İşinizi kaybettiğinizde tekrar harekete geçmenin yolları

Eğer uçamıyorsanız koşun. Eğer koşamıyorsanız yürüyün. Eğer yürüyemezseniz o zaman emekleyin. Ne yaparsanız yapın, yeter ki ilerlemeye devam edin.” -Martin Luther King Jr.

ABD’de bir danışma şirketinde çalışan ve müşterilerine liderlik koçluğu hizmeti veren Heather Stewart, kendini deneyimini şöyle anlatıyor:

Beş yıl boyunca çok yaratıcı insanlarla çok yaratıcı işler yapan ufak bir şirkette çalıştım. Şirkete ilk girdiğimde pazarlama direktörüydüm ve zamanla üst yöneticilerden biri oldum. Tutkulu insanlarla geçirdiğim harika bir maceraydı, inanılmaz şeyler öğrendim.

Sonra bir gün işten çıkarıldım. Aniden diğer yöneticiler, takım arkadaşlarım işe devam ederken beni çıkarmışlardı. Sebep olarak da bütçe kısıtlamaları gösterilmişti. Benim için mesele bu değildi. Mesele; “ikinci evim” dediğim, çok yakın arkadaşlıklar edindiğim, güldüğüm, ağladığım yer hayatımdan çıkmıştı. Kafamdan bir sürü düşünceler geçip gidiyordu. Küsmüş, hayal kırıklığına uğramış ve korkmuştum.

Sonra durdum ve derin bir nefes aldım. İlerlemeye devam etmek için ne yapabileceğimi kendime sordum. İhtiyacım olan şeyi biliyordum. Derin bir nefes daha aldım ve ağladım. Sadece sevdiğim işi değil, arkadaşlarımı kaybetmiştim. Kendime bu kaybın acısını yaşamak için zaman tanımalıydım.

İşinizi kaybettiğinizde tekrar harekete geçmenin yolları
Tüm zamanınızı iş aramak için harcamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz ancak kendinize özen göstermek sizi çok daha huzurlu ve başarılı yapar.

 

Ertesi gün ise birçok şeyi hatırlamakta güçlük çektiğimi fark ettim. Beş yıl boyunca kariyerim için neler yapmıştım? Güçlü yanlarım nelerdi? Bir şirkete neler kazandırabilirdim? Tamamen kendimi kaybolmuş hissediyordum.

Sonra yine durdum ve derin bir nefes alıp kendime ilerlemek için ne yapabileceğimi sordum. Ufak bir adım bile ilerleme demekti. Yapabileceğim en iyi şey bir ayna bulmaktı. Başka insanlar beni nasıl görüyordu? Benim çalıştığım yerlere nasıl bir değer katabileceğimi düşünüyorlardı? Birçok iş arkadaşımdan LinkedIn profilime yorumlar yazmalarını istedim. Kendimi ve değerimi görmek için harika bir yöntemdi bu. Bu yorumlar, ne olduğumu ve en iyi yönlerim hakkında beni yeniden düşünmeye sevk etti.

Zor zamanlarda kendime ailemi, arkadaşlarımı ve beni destekleyen eşimi hatırlatıyorum ve aslında hayatın o kadar da kötü olmadığını görüyorum. Sonunda kendimi harika insanlarla birlikte yerel bir danışmanlık firmasında çalışırken buldum.

Bu konuda “İşten ayrılma sürecinde izlenmesi gereken ideal prosedür ve çalışan memnuniyetinin önemi” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

Eğer siz de işten çıkarıldıysanız veya bu durumda bir yakınınız varsa, Uplifers olarak ilerlemenizi sağlayacak bazı önerileri bir araya getirdik:

1. Ara verin

Her şeyi şimdi çözmek zorunda değilsiniz. Kendinizi sıkışmış hissediyorsanız, bu aynı zamanda sıkışıklıktan kurtulmak için de harika bir yol. İleri gitmenize yardımcı olabilecek tek bir şeyi düşünün.

Bu konuda “İşten ayrılma aşamasında izlemeniz gereken 5 adım” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

2. İlerlemeye devam edin

Eğer işler yavaş ilerliyorsa endişelenmeyin. Bazen çabalarınız sonuç vermiyor gibi gelebilir ancak en ufak çaba bile sizi hedefinize yakınlaştırmak için işe yarayacaktır. Siz ileri gittikçe, ufacık adımlarınız bile istediğiniz ilerlemeyi mümkün kılacak.

İşinizi kaybettiğinizde tekrar harekete geçmenin yolları
Arkadaşlarınızdan veya kariyer danışmanlarından yardım istemekten çekinmeyin. Kendinize karşı acımasız olmayın.

3. Duygularınızı hissetmek için kendinize izin verin, onların altında boğulmayın

Korkmak, endişelenmek ve anksiyeteye kapılmak çok doğal ancak bu duyguların sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Zihinsel ve duygusal durumunuza özen göstererek aradığınız huzuru ve sabrı bulabilirsiniz. Derin nefes alın, yoga, meditasyon veya egzersiz yapın. Tüm zamanınızı iş aramak için harcamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz ancak kendinize özen göstermek sizi çok daha huzurlu ve başarılı yapar.

Bu konuda “Sadece başarılı insanların bildiği 20 önemli sır” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

4. Bir ayna bulun

Arkadaşlarınızdan, yakınlarınızdan sizinle ilgili yorumlar yapmalarını isteyin. Güçlü yönlerinizi size söylemelerini isteyin. Başkalarının gözünden kendi değerinizi anlamak, size yön verir.

5. Kendinize iyi davranın

Arkadaşlarınızdan veya kariyer danışmanlarından yardım istemekten çekinmeyin. Kendinize karşı acımasız olmayın. Şunu unutmayın; başınıza gelenleri her zaman kontrol edemeyebilirsiniz ancak bunlara nasıl karşılık vereceğinizi kontrol edebilirsiniz.

Kaynak:
Tinybuddha

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!