Meditasyonun sağlığınız için faydalarının yanında, zararları da olabilir mi?

Neredeyse her gün televizyonlarda, gazetelerde ya da dergilerde meditasyonun faydalarına dair haberlere rastlamak mümkün. Öyle ki, meditasyon modern zamanların adeta olmazsa olmazı.  Bilim dünyası da, son birkaç yıldır farkındalık ve derin düşüncenin etkilerine dair popüler iddiaları gitgide daha fazla desteklemeye başladı. Yapılan araştırmalara göre, nefes egzersizleri veya diğer meditasyon teknikleri ile zihnimizi bir noktaya odaklayıp bedenimizi rahatlatma çabaları beraberinde birçok fayda sunuyor. Kan basıncının düşmesi, stresin azalması, bilişsel yetilerde artış bu faydalardan yalnızca birkaçı.

meditasyon zararlı mı 2

Bütünleyici sağlık uzmanı Isaac Eliaz’a göre düzenli olarak meditasyon yapmak beyin öz kütlesini ve nöronlar arası bağlantıları artırır, depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltır, zihninizi olumsuz düşüncelerden arındırarak endorfin hormonunun salımını yükseltir. Benzeri çalışmalar da düzenli olarak meditasyon yapmanın fiziksel işlevleri artırdığı, kronik hastalık riskini azalttığı ve genel olarak yaşam kalitesini yükselttiği kanısında. Ancak bunların ötesinde, meditasyonu evrensel bir doğru olarak paketleyip sunmak, birçok riski de beraberinde getiriyor. Bizler de Uplifers olarak, yaygın anlayışın aksine meditasyonun iyileştirmek yerine bazı sorunlara yol açabileceğini keşfettik ve meditasyonun gün yüzüne çıkmamış yönlerini sizler için sıraladık:

• Meditasyon zihnimizi ve bedenimizi dönüştürmek için kullandığımız bir araç, değişen bir durum. Her ne kadar iyi şeyler için tasarlansa da, her araç gibi daha beter bir zarara yol açabilir. Özellikle ruhsal veya kişilikle ilgili birtakım sorunlar yaşayan insanlarda farkındalık hali endişe, depresif vakalar ve travmalara yol açabilir.

• Budist spiritüalist Andrew Holecek’e göre, meditasyon düzgün bir şekilde yapılmadığı takdirde, dissosiyatif (çözülmeli) bozukluk ve benlik yitimi rahatsızlıklarının kimi türlerinde olumsuz etki yaratabilir.

• Budist öğretmenler ve kutsal yazılar, bu risklerin çoktandır farkında. Kimi metinlerde endişe ve duygusal acının meditasyon sürecinin tipik birer parçası olduğu belirtiliyor. Hatta bazı metinlerde çekilen tüm bu streslerin aydınlanmaya ayna tutan bir durum olduğu söyleniyor.

• Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi gibi gruplar meditasyonun taşıdığı olası risklerin farkında. Meditasyondan ve faydalarından bahsederken meditasyonun karanlık yüzüne de dikkat çekerek, birtakım psikiyatrik sorunları olan kişilerde durumu daha da kötüleştirebileceğini belirtiyorlar.

meditasyon zararlı mı 1

• Brown Üniversitesi’nden nörolojik bilim dalında araştırma yapan Willoughby Britton da psikiyatri ihtisası yaparken iki danışanının meditasyon kaynaklı ciddi duygusal travmalar geçirdiğine tanıklık ediyor ve Dark Night isimli projesi için kolları sıvıyor. Proje dâhilinde şimdiye dek, aylar hatta yıllarca psikolojik anlamda güçsüzlükle sonuçlanan birçok olumsuz etki ortaya kondu.

• Pacific Üniversitesi’nden Sarah Bowen ise, Batı tarzı meditasyon yöntemlerinin büyük çaba gerektiren pratikleri ve eski meditasyon kültürünün rehberliğini göz ardı ettiğini, bu yüzden travmaların yaşanabileceğini belirtiyor.

• Meditasyonun yoğun ve kompleks bir pratik olduğunu unutarak, yalnızca ruhsal bir rahatlama sağlayacağını düşünmek, meditasyonun yol açabileceği zararları da görmezden gelmek anlamına gelebiliyor.

Kaynak

Good

Rodale News

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!