Başarılı girişimcilerin ortak özellikleri

Başarılı girişimcileri, başarısız olanlardan ayıran özellikler nelerdir? Başarılı girişimcilerin farklı bir zihniyete sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, bu zihniyetin özellikleri neler olabilir? Uplifers olarak sizler için başarılı girişimcilerin ortak özellikleri ile başarıya nasıl ulaştıklarını araştırdık…

Başarılı girişimcilerin 8 ortak özelliği
Başarılı bir girişimci olmak için çok düşünmeniz ve yaratıcı fikirlere sahip olmanız gerekebilir

1. Çok düşünürler

Çok satan kitaplar yazan Michael Hyatt, insanların başarılı olmaları için çok düşünmeleri gerektiğine inanıyor. Çok düşünen insanlar; fikirlerini paylaşmaktan hoşlanırlar, hemen ilişki kurabilirler, rekabetten hoşlanırlar, optimist olurlar ve büyük düşünüp risk alırlar.

2. Statükoya saygı duymazlar

Steve Jobs 1997 yılında Apple’a geri döndüğünde “Farklı Düşün” kampanyası da başlatılıyordu. Steve Jobs statükoya bağlı olmamasıyla bilinmekle beraber, bu özellik birçok girişimcide de bulunuyor. Başarılı olanlar genellikle parlak fikirleriyle ön plana çıkarken, yapmak istediklerini, istedikleri zaman büyük bir özgürlükle yapmalarıyla tanınıyorlar.

3. Öğrenmeye açık olurlar

Bütün girişimciler deneme-yanılma süreçlerinden geçerler. Ne kadar diplomanız olduğu ya da hangi okuldan mezun olduğunuzun hiçbir önemi olmayabilir. Eğer girişimciyseniz, diğerleri gibi benzer süreçlerden geçmeniz gerekebilir. Bu süreçlerde sizin için fayda sağlayacak tek özellik de öğrenmeye açık olmanızdır. Eğer öğrenmeye açık olursanız, deneme-yanılma yoluyla karşılaşacaklarınızı çabuk öğrenip hemen uygulayabilir ve bu sayede başarılı olabilirsiniz.

4. Mütevazı bir hayat yaşarlar

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a göre lüks bir hayat yaşamamak, insanın yaratıcılığına faydalı olabilir. Bezos dışında birçok başarılı yatırımcı da lüksten uzak bir yaşamı tercih ediyor. Bunlardan en çok bilinenleri de Warren Buffet ve Mark Zuckerberg. Buffet yatırım yapacak çok fazla parası olmasına rağmen, gösterişsiz bir hayat yaşıyor. Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg ise neredeyse 7 milyar doların sahibi ancak kullandığı araba lüks bir araba değil.

Mütevazı bir hayat yaşamanız, ucuz yaşayacağınız anlamına gelmez. Eğer böyle bir hayatınız olursa, yatırım yapacağınız zaman kredi almak yerine, biriktirdiğiniz parayı kullanabilirsiniz.

5. Problem çözücü olurlar

Başarılı girişimciler bir işe başlamayı sadece çalışmak olarak görmezler. Onlar için ortaya atılacak bir düşünce ve bundan daha da önemlisi, çözülecek bir problem vardır. Girişimciler sorunları engel olarak değil, dönüm noktası olarak görürler.

6. Girişken olurlar

Girişimciler azimli olurlar. Durmayı, dinlenmeyi sevmezler. Başarılı olmak için mücadele ederler ve sorunlar karşısında yılmazlar. Bunu gerçekten yapabilen girişimciler başarılı olabiliyorlar.

7. Başkalarını dinler ancak son kararı kendileri verirler

Girişimciler genelde özgür düşünceli, kendi kararlarını verebilen insanlar olmakla birlikte, başkalarının düşüncelerine de değer verirler. Mesela, müşterilerini çok fazla dinlemeleri gerekir. Bu sayede üründen ne kadar memnun olduklarını da anlamış olurlar.

Müşteriden, çalışandan ya da başka birinden gelecek her düşünce değerli olabilir ve başarılı girişimciler bunların hepsini dinleyip dikkate alırlar. Ancak en son kararı tabii ki kendileri verirler.

Başarılı girişimcilerin 8 ortak özelliği
Başarılı girişimciler de atletler gibi imkansızın peşinde olurlar

8. Atlet gibi düşünüp, hareket ederler

Atletler dünyadaki en tutkulu ve en azimli insanlar arasında yer alırlar. Oyunlarda başarılı olabilmek adına kendilerine çok ağır çalışma programları uygulayabilirler. Atletler genellikle imkansızı başarmaya çalışırlar ve aslında başarılı girişimciler de tam olarak bunun peşinden koşarlar.

Girişimci olarak, birçok başarısızlık ve zorlukla karşılaşabilirsiniz. Ancak içinizdeki tutku ve düşüncenizin başarılı olacağına inanmanız sayesinde, her zorluğu aşıp isteklerinize ulaşabilirsiniz.

Kaynak
Entrepreneur

İlginizi çekebilir: Girişimci olmak ya da olmamak işte tüm mesele bu!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!