Dünyadaki en sağlıklı ve en sağlıksız beslenme düzenine sahip ülkeler hangileri?

Eğer beslenme düzeninizden memnun değilseniz ve ciddi bir değişiklik yapmak istiyorsanız, belki de çözümü Afrika’ya giderek bulabilirsiniz. Sebebi, küresel çapta yapılan bir araştırmanın sonuçlarında gizli. Buna göre meyve, sebze, kuruyemiş ve tam tahıl tüketiminin en fazla olduğu Çad, Sierra Leone ve Mali beslenme düzeni en iyi üç ülke arasında gösteriliyor. Öte yandan Amerikan beslenme düzeni ise dünyanın en sağlıksız beslenme şekli olarak tanımlanıyor.

İlgili yazı: Sosyal medya beslenme alışkanlıklarını etkiliyor mu?

Lancet Global Health dergisinde sonuçları yayımlanan araştırmaya 187 ülkeden yaklaşık 4,5 milyon yetişkin katılmış. Araştırma kapsamında ülkelerin 1990-2010 yılları arasındaki ulusal verileri incelenmiş. Yiyeceklerin üç gruba ayrıldığı araştırmada, sağlıklı gıdalar grubunda meyveler, sebzeler, çekirdekler, tam tahıllar ve baklagiller yer alıyor. Sağlıksız gıdalar grubunda ise işlenmiş etler, şekerle tatlandırılmış içecekler ve doymuş yağlar bulunuyor. Üçüncü grup ise tüm besinlerin bir analizini kapsıyor.

beslenme 01

Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre tüm dünya genelinde sağlıklı gıdaların tüketiminde bir artış görülüyor. Ancak bilim insanları işlenmiş gıdaların tüketiminde de ciddi bir artış olduğuna dikkat çekiyor.Beslenme şekilleri ve beslenme trendleri, tüm dünyada heterojen bir yayılım sergiliyor” denilen araştırmada, şu bulgular yer alıyor:

Örneğin sağlıklı ve sağlıksız olmak üzere her iki beslenme türü de gelir düzeyi yüksek ülkelerde artış sergiliyor. Ancak gelir düzeyi düşük olan birçok Afrika ve Asya ülkesinde kötüleşiyor. Gelir düzeyi orta olan ülkelerde ise sağlıklı gıdaların yer aldığı beslenme düzeninde ciddi bir artış görülüyor. Buna rağmen en kapsamlı kötüleşme, sağlıksız bir beslenme düzeninde görülüyor.

İlgili yazı: Beslenme konusuna tazelenmiş bir bakış: Yemek yemek mi, beslenmek mi?

İngiliz Independent gazetesine göre araştırmanın başındaki isimlerden biri olan Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Fumiaki Imamura, beslenme alışkanlıklarının bulaşıcı olmayan hastalıkların tedavisinde çok kritik bir öneme sahip olduğuna dikkat çekiyor. Bu son derece önemli bir tespit çünkü 2020 yılında dünyadaki ölümlerin yüzde 75’inin bulaşıcı olmayan hastalıklar kaynaklı olacağı düşünülüyor.

Dünyanın farklı ülkelerindeki beslenme düzenleriyle ilgili bir başka araştırma da beslenme uzmanları tarafından İngiliz Channel 4’te yayımlanan bir program için yürütülmüştü. Araştırmanın sonunda dünyanın en iyi beslenme düzeninin İzlanda’da olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak bu sefer İzlanda liste dışı kaldı. İşte yapılan son araştırmaya göre dünyanın en sağlıklı beslenme düzeninin bulunduğu ilk 10 ülke:

1. Çad
2. Sierra Leone
3. Mali
4. Gambiya
5. Uganda
6. Gana
7. Fildişi Sahilleri
8. Senegal
9. İsrail
10. Somali

beslenm 02

İlgili yazı: Sağlıklı beslenmek hayata farklı bir açıdan bakmaktır

Dünyanın en az sağlıklı beslenme düzeninin bulunduğu 10 ülke ise şöyle sıralanıyor:

1. Ermenistan
2. Macaristan
3. Belçika
4. Çek Cumhuriyeti
5. Kazakistan
6. Belarus
7. Arjantin
8. Türkmenistan
9. Moğolistan
10. Slovakya

Kaynak:
Huffington Post

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!