İşinizde başarılı olmanın yolu, kendinizi tanımaktan geçiyor

Eğer kendini anlama noktasında sıkıntılar yaşıyorsanız, aileniz, arkadaşlarınız ve çevrenizle olan iletişiminiz istediğiniz seviyede olmayabilir. Hayatta herkes başkalarının kişiliklerini, yeteneklerini, güçlü ve zayıf oldukları noktaları, ihtiyaçlarını ve hedeflerini anlamaya çalışır. Buna rağmen, çok az insan aynı şeyleri kendisi için düşünür. İnsanların bu noktada kendilerine dönüp bakmalarında hep bir sorun olmuştur. Hatta herkesin kişiliği kendisi için bir gizemdir bile diyebiliriz.

İşinizde başarılı olmanın yolu, kendinizi tanımaktan geçiyor
İnsanlar kendilerini tanıma konusunda çok başarılı sayılmazlar

Şirketler bir yöneticiye yatırım yapacakları zaman, genelde tecrübe durumlarına bakmadan bir sınıfın içerisinde eğitim ve geliştirme programı uyguluyorlar. Bunun amacı, kişinin yönetim yeteneklerini daha iyi anlamasından geçiyor.

Bu şekilde bir eğitime başlamak bireyin kendi kişiliğini ve iş yerindeki diğer kişilikleri, karşılaşacağı, birlikte çalışacağı iş arkadaşlarını daha iyi anlamasını sağlıyor. Bir insanın kendisini anlaması ve başkalarıyla birlikte değerlendirebilmesi kişisel gelişimin en önemli parçasını oluşturuyor.

Peki bu program nasıl çalışıyor?

Bazen birbiriyle alakalı öğrenme materyalleri farklı isimlere sahip olabiliyor. Bunlardan bazılarını; kişiler arası ilişkiler, kişiler arası iletişim, farklı kişilik tiplerini yönetmek olarak sıralayabiliriz. Ancak hangi isim altında olursa olsun, farklı kişilik tiplerinin nasıl kategorize edileceğini ve bu çeşitliliğin içerisinde çalışmanın nasıl mümkün olduğunu öğrenmiş oluyorlar. Burada bizim konuyu daha iyi anlayabilmemiz adına, yönetim tarzını anlama olarak kabul edeceğiz.

Bu alanda yetenekli olmak, başarılı bir yönetici kariyerine sahip olunacağı anlamına gelmiyor.
İnternetten ulaşılabilecek bazı kaynaklar kendi kişilik tipinizle alakalı bir profil sağlayabilir. Hatta bazıları hangi kişilik tipleriyle çalışırken sorun yaşayabileceğinize dair analizler de ortaya koyabiliyor.

İşinizde başarılı olmanın yolu, kendinizi tanımaktan geçiyor
Çalışma arkadaşlarınızın kişilik özelliklerini bilmeniz, daha iyi bir iletişim kurmanızı sağlayabilir

Bu şekilde hareket etmek iyi bir başlangıç olabilir. Ancak profesyonel olarak kendinizi tanımanız ve birlikte çalışacağınız insanları analiz etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Bu eğitim nasıl gerçekleşiyor?

İlk önce bazı form ve anketleri doldurmanız gerekiyor. Bu form ve anketler sizinle alakalı bilimsel olarak analiz yapmaya imkan verecek nitelikte oluyor. Genellikle iş arkadaşlarınızdan bazıları da bu ankatlerden doldurabilyor. Sizinle alakalı gözlemlerini ve çalışma şeklinizi bu sayede iyi öğrenmiş oluyorar.

Buradan toplanan bilgiler, sizin sınıfta olmadığınız bir gün analiz ediliyor. Daha sonra, çıkan analizin sonuçlarına göre, sizin hakkınızda uzman olan birisi, sizi bir kategoriye ekliyor. Burada önemli olan nokta, kategoriler arasında iyi-kötü ilişkisinin olmamasında yatıyor. Sadece birbirinden çok farklılar ve genelde güçlü ve zayıf yanları birbirinden farklı olabiliyor. Bu kadar farklı tarzlarda çalışabilme becerisini ve yeteneğini gösterebildiğiniz ölçüde uzmanlaşabiliyorsunuz.

Artık, tanımlanmış bir tarzınız ortaya çıkmış oluyor ve siz de bu tarzın özelliklerini iyice anlayabilecek bir konuma gelmiş oluyorsunuz. Bunun kaçınılmaz sonucu olarak da kendinizi geliştirmiş oluyorsunuz.
Kendi tarzınızı anladıktan sonra, diğer kişilik tiplerinin farklılığına hakim olmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada, sizinle çalışacağını düşündüğünüz insanların çaalışma tarzlarını, ihtiyaçlarını ve farklılıklarını daha iyi anlayabilrsiniz. Bu bilgiler genellikle aydınlatıcı ve şaşırtıcı olabiliyor.

Birlikte çalışacağınız insanların tarzlarını da anladıktan sonra, kendi tarzınızı diğerleriyle nasıl en iyi şekilde adapte edebileceğinizi düşünmeye başlıyorsunuz. En iyi iletişim kurma yöntemini ancak bu sayede elde ebilirsiniz. Burada önemli olan nokta, sizin diğer farklı insanlarla çalışma konusunda sergileyeceğini esneklik, yöneticilik konusunda gelişmenize olanak sağlayacaktır.

Netice itibariyle her şey kedi kişiliğinizi tanımakla başlıyor ve başarıya giden yolda bu çok önemli bir adımı temsil ediyor.

Kaynak:
Pickthebrain

İlgilenebileceğiz diğer yazılar:

Kurumsal şirketlerde kişisel gelişim eğitimleri

Kişisel gelişim ve olumlamalar: Kişisel gelişim nedir?

Yapılan eleştirilerin kişisel gelişiminize katkıda bulunması için izlemeniz gereken 8 adım

Kişisel gelişim hayatınızı nasıl değiştiriyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!