İşten ayrılma sürecinde izlenmesi gereken ideal prosedür ve çalışan memnuniyetinin önemi

Günümüzde çıkış görüşmeleri çoğu kurumda direkt olarak insan kaynakları departmanı tarafından yapılıyor. Peki, firma bir çalışanını çıkarmak istiyorsa yetkililer nasıl bir yol izlemeli?

Unemployment

Bir telefon geliyor ve çalışan İK departmanına davet ediliyor. Gittiğinde hiç beklemediği bir sürprizle karşılaşıyor; işten çıkarıldığını öğreniyor. O gün hiç bir şeyden habersiz ve keyifli olarak geldiği iş yerinde, ani bir şok geçiriyor. Personelin çıkış kararını İK almadığı için, hiç bir şey bilmeden sadece tebliğ ediyor. Böylece çalışanla şirket politikası arasında yaşanan bu olumsuz durumun bir parçası oluyor. Hal böyle olunca da kimi İK yetkilisi çalışanla birlikte şirket politikasını eleştiriyor, kimi cevap veremiyor, kimi yanlış bile olsa amaçsızca işletmesini savunuyor, kimi de kendi üzerine yıkılan bu yanlış stratejiyi şirketin ve çalışanın en iyi olacağı şekilde yürütmeye çalışıyor. İşten çıkarılan çalışan ise emek verdiği şirkete karşı olumsuz duygular besliyor ve her yerde şirketi eleştiriyor.

İdeal işten çıkarma süreci

Öncelikle bu süreçte rol alacak en önemli kişi bölüm yetkilisi/yöneticisi, çalışanın amiridir. İşten çıkan kişi kendisine en yakın olarak departman yetkilisini gördüğü için bu haberi kendisinden duymak ister. Böylece daha sıcak geçen bir görüşmeyle bu durumu çabuk sindirebilir ve kafasında oluşan soru işaretlerini giderebilir.

Nasıl bir görüşme yapmalısınız?

-Yönetici olarak bu görüşmeyi önceden planlamalı ve mutlaka çalışanla baş başa yapmalısınız.

-İşten çıkaracağınız çalışanla yapacağınız görüşmeyi asla alakasız sohbetlerle başlamamalısınız. Bu, kişiyi oyalar gibi yapmaktan, ruh haliyle oynamaktan öteye geçecek bir davranış olmayacaktır. Konuya direk girerek, gerçekçi olarak çıkış tebliğini yapmalısınız.

-Görüşmenizde bireysel davranışlarda ve kişisel yorumlarda bulunmamalısınız. ‘’Yönetim bu kararı aldı ama bence…’’ diye başlayan yorumlarda asla bulunmayın.

-Çıkan personelin duygularına önem vermelisiniz. İçinde bulunduğu ruh halini anlayarak, anlayışlı davranmalı ve bunu çalışana hissettirmelisiniz.

-Ses tonunuzu ayarlamalı ve yükseltmeyerek ya da alçaltmayarak soğukkanlı bir şekilde konuşmanızı tamamlamalısınız.

-Çıkan personelin vereceği anlık tepkilere hazırlıklı olmalı ve duygularınızı kontrol altında tutmalısınız.

-Çalışanın çıkarken bile kendisini “kurumun bir parçası” olarak hissettirmelisiniz. Haklarını vererek emeğine saygı duyduğunuzu göstermelisiniz.

-Güzel sözler söyleyerek  teşekkür etmelisiniz ve asla nezaketi elden bırakmamalısınız.

-Bu süreci güzel bir şekilde atlatmak için, çıkan çalışandan da destek isteyebilirsiniz. Aynı zamanda bu sürecin atlatılma şeklinin profesyonelliğinden ve mesleki geleceği için önemli olacağından bahsedebilirsiniz.

-Belirlediğiniz sürede çıkış görüşmenizi sonlandırmalısınız. (Önerilen süre 15 dakikadır.)

İşte bundan sonra İK yetkilisinin süreci aynı profesyonellikle yapması ve tamamlaması gereklidir.

Çalışanlar bir şirketin başarısının ya da başarısızlığının en somut şahitleridir. Bu yüzden onların yapacağı iyi yada kötü reklamın ciddi oranda önemi vardır. Doğru yapılacak çıkış görüşmeleri de doğru reklam için bir adımdır.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Saygı Günenç
Bir işletmenin en önemli kaynağı "insan" dır. Uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra , insanların mutluluklarını, hüzünlerini, heyecanlarını, başarılarını paylaşabilmenin güzelliğiyle, vizyonumu bu kaynağa daha ... Devam