Hedeflerinize odaklanmanızı kolaylaştıracak öneriler

İşinizi çok sevmiyorsunuz ama faturalarınızı ödemeye yetiyor. Yeni bir iş bulmak istediğinizi ve bunun için harekete geçmeniz gerektiğini söyleyip duruyorsunuz. Sonra bir gün geliyor ve kendinizi artık doğru zamanın geldiğine ikna ediyorsunuz. Bilgisayarın başına geçiyorsunuz ve o sırada bir arkadaşınızdan mesaj geliyor; dışarıda takılmak istiyor. Arkadaşınızın teklifini kabul ediyorsunuz çünkü hayatınız zaten çok zor gidiyor ve biraz eğlenmek sizin de hakkınız. Mağazaların tabelalarını okumanın, masa başında oturup kariyerinizin ne yöne gittiğini düşünmekten daha eğlenceli olduğunu düşünüyorsunuz.

Günler böyle geçip gider ve istediklerinize ulaşmak için beklediğiniz o doğru zaman hiç gelmez. Hedeflerinize ulaşmanın, onları planlamak kadar kolay olduğunu düşünebilirsiniz ancak gerçekler böyle değil. İşte tam olarak da bu yüzden masanın başına geçtiğinizde motivasyonunuzu kaybediyorsunuz.

İlgili yazı: Hayatta verimliliğin anahtarı: Birden fazla hedef yerine tek bir göreve odaklanmak

Aslında buna takılıp kalmak zorunda değilsiniz. Üstelik bu konuda yalnız olmadığınızı da unutmamalısınız. İnsanların yüzde 80’inin yeni yıl kararlarını uygulayamadığını biliyor muydunuz? Hepimiz bir şeyler için heyecanlanıyoruz, sonra da aradan bir hafta geçince heyecan duyduğumuz şeyi bir kenara itiyoruz. Asıl sorun, bunu ne sıklıkta yapıyor olduğunuz? Eğer koyduğunuz hedeflerin hemen hemen hepsine bu oluyorsa, büyük bir sorununuz var demektir. Hedeflerinize uzun süre boyunca odaklanamadığınız için ilerleme sağlayamıyor olabilirsiniz. Ama yalnız değilsiniz, bu durumda olan birçok kişi var.

Etrafınızdaki birçok şey dikkatinizi kolayca dağıtıyor olabilir. Oysa sizin odaklanmanız ve hedefinizi unutmamanız lazım. Uplifers olarak hedeflerinize odaklanmanızı kolaylaştıracak önerileri derledik:

1. Belirleyin

Hayatınızda çözmeniz gereken sorunlar var. Her şey sadece kariyerden ibaret değil. Gerçekleştirmek istediğiniz her şeyi yazsanız belki sayfalar dolusu hedef sıralayabilirsiniz. Ancak bunların hepsini tek seferde odaklanmak mümkün değil. Üstelik sizin boş vaktiniz kısıtlı. Bu yüzden sıkılıp hedeflerinizin tümünü yarıda bırakmak çok kolay olabilir. Kendinizi parçalara ayırmayın. En çok istediğiniz üç büyük hedefi belirleyerek başlayabilirsiniz.

İlgili yazı: 6 adımda keşişlerin odaklanma becerilerini keşfedin

2. Parçalara ayırın ve fethedin

Her ne kadar gerçekleştirmek istediğiniz ilk üç hedefi belirlemiş olsanız da bazı şeyler hala zor gelebilir. Büyük hedeflerin üzerinizde yarattığı baskıyı hafifletmek için, onları parçalara ayırabilir ve adım adım ilerleyebilirsiniz. Böylelikle bu adımların her biri gerçekleştirilebilir hedefler haline gelir, bu da sizi büyük hedefinize yakınlaştırır. Tamamladığını her adımda, kendinizi tebrik etmeyi ve ilerlemenin tadını çıkarmayı unutmayın.

3. Kayıt tutun

Sadece kafanızda değil, yazılı olarak da kayıt tutun. Hedefinizi gerçekleştirme yolunda bazı şeyleri çok çabuk unutabilirsiniz. Öte yandan, gerçekleştirdiğiniz ilerlemenin de kaydını tutmanız gerekir. Bu aynı zamanda motivasyonunuzu da artıracaktır.

İlgili yazı: Odaklanma sorununa karşı beyninizi eğitin

4. Tahtaya yazın

Bu size çılgınca gelebilir ancak filmlerde polislerin olayları çözmek için tüm ipuçlarını bir araya getirdiği tahtaların ne kadar işe yaradığını hatırlayın. Bunu dijital ortamda da yapabilirsiniz. Bu tür tahtalar, detayları hatırlamanızı sağlar.

5. Başkalarının başının etini yemeyin

Yakınlarınız sizin ne kadar ilerleme kaydettiğinizi öğrenmek isteyebilir. Bu yüzden onlara kızmayın. Onlarla ilerlemenizi paylaşın ve gerekirse beyin fırtınası yapmaya açık olun.

Kaynak:
Pick the Brain

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!