Karanlık kış aylarında D vitamini ihtiyacınızı karşılamanın doğal yolu

Sağlam kaslar ve sağlıklı kemikler, güçlü bir bağışıklık ve solunum sistemi… Tüm bunlar için D vitamini olmazsa olmaz! D vitamini tıpkı diğer besin kaynakları gibi, vücudumuzdaki neredeyse her bir sistem için çok önemli ve bu yüzden her zaman D vitamini ihtiyacımızı karşılamamız gerekiyor.

D vitamini, vücudumuzda cildimiz aracılığıyla güneş ışınlarının sentezlenmesiyle üretiliyor. Hatta D vitamini vücudun kendi senteziyle üretilebildiği için zaman zaman vitamin yerine hormon olarak da düşünülebiliyor. Güneş ışığı cildimize temas ettiğinde UVB ışınları vücut tarafından D vitamini formunda emiliyor ve kemiklerle organlara taşınıyor.

Bu önemli vitamin kendi içinde ise Vitamin D3 ve Vitamin D2 olarak gruplandırılıyor. Vitamin D3 vücudumuzun güneş ışınlarını sentezleyerek ürettiği vitamin türüyken, Vitamin D2’yi yiyecekler aracılığıyla kolaylıkla alabiliyoruz.

Karanlık kış günlerinde, sık sık kapalı alanlarda zaman geçirirken D vitamini alamadığınızı düşünüp endişeleniyorsanız bunun basit bir çözümü var. Hem de güneş ışığı kadar etkili!

D vitamini tıpkı diğer besin kaynakları gibi, vücudumuzdaki neredeyse her bir sistem için çok önemli ve bu yüzden her zaman D vitamini ihtiyacımızı karşılamamız gerekiyor.

2013 yılında yapılan bir araştırmaya, D vitamini daha fazla mantar yiyerek de alınabiliyor. İşin en ilginç yanı da güneş ışığı altına bırakılan mantarların, tıpkı güneş panelleri gibi fonksiyon göstermeleri… Güneşte kurutulan mantarların Vitamin D2 seviyeleri de katlanıyor.

Birçok farklı türü bulunan mantar ayrıca C vitamini, fosfor, potasyum, sodyum, selenyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve bakır açısından da zengin bir gıda. İçeriğindeki D vitamini ve selenyum ile çok etkili bir antioksidan. 300 gr. mantar günlük D vitamini ihtiyacımızın yüzde 20’sini karşılıyor.

Mantardaki yüksek D vitamini nedeniyle aşırı tüketime kaçmak da çözüm değil. Ancak düzenli olarak mantar tüketerek güneşe hasret geçirilen kış aylarında da sağlıklı bir şekilde D vitamini sağlayabilirsiniz.

 

Kaynaklar:
Apartment Therapy
Modern Farmer

 

İlginizi çekebilir: Sağlıklı tarifler: Sebzeli mantar dolması

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!