Mevsime bağlı depresyonla mücadele etmenin yolları

Son dönemde ABD’de birçok ünlü isim, birer birer ruhsal problemlerini açıklamaya başladı. Bipolar kişilik bozukluğu, depresyon, anksiyete gibi ruhsal sorunları sıkça duyuyoruz. Ancak mevsime bağlı duygusal rahatsızlık (seasonal affective disorder – SAD) milyonlarca insanı etkilemesine rağmen hakkında en az konuşulan ruhsal sorunlardan biri. Araştırmalara göre her yıl yaklaşık 10 milyon Amerikalı mevsime bağlı duygusal rahatsızlıktan etkileniyor. Diğer birçok ruhsal hastalıkta olduğu gibi mevsime bağlı duygusal rahatsızlık da kadınlarda daha sık görülüyor.

Genellikle sonbahar aylarında başlayan mevsime bağlı depresyon, kış ayları boyunca devam edebiliyor. Her ne kadar geçici olsa da bu rahatsızlığın da en az diğer ruhsal hastalıklar gibi ciddiye alınması gerekiyor. Birçok insan mevsime bağlı olarak kendisini umutsuz, çaresiz, modu düşük ve motivasyonsuz hissedebilir. Ancak bu semptomlar birkaç gün içinde ortadan kaybolmuyorsa ve sosyal hayatı etkiliyorsa, belki de bir uzmana görünmek iyi olabilir.

Birçok insan mevsime bağlı olarak kendisini umutsuz, çaresiz, modu düşük ve motivasyonsuz hissedebiliyor.

Siz de özellikle bu mevsimde kış depresyonu yaşadığınızı düşünüyorsanız, işte kendi başınıza uygulayabileceğiniz birkaç çözüm önerisi:

1. Işık terapisi

En çok zorlandığınız aylarda, özellikle sabah saatlerinde yapay ışık altında vakit geçirebilirsiniz. Işık, güneş ışınlarının sizin üzerinizde yarattığı etkiyi yaratır. Beyin kimyasallarını ve böylelikle ruh halinizi değiştirir.

2. Doğal ışık

Soğuk ve karanlık kış günlerinde güneş azıcık da olsa yüzünü gösterdiğinde bunun kıymetini bilin ve hemen açık havaya çıkıp güneşten faydalanmaya çalışın. Mevsime bağlı duygusal rahatsızlığın başlıca nedenlerinden biri, D vitamini eksikliği. Bunu gidermek için güneşli günlerin tadını çıkarmayı unutmayın.

3. Terapi

Mevsime bağlı duygusal rahatsızlık yaşıyorsanız, bir uzmana danışıp terapiye gidebilirsiniz. Bilişsal davranış terapisi; düşünme, hissetme ve davranışla ilgili bazı kötü alışkanlıkları değiştirmenize yardımcı olur.

Karanlık günlerde güneş birazcık da olsa yüzünü gösterdiğinde D vitamini almak için bu fırsatı değerlendirin ve kendinizi dışarı atın.
4. Beslenme düzeni

Mevsime bağlı duygusal rahatsızlık mağdurları genellikle sağlıksız beslenmeye meyilli olur, fazla karbonhidrat tüketir. Ancak bu beslenme türü, koşulları iyileştiremediği gibi daha da kötüleştirir. Oysa yeşil sebzeler, balık ve protein bakımından zengin bir beslenme yöntemi sayesinde hormonları ve serotonin seviyesini dengede tutmak mümkün.

Kaynaklar:
Brit.co
Psychology Today
The American Journal of Psychiatry

 

İlginizi çekebilir:

Kış depresyonu nedir, nasıl kurtulunur?

Uzun ve sert kışlardan bile keyif almak için Norveçlilerin sırrına kulak verin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!