecan uçup gidince, geriye hiçbir şey kalmıyor mu?

Aslında hepimiz aynı şeyi zaman zaman yaşıyoruz. Kendimizi geliştirmek için hissettiğimiz o büyük istek, üşengeçlik veya tembellik yüzünden yerini suçluluk veya bıkkınlığa bırakıyor. Bunun en güzel örneği, Bridget Jones’un günlüklerine yazdığı meşhur cümleler. Aslında hepimizin içinde bir Bridget Jones var.

Tembellikle mücadele etmek için yapmanız gerekenler
Tembellikle mücadele etmek için kendimize biraz baskı yapmalıyız.

Hepimizin içindeki bu tembellik hissiyle mücadele etmenin dört yolu var:

1. Harekete geçin

Tembelliğin tek silahı harekettir. Bir kere hareket etmeye başladığınızda momentum kazanacak ve tembellik artık sizin için bir engel olmayacak. Yani burada kilit nokta hareket. Öncelikle gerçekleştirilebilir konularda harekete geçin. Bebek adımlarıyla başlayın.

2. Sorumlu davranın

Tembellikle mücadele etmek için etrafınızdakilerin baskısı önemli bir unsur. Hepimiz zaman zaman tembellik yapabiliyoruz. Bunda bir sorun yok. Tembellikle mücadele etmek için kendimize biraz baskı yapmalıyız. Bir miktar baskıdan kimseye zarar gelmez. Bu baskı sizi motive eder. Özellikle de olumlu anlamda kurulan baskı, gerçek bir cesaret vericiye dönüşebilir.

3. Başarısızlıkları gözardı edin

Hepimiz zaman zaman baştan çıkarıcı şeylerin esiri olabiliyoruz ama buna odaklanmayın. Siz kendi planınızı yapın ve uygulamaya başlayın.

Tembellikle mücadele etmek için yapmanız gerekenler
Kendimizi geliştirmek için hissettiğimiz o büyük istek, üşengeçlik veya tembellik yüzünden yerini suçluluk veya bıkkınlığa bırakıyor.

4. Kendinizi motive edin

Bir şeyi yerine getirmek için baskı hissetmek yeterli değil, o şeyi gerçekten istemeniz gerek. Sadece yapmanız gerektiği için için yapmak istediğiniz için yapmalısınız. Eğer baskı sizi hedefinize götürecek itici güç ise, motivasyon da istediklerinizi elde etmenizi sağlayacak güç.

Bu önerileri uygulayarak isteklerinizi gerçeğe dönüştürmek aslında hiç de zor değil. Bunları basit adımlarla uygulamaya koymak sizin elinizde.

Kaynak:
Zen Habits

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Tembellikten kurtulmak için neler yapılabilir?

Motivasyonunuzu yüksek tutmak için vazgeçmeniz gereken 10 şey

Tembellikle nasıl başa çıkılır?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!