Kış aylarında düşen libidoyu yükseltmenin yolları

Siz de soğuk ve puslu kış günlerinde kendinizi her zamankinden daha bitkin, yorgun, isteksiz ya da keyifsiz hissediyor musunuz? Kış aylarının modumuzu düşürdüğü, hastalıklara davetiye çıkardığı, cildimizi kuruttuğu, birçok olumsuz duygu ve düşünceyle baş başa bıraktığı, sosyalleşme alışkanlıklarımızı değiştirdiği bir gerçek… Kimileri için kar taneleri, soğuk rüzgarlar nostaljik ve huzurlu bir hava estirirken kabul edelim ki birçoğumuz için kış, en kasvetli mevsim olabilir.  Ruh halimizi bu kadar etkileyen ve çoğu insan için olumsuz duyguları çağrıştıran kış mevsimi, uzmanlara göre libido üzerinde de etki sahibi.

Cinsel dürtü veya cinsel aktivite arzusu olarak tanımlanan libido, kış mevsiminin karışık duygularla dolu havasından etkilenebiliyor ve psikologlar, seks terapistleri ve ilişki uzmanları kış aylarında düşük libidonun oldukça yaygın bir durum olduğuna dikkat çekiyor, çoğu çiftin kış aylarında cinsel ilişkiden kaçındığına vurgu yapıyorlar. Ancak, uzmanlara göre kış günlerinin libido üzerindeki etkisi sadece olumsuz olmak zorunda değil; kış mevsiminden libido artırıcı olarak faydalanmak da mümkün… Nasıl olduğuna birazdan değineceğiz ama gelin önce uzmanlar kış mevsiminin libido üzerindeki etkilerini nasıl ele alıyor ona bakalım. İşte kış mevsiminin libido üzerindeki etkilerinin olası nedenleri ve başa çıkmak için ipuçları:

D vitamini eksikliği

Ulusal Sağlık Enstitüleri‘ne göre D vitamini, vücudun güçlü kemikler oluşturmasına, bağışıklık sistemini güçlendirmesine ve sinir-kas fonksiyonlarını desteklemesine yardımcı olan önemli bir besindir. Ve çoğumuzun bildiği üzere aynı zamanda ‘güneş ışığı vitamini’ olarak da tanınır; bunun sebebi güneş ışığına maruz kaldığımızda vücudumuzun D vitamini üretmesidir. Kış mevsiminde günler daha kısa olduğundan ve güneş ışığına daha az maruz kaldığımızdan dolayı D vitamini seviyelerinin düşmesi oldukça yaygındır. Peki bu durumun cinsel dürtümüzle ne ilgisi var Uzmanlara göre, D vitamini, testosteron seviyeleri ve cinsel dürtü üzerinde dolaylı bir etkiye sahip. Yapılan birtakım araştırmalar, D vitamini eksikliğinin düşük libido ile ilişkili olduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle vücutta D vitamini seviyesini optimum düzeyde tutmak için gerekli takviyeleri almak, bütüncül sağlığı iyileştirmenin yanı sıra cinsel isteği artırmada da etkili. Kış aylarında libidonuzu yüksek tutmak istiyorsanız D vitamini eksikliği yaşayıp yaşamadığınızı kontrol ettirmenizde fayda var. Güneş yüzünü az da gösterse kış aylarında açık havada yürüyüşe çıkarak, D vitamini açısından zengin mantar, süt ürünleri gibi gıdaları beslenmenize ekleyerek ve gerekliyse takviyeler alarak D vitamini deponuzu doldurabilir, dolayısıyla libidonuzun düşmesini önleyebilirsiniz.

Bu konuda size yol göstermesi için “Karanlık kış aylarında D vitamini ihtiyacınızı karşılamanın doğal yolu” ve “D vitamini kaynağı besinlerle hazırlanan lezzetli tarifler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Mevsimsel duygudurum bozukluğu

Özellikle sonbahar ve kış aylarında soğuk havalara geçiş yapılmasıyla ortaya çıkan ve stresi, kaygıyı, endişeyi, depresyonu tetikleyen mevsimsel duygudurum bozukluğu veya mevsimsel depresyon, araştırmalara göre toplam nüfusun yaklaşık %3’ünü etkiliyor. Uzmanlara göre, serotonin düzeylerinde azalma, enerji kaybı, uyku güçlüğü gibi olumsuz semptomlarla birlikte seyreden bu durum aynı zamanda cinsel dürtüde de düşüşler yaşanmasına neden olabiliyor. The Center for Modern Relationships’in kurucusu ve cinsel sağlık terapisti Michelle Herzog, mevsimsel duydurum bozukluğunun tedavi edilmesiyle semptomlarda iyileşmelerin meydana gelebileceğine ve cinsel isteğin artabileceğine dikkat çekiyor. Eğer cinsel istekliliğinizde düşüş yaşadığınızı düşünüyorsanız bu durumun olası sebebinin mevsimsel depresyon olup olmadığını fark etmek için bu duygudurum bozukluğunun belirtilerini ve başa çıkma yöntemlerini ele aldığımız “Mevsimsel duygudurum bozukluğu ile nasıl başa çıkılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Süregelen yorgunluk hali

Kış aylarında azalan güneş ışınları ve arta soğuk havanın etkisiyle vücutlarımızın bizi sıcak tutmak için çok daha fazla çalışması gerekiyor; bu da en basit görevleri bile yorucu hale getirebiliyor. Dolayısıyla yorgunluk hissi artarken herhangi bir şey yapma isteği de azalıyor. Cinsel sağlık terapisti Michelle Herzog, hem kış yorgunluğunu azaltmak hem de libidoyu artıracak önerilerde bulunuyor ve şunlara dikkat çekiyor: “Bağlantıda kalın ve bir topluluğa sahip olun. Olumlu sosyal etkileşimlerde bulunun. Tüm bunlar yorgunluk savaşmanıza yardımcı olurken cinsel yaşamınızı da daha iyi hale getirebilir.”

Öte yandan ünlü terapist, yatak odasında zaman geçirmenin, erotik kitaplar okumanın veya zevk veren eylemleri sürdürmenin kışın yarattığı hüzünle başa çıkmakta etkili olabileceğine dikkat çekiyor. Dilerseniz kış aylarında modunuzu yükseltecek ve yorgunluk haliyle mücadele etmenize yardımcı olacak daha fazla ipucu için şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz: “Kış mevsiminde öz bakımınız için 3 ipucu

Soğuyan hava

Kış aylarında modumuzu, enerjimizi, ruh halimizi ve cinsel arzularımızı düşüren soğuğu, uzmanlara göre lehimize kullanabiliriz. Siz de evinizin sıcağını, dışarının soğuğuna tercih ediyorsanız, evinizde kış günlerinde daha fazla zaman geçiriyorsanız bu zamanı cinsel hayatınızı renklendirmek için kullanabilirsiniz. Seks oyuncaklarına bir şans verebilir, yatak odanıza yeni heyecanlar taşıyabilir ve farklı deneyimlere açık olabilirsiniz.

Ayrıca, kat kat giyindikçe soyunma arzusundan git gide uzaklaşıyormuşsunuz gibi gelse de kış aylarında üzerinizdeki katmanları çıkarmanın eğlenceli ve çekici hallerini bulabilir, belki de partnerinizle birbirinizi soymayı deneyerek aranızdaki çekimi artırabilir, libidolarınızı eski yüksek seviyelerine ulaştırabilirsiniz. Partnerinizle daha fazla yakın ilişki kurarak, evinizin rahatlığında, kendinizi iyi hissedeceğiniz bir atmosfer yaratarak ısınmanın erotik yollarını keşfedebilirsiniz.

Bonus: Bilimin sesine kulak verin

Eğer kış aylarında düşen libidonuzu artırmak için daha güçlü verilere veya farklı bir motivasyon kaynağına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ilişkiler üzerine yapılan birtakım bilimsel araştırmaların ortaya çıkardığı sonuçlar size yardımcı olabilir.

Perception Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, erkeklerin kadınların vücutlarını kış aylarında yaz mevsimine göre çok daha çekici bulduklarını ortaya çıkarmış ve araştırmacılara göre bu durumun nedeni, kışın giyilen uzun, kalın ve kat kat kıyafetlerin cildin büyük bir çoğunluğunu saklaması ve görünmeyenin daha çekici gelmesi. Andrology Dergisi’nde yer alan bir başka araştırma ise soğuk havalarda sperm sayısının ve kalitesinin daha yüksek olduğunu ve spermin yumurtaları döllemek için çok daha iyi durumda olduğunu bulmuş. Eğer çocuk sahibi olmak gibi bir planınız varsa kışın soğuk günlerini değerlendirmek ve bu günlerden en iyi şekilde faydalanmak için cinsel hayatınızı gözden geçirebilirsiniz.

Son olarak libidonuzu yükseltmenize yardımcı olacak farklı ipuçları için daha önceden kaleme aldığımız aşağıdaki yazılarımızdan da ilham alabilirsiniz:

Libido nedir: Libido artırmanın 10 doğal yolu
Libido yükselten besinler ile cinsel isteğinizi artırın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!