Başarılı insanların masraf gerektirmeyen faydalı alışkanlıkları

Bazı insanların nasıl bu kadar başarılı olduklarını hiç merak ettiniz mi? Muhtemelen, aklınızın bir köşesinden geçmiştir. Bu insanların iyi bir fikir, motivasyon, kararlılık ve biraz da şans ile hedefledikleri noktaya gelebildiklerini söylemek mümkün. Ama bütün bunlara ek olarak, birçoğu ortak alışkanlıklara da sahip. İşte başarılı insanların 9 ortak alışkanlığını sizler için derledik:

Başarılı insanların masraf gerektirmeyen faydalı alışkanlıkları
Başarılı insanlar zihinlerini dinç tutmak için meditasyondan faydalanır.

1. Meditasyon yaparlar

Bridgewater Associates‘in kurucusu Ray Dalio, 2013 yılında The Huffington Post ‘a verdiği röportajında, meditasyon yapmanın başarısının ardında yatan en büyük sebep olduğu söyleyerek, meditasyonun hayatında ne kadar önemli bir yeri olduğunu belirtmiştir. Oprah, Rupert Murdoch, Russell Simmons, Arianna Huffington, Bill Ford ve Padmasree Warrior gibi isimler de, meditasyon yapmanın faydalarından yararlanan isimler arasında yer almaktadır.

Vücudunuzu ve zihninizi rahatlatarak, egzersiz yaparak, sağlıklı beslenerek başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

2. Erken kalkarlar

Amerikan başkanı Obama, Richard Branson, Jack Dorsey, Larry Schultz, Tim Cook ve Xerox’un CEO’su Ursula Burns de dahil olmak üzere, başarılı insanların birçoğu güne erken başlamayı tercih etmektedir. Çünkü güne herkesten önce başlayarak, kendilerine ayırabilecekleri zaman yaratabilirler. Bu süreç zarfında spor yapabilir, bir şeyler okuyabilir ve verimliliklerini artırabilirler. Bu insanlar sabah 6’dan önce uyanmayı alışkanlık haline getirmiştir.

3. İnsan ilişkilerine değer verirler

Başarılı insanlar, başkalarıyla olan ilişkilerini iyi tutmaları gerektiğinin farkındadır. İyi insan ilişkileri, performansınızı artırarak daha büyük başarılara ulaşmanızı sağlayabilir. Buna ek olarak, diğer insanlarla fikir alışverişinde bulunmak, yaratıcılığı geliştirmeye de yardımcı olur.

4. Kendilerini meşgul tutarlar

“İşleyen demir, pas tutmaz.” sözünü hayat felsefesi haline getirmiş bu insanlar, hiçbir zaman boşta kalmaz. PayPal, SpaceX ve Tesla Motors‘un kurucuları arasında yer alan Elon Musk, bir girişimcinin haftada 80-100 saat arası çalışması gerektiğini belirtiyor. Bu sayede, haftada ortalama 40 saat çalışan insanların 1 yılda gelebildiği noktaya 4 ayda gelinebileceğini belirten Elson Musk, girişimcilerin bunu iş etiği olarak benimsemesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Başarılı insanların masraf gerektirmeyen faydalı alışkanlıkları
Başarılı insanlar ile çok başarılı insanlar arasındaki fark, çok başarılı insanların neredeyse her şeye hayır demesidir.

5. Ne zaman hayır demeleri gerektiğini bilirler

Başarılı insanlar ile çok başarılı insanlar arasındaki fark, çok başarılı insanların neredeyse her şeye hayır demesidir.” Warren Buffett

Ekstra iş ve efor gerektiren gereksiz görevlere hayır demeleri, başarılı insanların bitirilmesi gereken önemli işlere vakit ayırmasını kolaylaştırır. Bu sayede konsantrasyonlarını yüksek tutarak verimliliklerini artırabilirler. Sürekli her şeye “evet” diyen insanların, dikkatlerini birden çok işe böldükleri için yapılması gereken işleri aksatması mümkündür.

6. Televizyon izlemek yerine kitap okurlar

Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals kitabının yazarı Thomas Corley’nin araştırmalarına göre, varlıklı insanların yüzde 67si, günde bir saatten daha az televizyon izliyor. Bir diğer şaşırtan noktaysa, maddi durumu yetersiz insanların %78’i reality show izlerken, varlıklı insanlarda bu oran %6’ya kadar düşüyor.

Ayrıca, başarılı insanların yüzde 88’inin, kendilerini geliştirmek adına günde yarım saat kitap okuduğunu da eklemeyi ihmal etmiyor.

7. Önceki akşam yapılacaklar listesi hazırlarlar

Başarılı insanlar, bir önceki akşam yapılacaklar listesi hazırlayarak yarınki işlerini bir önem sırasına dizer. Günün önceliklerini belirleyerek, bir sonraki gün bu programa sadık kalırlar.

Başarılı insanların masraf gerektirmeyen faydalı alışkanlıkları
Joel Brown’un Entrepreneur için yaptığı röportajlar gösteriyor ki, başarılı insanların %95’i hedeflerini belirledikten sonra bir kağıda yazmayı ihmal etmiyor.

8. Hedef belirler ve gözlerinde canlandırırlar

Joel Brown’un Entrepreneur için yaptığı röportajlar gösteriyor ki, başarılı insanların %95’i hedeflerini belirledikten sonra bir kağıda yazmayı ihmal etmiyor. Bu sayede kendilerini bekleyen zorluklara hazırlanabiliyor ve plan yapabiliyorlar.

9. Paralarını değerlendirirler

Başarılı insanlar, bütçelerini nasıl kontrol etmeleri gerektiğini bilir. Nereye yatırım yapacaklarını dikkatlice araştırarak yeni fırsatları takip etmeleri, paralarını değerlendirmelerine yardımcı olur. Bu süreç zarfında birikim yapmayı da ihmal etmezler. Acil durum bütçeleri mutlaka bulunur.

Eğer doğru bir şekilde hazırlanırsanız, şans sizi kolaylıkla bulacaktır. Şansın sizi bulacağına inanarak buna uygun hareket etmek, başarının kapısını açmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak:

Entrepreneur

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!