Sağlıklı beslenmek hayata farklı bir açıdan bakmaktır

Sağlıklı beslenmeyi anladığınızda ve sağlıklı yaşam bir alışkanlık haline geldiğinde canınızın istediği hemen her şeyi yiyebilirsiniz. Bunun nedeni yaptığınız seçimlere güvenmenizdir. Çünkü işlenmiş veya dondurulmuş yiyeceklerin kilo kontrolü için üretilmediğini biliyorsunuzdur. Ve istediğiniz her şeyi yiyebildiğinizde hayatınızın birçok alanına gölge düşüren kısıtlayıcı diyet kurallarına uymak zorunda da kalmazsınız.

Taze ve tam gıdaların tadını aldıktan sonra içeriğinde doğal olmayan ve işlenmiş şeyler olan yiyeceklere geri dönmezsiniz, çünkü artık damak tadınız bu tür vasat lezzetleri kabul etmez. Tabi ki arada sırada bunlardan da canınız çekebilir, ancak beslenmenizin bunlardan oluşmaması önemli. Sağlıklı beslenmek aslında çoğunlukla iyi beslenmek ve ara sıra kendinizi şımartmaktır. Peki neden kendinizi şımartmalısınız? Bunun nedeni asıl amacın sağlıklı beslenmeyi uç noktalara taşımaktan ziyade hayatınızda doğal bir denge bulmak olması.

İlginizi çekebilir:  Beslenmenin depresyona ne gibi bir etkisi olabilir?

sağlıklı beslenmek
Taze ve tam gıdaların tadını aldıktan sonra içeriğinde doğal olmayan ve işlenmiş şeyler olan yiyeceklere geri dönmek istemeyeceksiniz.

Beslenme şeklinizi değiştirip geliştirmek eski düşünce ve yaklaşımlarınızı da bırakmanız anlamına gelir. Yemekle ilişkiniz değiştiğinde, kendinizle ve başkalarıyla olan ilişkileriniz de değişir. Kendinizi size yararı olmayan eski kökleşmiş alışkanlıklarınızdan azat edersiniz.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı sağlıklı bir mutfak yaratmak

Kendinize daha iyi seçimler yapma konusunda güvendiğinizde yemek konusunda daha açık fikirli ve yaratıcı olursunuz. İyi beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, yediğiniz her şeyin kalorisi veya diğer detaylarıyla ilgili daha az endişelenirsiniz. Çünkü artık beslenmenizdeki büyük resmi görmeye başlarsınız ve yediklerinizin tadını çıkarırsınız. Aşağıda yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenize ve sağlıklı beslenmeyi daha ilginç hale getirmenize yardımcı olacak bazı önerilere yer verdik:

  • Taze ve tam gıdalarla yapılan basit tarifler içeren yeni yemek kitapları alın.
  • Markete her gittiğinizde yeni bir yiyecek alın. Bu şekilde her seferinde yeni bir yemek deneyebilirsiniz.
  • Yemek kursuna gidin. Sağlıklı yemek pişirme kursları yeni yemekler ve yeni insanlarla tanışmak için oldukça ideal.
  • Yemeğinizi paylaşın. Yeni ve lezzetli bir yemek keşfettiğinizde, bunu başka biriyle paylaşmak gayet heyecan verici olabilir. Yemeği hazırlayın ve akşam yemeğine birini davet edin.
  • Yeni etnik restoranları deneyin ve daha önce hiç yemediğiniz bir yiyecek sipariş edin. Bu şekilde farklı türlerdeki yemekleri ve mutfakları keşfedersiniz. Büyümek ve gelişmek birçok konuda olduğu gibi yemek alışkanlıkları konusunda da güvenli alanınızın dışına çıktığınızda gerçekleşir.

İlginizi çekebilir: Bu 7 kurala dikkat ederek tatillerde de sağlıklı beslenebilirsiniz

Kaynak:

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!