Hayatta verimliliğin anahtarı: Birden fazla hedef yerine tek bir göreve odaklanmak

Birkaç hamlede, birden fazla işi mi tamamlamak istiyorsunuz? İnanın bu konuda yalnız değilsiniz. Ancak eğer şimdiye kadar duymadıysanız, işte size çok önemli bir bilgi; aynı anda birden fazla görevi yerine getirmeye çalışmak işe yaramıyor. Hatta verimliliğinizi yüzde 40 oranında düşürüyor. Bununla birlikte IQ seviyenizi de geriletirken beynin zihinsel ve duygusal kontrolden sorumlu bölgesinin yoğunluğunu azaltıyor. Dünyanın en saygın üniversitelerinden araştırmacılar, bu gerçeği şimdiye kadar birçok kez kanıtladı.

Peki bu durumu tersine çevirmek için ne yapmak lazım? Yanıt oldukça basit; her seferinde tek bir göreve odaklanmak. Bu şekilde daha verimli olmak ve yaşadığınız andan daha fazla keyif almak mümkün. Tek bir göreve odaklanmak, zaman içinde öğrenilebilen bir yetenek. Üstelik bu yetenek sayesinde özel yaşamınız, kariyeriniz ve ilişkilerinizde başarıyı ve tutarlılığı sağlamak mümkün.

Hayatta verimliliğin anahtarı: Birden fazla hedef yerine tek bir göreve odaklanmak
Her seferinde tek bir göreve odaklanarak daha verimli olmak mümkün.

Uplifers olarak size hayatta her seferinde tek bir göreve odaklanma yeteneği kazandıracak adımları sıraladık:

1. Aynı anda birden fazla görevi yerine getirme diye bir şeyin olmadığını düşünün

Beyniniz, birden fazla görevden gelen farklı bilgi dalgalarını kendiliğinden işleme yeteneğine sahip değil. MIT’den Dr. Earl Miller, bunun sebebinin farklı görevler arasındaki çıkar çatışmasından kaynaklandığını söylüyor. Yani bir bakıma aynı anda birden fazla görevi yerine getirmeye çalışmak bir efsaneden ibaret. Aslında sizin yaptığınız, görevler arasında geçiş yapma, başarısız ve hızlı bir şekilde bir görevden diğerine zıplama.

2. Beyninizi disipline sokun

Karşılaştığınız birinin ismini ne sıklıkla unutuyorsunuz? Eğer bu sık sık başınıza geliyorsa, aklınız dağılmış ve meşgul demektir. Bir isme veya devam eden bir konuşmaya odaklanamamak, beyninizin dağınık olduğunu gösteriyor. Tek bir göreve odaklanmak ise sizi sadece başarıya götürmekle kalmaz, dikkat ve disiplin yeteneğinizi de geliştirir.

3. Serbest bölgeler oluşturun

Çevrenizi kontrol etmek sizin elinizde. Ailenizi veya teknolojiyi suçlamak yerine, zamanınızın ve görevlerinizin kontrolünü ele alın. Örneğin sevdiğiniz biriyle bir telefon görüşmesi yapmadan önce bulunduğunuz odanın kapısını kapatın ve etrafta ses çıkarabilecek tüm aletleri susturun.

Hayatta verimliliğin anahtarı: Birden fazla hedef yerine tek bir göreve odaklanmak
Tek bir göreve odaklanmak ise sizi sadece başarıya götürmekle kalmaz, dikkat ve disiplin yeteneğinizi de geliştirir.

4. İkincil düşüncelerinizi park edebileceğiniz bir yer bulun

Tek bir göreve odaklanmak, dikkat dağıtan düşünceleri bertaraf etmek anlamına gelmez. Ancak bunun yerine, zihninizi yeniden yönlendirene kadar bu tür düşünceleri geride tutabileceğiniz basit çözümler sunar. Bunlardan biri de bu düşünceleri, belli bir yere “park etmek” olabilir. Bu tür düşünceleri bir kenara not edin, görevinizi tamamladığınızda geri dönüp üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

5. Benzer görevleri kendi içlerinde gruplandırın

Sosyal medya mesajlarını ve e-mailleri okuyup yanıtlamak sizi daha önemli projelerinizden alı mı koyuyor? Eğer öyleyse görevleri gruplandırma yöntemini uygulayın. Örneğin ofise gittiğinizde e-maillerinizle ilgilenmek için üç zaman dilimi belirleyin ve bu süre içinde sadece e-maillerinizi okuyup yanıtlayın. Geri kalan zamanda ise projelere odaklanın.

6. Düzenli olarak sessiz kalma zamanları oluşturun

24 saat boyunca hiç susmayan bir dünyanın üzerinizde yarattığı bombardımanla hiçbir zaman sakince düşünen ve kendini eğiten bir beyne kavuşamazsınız. İnternette fazlaca vakit geçirdiğiniz zaman kendinize dönüp bir düşünün ve her gün kendinizi bir süre düşüncelerinizle yalnız bırakmaya çalışın.

Kaynak:
Mind Body Green

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!