Küçük değişiklikler yaparak daha sağlıklı olmanın yolları

Yeni yıla girerken, havalar ısınırken veya özel bir sebep olmadan da daha sağlıklı yaşamaya ve bunun için adım atmaya kendinizi hazır hissedebilirsiniz. Ancak bunu gerçekleştirmek her zaman sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Yine de ufak değişiklikler yaparak daha sağlıklı yaşamak mümkün. İşte daha sağlıklı olmak için atabileceğiniz ufak adımlar:

1. Şeker yerine meyve yiyin

İşlenmiş şeker veya şurup içeren şekerli gıdalar yerine doğal bir şeker kaynağı olan meyve tüketebilirsiniz. Lif bakımından zengin olan meyveler, aldığınız şekeri daha kolay sindirmenizi sağlar.

Küçük değişiklikler yaparak daha sağlıklı olmanın yolları
Egzersiz, sadece bedeniniz için değil, beyin sağlığınız için de son derece faydalıdır.
2. Karnınız tokken alışveriş yapın

Araştırmalar, karnı tokken yiyecek alışverişi yapan kişilerin sağlıksız gıdalara daha az yöneldiğini gösteriyor. Bunun sebebi aslında oldukça basit; karnı tok olan bir kişi, sadece açlık dürtüsüyle seçimler yapmamış oluyor.

İlgili yazı: İş yerinde atıştırmalıklara dikkat: Sağlıklı yiyeceklerle takas nasıl yapılır

3. Yemek yapmayı öğrenin

Evde yemek pişirmek; daha sağlıklı beslenmenizi, tasarruf etmenizi ve özgüveninizi artırmanızı sağlar.

4. Kahvenizi sade için

Araştırmalar, ölçülü olmak kaydıyla her gün kahve içmenin yararlı olduğunu söylüyor. Kahvenizi süt, krema, şeker veya aroma olmadan tüketirseniz, hem kalori alımınızı azaltmış hem de kahveden en iyi şekilde yararlanmış olursunuz.

5. Ekmeğinizin üstüne tereyağı yerine sebze püresi sürün

Ekmeğinizin üstüne tereyağı yerine, avokado gibi sebzeleri haşlayıp püre yaparak sürebilirsiniz. Avokado potasyum, magnezyum, C ve E vitaminleri ve lif bakımından zengin bir yiyecektir.

6. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketin

Tam buğday unundan yapılmış ekmek, beyaz undan yapılmış ekmeğe göre lif bakımından daha zengindir. Lif ise tokluk hissini artırır ve sindirimi kolaylaştırır.

7. Su için

Su içmenin faydalarını sayısız defa duymuş olabilirsiniz ancak bu faydaları her seferinde kendinize tekrar etmekten bir zarar gelmez. Bedeninize ihtiyacı olan suyu vererek dengeli ve enerjik olabilirsiniz. Bazı uzmanlar, yemeklerden önce içilen suyun kilo kaybına bile yardımcı olduğunu söylüyor.

İlgili yazı: Sağlıksız beslenmenin vücudumuza etkileri nelerdir?

8. Tempolu yürüyün

Tempolu yürüyüş sizi sadece varmak istediğiniz yere daha hızlı ulaştırmakla kalmaz. 2013 yılında 40 bin kişiyle yapılan bir araştırmaya göre yavaş yürüyen kişilerin ölüm riski, hızlı yürüyenlere göre daha yüksek.

9. Aracınızı uzağa park edin veya bir durak önce inin

Günlük rutininize biraz daha fazla egzersiz eklemenin en kolay yollarından biri, aracınızı uzağa park etmek veya toplu taşımadan bir durak önce inmek. Yürüyüş yapmak; kalori harcamanızı sağlar, anksiyeteyi azaltır ve kemiklerinizi güçlendirir. Egzersiz, sadece bedeniniz için değil, beyin sağlığınız için de son derece faydalıdır.

10. Merdiven çıkın

Egzersiz için vakit bulamadığınız zamanlarda yapabileceğiniz en kolay şey, merdiven çıkmaktır. Merdiven çıkmak, bacak kaslarınızı da güçlendirir.

Küçük değişiklikler yaparak daha sağlıklı olmanın yolları
Evde yemek pişirmek; daha sağlıklı beslenmenizi, tasarruf etmenizi ve özgüveninizi artırmanızı sağlar.
11. Diş fırçalarken tek ayak üstünde durun

Sağlığınız açısından son derece kritik öneme sahip olan denge kaslarınızı çalıştırmanın en kolay yolu, tek ayak üstünde durmaktır. Dış fırçalarken tek ayak üstünde durarak multitasking aktivitesi yapmış ve denge kaslarınızı çalıştırmış olursunuz.

12. Düzenli olarak ellerinizi yıkayın

Ellerinizi sabunla yıkamak ve kurulamak, bakterilerden korunmanın en kolay yoludur. Böylelikle enfeksiyonlara karşı en temel önlemlerden birini de almış olursunuz.

13. Güneş koruyucu sürün

Cilt kanserini önlemenin en iyi yollarından biri, düzenli olarak güneş koruyucu sürmekten geçiyor. Ayrıca güneş koruyucu cildinizin yaşlanmasını da önler.

İlgili yazı: Dünyadaki en sağlıklı ve en sağlıksız beslenme düzenine sahip ülkeler hangileri?

14. Güneş gözlüğü takın

Güneş gözlüğü sadece moda aksesuarı değil. Gözlerinizi güneşin UV ışınlarından korumak, cildinizi korumak kadar önemlidir. Özellikle dışarıda spor yaparken güneş gözlüğü kullanmaya özen gösterin.

15. Etrafınızda bitki bulundurun

Ofisinizde, evinizde ve bulunduğunuz her yerde bitkilerin olmasına özen gösterin. Araştırmalara göre bitkiler, bulundukları ortamlarda insanların daha mutlu olmalarını sağlıyor.

16. Cildinizi nemlendirin

Cildinizi nemlendirerek yaşlanmanın olumsuz etkilerinin önüne geçebilir ve tüm bedeninizi koruyan deri örtüsüne hak ettiği özeni göstermiş olursunuz.

17. Her gün 30 dakika meditasyon yapın

Araştırmalar, meditasyonun stresle mücadele, hafızayı geliştirme, farkındalığı artırma, tansiyonu düşürme etkileri olduğunu gösteriyor. Günde 30 dakika, haftada 5 gün meditasyon yapan bir kişi bir ay içinde ciddi farklar görebilir.

18. Kitap okuyun

Kitap okuyarak bilgi dağarcığınızı geliştirebilir, stresi azaltabilir ve internetle bağınızı bir süreliğine kesebilirsiniz. 2012’de yapılan bir çalışma, kitap okumanın insanları daha tatminkar, daha az stresli ve hayata karşı daha istekli yaptığını göstermişti.

19. Zaman zaman telefonunuzu kapatın

Eğer stresli bir yapınız varsa, zaman zaman telefonunuzu kapatarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Özellikle yatağa girmeden önce telefonla ilişkinizi kesmek iyi fikir olabilir.

20. Her gün aynı saatte yatağa girin

Her gün aynı saatte uyuyup, aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Hafta sonları farklı saatte yatağa girip farklı saatte uyanmak, “sosyal jet lag” denilen bir duruma yol açabilir ve bu durum bedeninizin doğal uyku programını bozabilir.

21. Çalışma masanızı pencereye yakın bir yere götürün

2014’te yapılan bir çalışma, penceresi olan ofislerde çalışan kişilerin daha fazla fiziksel aktivitede bulunduğunu ve daha sağlıklı bir uyku düzenine sahip olduğunu gösteriyor.

22. Yakın ilişkiler kurun

Harvard Üniversitesi’nden psikologların 75 yıl süren bir araştırmasına göre yakın ilişkiler kurmak, mutluluğun ve sağlıklı bir hayatın anahtarı. Dahası, sosyal ilişkilerden yoksun olmak, sağlığınız üzerinde sigara içmek kadar olumsuz etkilere neden olabiliyor.

Kaynak:
Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!