Meditasyonun faydaları: Sadece bir dakikalık meditasyon ile farkına varacağınız 9 şey

“Meditasyona sadece beş dakika ile başlayın!”, “Nefese odaklanın!”, “Meditasyon hayatınızı olumlu anlamda etkileyecek!” gibi cümleleri çevremizde meditasyon yapan inanlardan sürekli duyarız. Belki şimdiye kadar meditasyona başlamayı çeşitli sebeplerden dolayı ertelediniz. Belki çok yorgun, çok meşgul ya da hevessizdiniz. Ama bugün ne kadar yoğun olursanız olun, kendinize sadece ufacık bir dakika ayırın ve bir dakikalığına meditasyon yapın. Belki ‘bir dakika’lık bir zaman dilimi, kendinizi iyi hissetmenizi sağlamak için size çok kısa geliyordur. Ama bugün başlayacağınız bir dakikayla meditasyonun olumlu etkilerini görüp, ilerleyen günlerde bu zamanı üç, beş belki on dakikaya çıkarmak isteyebilirsiniz.

Şimdi bağdaş kurup yere oturun ve nefesinize odaklanın. Uplifers olarak, bu kısacık meditasyondan sonra farkına varacağınız şeylerin listesini sizler için hazırladık.

meditasyon

1. Anı yaşamayı öğrenirsiniz

Gün içinde genellikle dışardan gelen dikkat dağıtıcı seslerin farkında oluruz. Köpek havlaması veya telefon zili kolayca dikkatimizi dağıtır. O bir dakikalık meditasyon; dış seslere kendinizi kapayıp, o ana odaklanmanızı sağlar.

2. Koku duygunuz gelişir

Belki sadece durup, nefes almaya odaklandığınız için meditasyon sırasında ve sonrasında koku alma duyunuz gelişir.

3. Yapılacaklar listenizle ilgili daha az kaygı duyarsınız

Çünkü meditasyon sırasında günlük hayat akışı içinde kafanızı meşgul eden, neyi nasıl organize edeceğiniz düşüncelerine bir ara vermiş olursunuz.

4. Ne yediğinizin farkına varırsınız

Örneğin kahvaltı sırasında yapılan bir meditasyon, her lokmadaki koku ve tadı daha derinden hissetmenizi sağlar.

5. Kendinizi yansıtırsınız

Meditasyon size kendi iç sesinizi dinletip, sizin önemli olduğunuzu hatırlatır.

6. Nefes aldığınızın farkına varırsınız

Nefesin burundan ciğerlere akışını dinleyip, kendinizi daha canlı hissedersiniz.

7. Telefonunuzu düşünmezsiniz

Günlük hayatı akışında telefonlara ne kadar bağımlı bir hale geldiğimizi bir düşünün. Kahvaltıdan sonra yapacağınız bir dakikalık bir meditasyon, düşüncelerinize odaklanıp endişelenmeyi bir yana bırakmanızı sağlar.

8. Daha dik bir şekilde oturursunuz

Maalesef farkına varmadan bir çoğumuz kambur duruyoruz, özellikle masa başı işlerde çalışıyorsak… Meditasyona oturduğunuz o dakika aktif bir şekilde dimdik oturursunuz ve bu bir süre sonra alışkanlık haline gelmeye bile başlar.

9. Memnun hissedersiniz

Kendinize ayırdığınız o kısacık zaman diliminden sonra bunu yaptığınız için kendinizi daha tatminkar hissedersiniz.

Kaynak

Mind Body Green

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!