Motivasyonunuzu yüksek tutmak için vazgeçmeniz gereken 10 şey

Düzenli olarak, hep motive olmak ve motivasyonumuzu üst seviyede tutmak için mücadele ediyoruz. Bir işe başlıyoruz, ancak asla tamamlayamıyoruz. İşin başındaki heyecanımız zaman geçtikçe azalarak sönüyor. Bu söylediklerim size bir yerden tanıdık geliyor mu?

Motivasyonunuzu üst seviyede tutmak için bazı ağırlıklarınızdan kurtulmanız gerekiyor. İşte motivasyonunuz için kurtulmanız gereken 10 şey:

1. Yetkilendirilmiş kişi anlayışından vazgeçmelisiniz

Hiçbirimiz bu dünyaya yetkili biri olarak gelmedik. Hepimiz en aşağıdan başladık. Bu yüzden amaçlarınıza ulaşmak için sıkı çalışın. Sonunda hedefinize ulaşacaksınız.

2. Stresten vazgeçmelisiniz

stresli adam
Motivasyonunuzu yüksek tutmak için stresten vazgeçin

Kontrol edemediğiniz olaylar hakkında stres olmaktan vazgeçin. Stres seviyenizi azaltmak zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu aktifleştirecektir. Bunun için yoga, meditasyon veya spor yapabilir, evcil hayvan sahiplenebilir veya yazı yazabilirsiniz. Stres hepimizin hayatında maalesef bulunuyor; ama önemli olan onla başa çıkmayı öğrenmek.

3. Negatif tutumdan kurtulmalısınız

Hep pozitife odaklanın ve negatiflikten kurtulun. Negatiflikten kurtulmak, sizi negatif insanlardan ve negatif etki yaratan şeylerden uzak tutacaktır. Hayalleriniz umursamayan, küçük gören insanlardan uzak durmalısınız.

4. Karşılaştırmadan kurtulmalısınız

“Sadece kendiniz olmaktan dolayı mutlu olduğunuzda ve kendinizi kimseyle kıyaslamayı bıraktığınızda, herkesin size saygı göstereceğini göreceksiniz” Lao Tzu.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin. Kendi yaşamınıza odaklanın ve onu yaşayın. Sürekli kıyaslama, sizi kıskanç ve başkalarına sürekli imrenen biri haline getirip hayatınızı mahvetmenize neden olacaktır.

İlgili yazı: Kendinizi başkalarıyla değil ‘kendinizle’ kıyaslayın

5. Zaman yönetimi konularından vazgeçin

Birçok insan zaman yönetimi konusunda problem yaşayıp suçu motivasyon eksikliğine bağlamaktadır. Zaman yönetimi konularını boşverin, sadece zamanınızı daha iyi nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

6. Sabırsızlıktan kurtulmalısınız

Sabırsız insanlar genellikle planlarına sadık kalamazlar. Bu tarz kişilere dönüşmeyin. Uzun zaman, enerji, ve çaba gerektirecek işleri anlayın ve motivasyonunuzu yüksek tutun. Günlük işlerde başarılı olmayı gözünüzde canlandırın.

7. Tembellikten vazgeçin

‘İlerleme kaydetmenin sırrı başlamaktır’ Mark Twain.

Tembellikten vazgeçin ve yaptığınız işe odaklanın. Her gün %100’ünüzü işinize verin. İnsanların etrafında olmaktan zevk aldığı bir insan olun. Başarılı olmanın kaderinizde olduğunu kendinize sürekli hatırlatın. Erken kalkın. Önce zor işlerden başlayın.

8. Nankör zihniyetli olmayın

‘Nankör insan meşe palamutu ağacı altında oturup onları yerken, asla kafasını kaldırıp nereden geldiğine bakmayan kişidir’  Timothy Decker.

Nankör tutumunuzdan vazgeçin ve sahip olduğunuz her şey için şükredin. Olduğunuz yer için ve gelecekte olmayı düşlediğiniz nokta için şükretmekten vazgeçmeyin.

9. Sürekli ciddi olmaktan vazgeçin

mutlu adam
Gülümsemek kendinize verebileceğiniz en güzel armağandır

Yüzünüzde gülümseme olsun. Biraz gülmekten zarar gelmez:) Hepimiz gün içerisinde zorluklarla mücadele ediyoruz. Fakat yine de, sürekli ciddi olmaktan vazgeçin ve hayatın tadını çıkarın. Çevrenizdeki insanların varlığından zevk alın. Ailenizle zaman geçirin.

10. Bahanelerden kurtulun

Bahane üretmekten vazgeçin. Hiç kimse bunları duymak istemez. Suçlu aramaktan da vazgeçin ve kendinize dönün. Aynanın karşısına geçip içinizde sakladığınız kişiyi düşünün.

Bu öneriler motivasyonunuzu artırıp hayatta sizi başarıya ulaştıracaktır.

Kaynak:

lifehack.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!