Günlük rutininizdeki ufak değişiklikler sayesinde yapabileceğiniz meditasyon teknikleri

Herkesin yaptığı meditasyon, Buddha’nın 49 günlük inzivası gibi olmak zorunda değil. Tüm zihin meditasyonu için vaktiniz yoksa veya hiç hareketsiz oturmak gözünüzü korkutsa bile yine de sizin de insanlık tarihinin bu en eski uygulamalarından biri olan meditasyondan yararlanma imkanınız var.

Aslında meditasyon yapmak için günlük rutininizi çok fazla değiştirmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken, zihninizi dinlendirmek için istekli olmak.

Anlık meditasyon için normalde meditasyon teknikleri ve meditasyon rutinleri arasında yer almayan zihinsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Psychology Today‘den Doktor Karen Kissel Wegela bunları “zihin gelişimini destekleyen günlük aktiviteler” şeklinde tanımlıyor ve şöyle açıklıyor:

Araçta giderken bazen müzik çalar veya radyo gibi dikkat dağıtıcıları kapatmak buna örnek olabilir. Böylelikle o anda olan şeylere odaklanabiliriz algılarımıza, duygularımıza ve düşüncelerimize daha fazla dikkat kesilebiliriz.”

Günlük rutindeki ufak değişiklikler sayesinde yapabileceğiniz meditasyon teknikleri
Siz de sabah kahvenizi tadına vararak içerek bile zihninizi rahatlatmak mümkün.

Birçok başarılı insan keskin dikkat seviyesi, üretici ve yaratıcı yönlerini meditasyona borçlu. Bu kişilere örnek olarak Rupert Murdoch, Oprah, Arianna Huffington gibi isimleri göstermek mümkün. Bağdaş kurup saatlerce mum ışığında oturmak zorunda değilsiniz. Siz de günlük hayatınızı biraz değiştirerek bu isimler arasında olabilirsiniz.

Uplifers olarak günlük hayatınıza katabileceğiniz zihinsel farkındalık egzersizlerini derledik:

Zihinsel temizlik yapın

Elinizde bir taş olduğunu ve iki kuşu birden öldürmek üzere olduğunuzu bir düşünün. Tüyler ürpertici değil mi? Zihinsel farkındalık eğitmeni ve HuffPost blog yazarı Patrick Groneman sadece bu şekilde zihinsel temizlik egzersizi yapabileceğinizi söylüyor. Groneman bu yöntem için “Evet pek hoş bir düşünce değil ancak yoğun bir günün ortasında zihninizi bir anlığına durdurmak için güzel bir fırsat” diyor.

Zihinsel temizlik için bir başka öneri de sabahları yatağınızı toplarken geçirdiğiniz vakti zihin egzersizi için bir fırsata çevirmek. Yatağınızı düzeltirken yastıklara, çarşafa ve nevresime, yani tümüyle yaptığınız işe odaklanın.

Duşta zen ortamı yaratın

Headspace‘den zihin uzmanları duş rutininizi otomatik pilottan çıkarıp, bunu daha derin bir temizlik egzersizine çevirebileceğinizi söylüyor. Bunun için duştaki sıcaklığın, suyun vücudunuza değdiği anda yarattığı hissin, şampuan kokusunun, kullandığınız suyun, suyun sesinin farkına varın ve bunları düşünerek duşunuzu alın.

Müzik çalarınızı evde bırakıp koşuya/yürüyüşe çıkın

Kardiyo yapmak için hazırladığınız müzik listesi sizi motive etse de ara sıra müzik çaları evde bırakıp yürüyüşe veya koşuya çıkın. Attığınız her adımın, vücudunuzun aldığı şeklin, ayaklarınızın zemine nasıl karşı koyduğunun ve etrafınızda olan bitenin daha fazla farkına varın. Adımlarınızla senkronize bir şekilde nefes alıp vererek, nefesinizi de kontrol etmiş olursunuz. Bu da sizi daha güçlü yapar.

Günlük rutindeki ufak değişiklikler sayesinde yapabileceğiniz meditasyon teknikleri
Karnınızı doyurmak için yiyecekleri birbirleriyle karıştırmak yerine, o an ne yaptığınıza odaklanın.

Anılarınız arasında bir gezintiye çıkın

Aslında her birimiz, Facebook’taki geçmiş fotoğraflara sandığımızdan daha fazla önem veriyoruz. Bir dahakine geçmiş fotoğraflara bakarken, her bir fotoğraf üzerinde daha fazla vakit geçirin, o günleri düşünün, fotoğrafın çekildiği o ana gidin. Anılarınıza ve tecrübelerinize hak ettikleri değeri verin.

Sabah kahvenizin tadını çıkarın

Sabah kahvenizi termos bardağa doldurup anahtarlarınızı ararken veya giyinmeye çalışırken mi içiyorsunuz? Aslında böyle olmak zorunda değil. Yaşam koçu ve HuffPost blog yazarı Ora Nadrich, kahve meditasyonunun 14 adımını anlattığı yazısında, sabah kahvenizi içerken bir yere oturup, dikkatinizi içtiğiniz kahvenin tadına, dilinizin üzerinde bıraktığı lezzete yoğunlaştırmanın önemini anlatıyor. Siz de sabah kahvenizi tadına vararak içebilirsiniz.

Yemek yaparken duygularınızı ve dikkatinizi verin

Ekmek yapmayı haftalık bir meditasyona çeviren Amanda Cook, “Ekmek yaptıkça daha sakin bir insan oldum. Un, tuz, su, maya… Ilık ve yumuşacık hamur ellerime değdiğinde, neredeyse kafamın içinde aldığım nefesi duyuyorum” diyor. Karnınızı doyurmak için yiyecekleri birbirleriyle karıştırmak yerine, o an ne yaptığınıza odaklanın. Ortalığın ne kadar pislendiğini veya bulaşıkları düşünmeyin, önemli olan sizin bu yaptığınızın her bir adımını ne kadar bilinçli olarak attığınız.

Günlük tutun

Gün içinde bizleri mutlu edecek birçok şeyin gözden kaçması yüksek bir ihtimal. Oysa aslında hepimizi mutlu eden şey o küçük anlar ve onları hatırlamak. İster tüm gününüzü, ister ufak anekdotları not ederek zihninizi temizleyebilir ve hayatı daha anlamlı kılabilirsiniz.

Yıldızları seyredin

Evren gerçekten mucizevi bir şey. Cep telefonu ekranına bakmak yerine yıldızlara bakmak bile bu mucizeyi anlamaya yardımcı olabilir. Çevrenize biraz daha dikkat edin, belki de meditasyon yapmanın en kolay yolu bu olabilir. Etrafınızdaki güzelliğin kıymetini bilin. Tüm duyularınızla birlikte, yargılamadan evreni hissedin, gözlemleyin.

Kaynak:
Huffington Post

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!