İş ile yaşam arasında denge kurabilen insanların 7 ortak özelliği

American Sociological Review‘de yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre Amerikalı çalışanların yüzde 70’i kendilerine uyan bir iş-yaşam sistemi bulmakta zorlanıyor. Birçok çalışan için iş ile yaşam arasında denge kurmak, adeta bir efsane gibi görülüyor. Özellikle teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesiyle birlikte, çalışanlar artık her zaman ulaşılabilir hale geliyor ve iş dışındaki zaman diliminde bile işle meşgul olabiliyor.

Ancak bazıları var ki, onlar her şeye rağmen iş hayatının dışında kendileri için anlamlı ve tatmin edici bir hayat kurmayı başarabiliyor. Uplifers olarak iş-yaşam arasında denge kurabilen insanların ortak özelliklerini sıraladık:

1. Hayatta ne istediğini bilen seçimler yapmak

İş-yaşam dengesini kurabilen insanlar hayatı akışına bırakmak yerine hayattan ne istediklerini iyice ölçüp buna göre seçimler yapıyor. Ailelerine, eşlerine ve hayatta önem verdikleri diğer kişilere danışıp bir yol haritası belirliyor ve bu yol haritasına bağlı kalıyorlar.

İş ile yaşam arasında denge kurabilen insanların 7 ortak özelliği
Bazıları var ki, onlar her şeye rağmen iş hayatının dışında kendileri için anlamlı ve tatmin edici bir hayat kurmayı başarabiliyor.

2. Nelerin yolunda gidip gitmediğini tespit etmek

İş-yaşam dengesinin raydan çıkmasının sebebi genellikle içgüdüsel tercihler yapmaktan kaynaklanıyor. Belirlediği yol haritasına sadık kalanlar ise hayatta önem verdikleri kişilerle düzenli olarak iletişim kurup nelerin yolunda gidip gitmediğine dair fikir alışverişinde bulunuyor, gerekirse yön değişikliği yapıyor. Böylelikle hayat alıp başını giderken, onları istemedikleri bir yere götürmesine engel oluyorlar.

3. Aile, arkadaşlar ve önemli günler için zaman ayırmak

İş-yaşam dengesini sağlamayı başaran insanlar, işten kalan zamanı hesaplamakla vakit harcamıyor. Bunun yerine belli bir zaman için planlar yapıp, o zamanı iş dışında sevdikleriyle geçiriyor. Bu zamanlarda iş yerinde acil bir durum oluştuğunda bile, sonuna kadar yaptıkları plana sadık kalmak için çabalıyorlar.

4. Başarı konusunda kendi ölçütünü belirlemek

İş-yaşam dengesini kurabilen insanlar kim oldukları, değerleri ve onlar için önemli olan şeyleri güçlü bir biçimde belirliyor. Bu ölçütleri hayatta her şey için bir rehber olarak kullanarak, başarının onlar için ne anlama geldiğini daha kolay tanımlayabiliyorlar. Onları neyin mutlu ettiğini biliyorlar.

İş ile yaşam arasında denge kurabilen insanların 7 ortak özelliği
İş-yaşam dengesini sağlayabilenler, hayattan keyif alacak zamanlar yaratmayı da ustalıkla başarabiliyorlar.

5. Dikkat dağıtan şeyleri geride bırakmak

Hayatta dengeyi sağlayabilen kişiler, zevk aldıkları şeyi yapmak için ayırdıkları zamanda elektronik araçları kapatıp o zamanı daha kaliteli geçirmeye çalışıyor. Aynı anda birden çok şeye odaklanmanın bir efsane olduğunu biliyorlar. Zamanı bölümlere ayırma yeteneğini geliştiren bu kişiler, sadece hayattan keyif alacak zamanlar yaratmayı da ustalıkla başarabiliyorlar.

6. Tutku duyulan şeyleri hedeflemek

Birçok insan hayatı olduğu gibi yaşayıp, karşısına çıkan durumları ve şartları kontrol etmek için çabalıyor. İş-yaşam dengesini sağlayabilenler ise tutku duydukları konularda planlar yapıp, hedeflerine ulaşmak için özveride bulunuyor.

7. Güçlü bir destek ağı geliştirmek

Hayatta denge sağlayabilen insanlar, zor zamanlarda yardım isteyebilecekleri güçlü bir destek ağı kuruyor. Birden çok ilgi alanı olan bu kişiler, her zaman fırsatlara ve yeni şeyler öğrenmeye açık oluyor. Meraklı, açık fikirli ve hayatı tecrübe etmeye hevesli oluyorlar.

Kaynak:
Fast Company

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!