Başarıya ulaşmanız için basit çözüm: İçinizdeki çocuğu özgür bırakmanın 5 yolu

Çok kârlı anlaşmalara imza atan girişimcilerin, satış liderlerinin veya iş bitiricilerin nasıl bu kadar başarılı olduğunu hiç düşündünüz mü? Onlarca kitap, makale, araştırma bu başarıyı yakalamak için yeni alışkanlıklar veya yeni beceriler edinmeniz gerektiğini tavsiye eder. Peki hayatta başarılı olmak için ihtiyacınız olan o alışkanlık veya beceriye geçmişte sahip olduğunuzu söylesek?

Büyükler sürekli çocuklara nasıl davranmaları gerektiğini öğretmeye çalışır. Oysa çocuklardan öğrenebileceğimiz birçok şey var. Başarılı insanların birçoğunun sırrı da burada yatıyor; onlar toplumun kendilerine öğütlediği şekilde davranmayıp içlerindeki çocuğu dinleyen kişiler.

Uplifers olarak içinizdeki çocuktan öğrenebileceğiniz 5 şeyi sıraladık:

1. Hiçbir zaman “hayır“ı bir yanıt olarak kabul etmeyin

4 yaşındaki halimizden öğreneceğimiz en önemli şey, büyük ihtimalle “hayır” denmesini hiçbir zaman bir yanıt olarak kabul etmememiz. İstediğiniz şeyi elde edene kadar ısrar edin, tartışın ve bunun için uğraşın. Bir çocuğun sahip olduğu ısrar ve azime sahip olursak, istediğimiz fırsatı yakalamamız için pek fazla seçenek yok.

Başarıya ulaşmanız için basit çözüm: İçinizdeki çocuğu özgür bırakmanın 5 yolu
Büyükler sürekli çocuklara nasıl davranmaları gerektiğini öğretmeye çalışır. Oysa çocuklardan öğrenebileceğimiz birçok şey var.

2. Her şeyi müzakere edin

Banyo yapmayı sevmeyen çocukları düşünün, anneleri “banyo zamanı” diye seslendiğinde “Bu çizgi film bitince gelebilir miyim, arkadaşımla konuştuktan sonra gelebilir miyim, reklamları izledikten sonra gelebilir miyim” gibi sayısız soruyla durumu müzakere ederler. Çocuklar, tam anlamıyla birer başmüzakerecilerdir.

3. Hızlıca toparlanmayı öğrenin öğrenin

Çocukların ağlarken birden gülmeye başlayabildiğini hiç fark ettiniz mi? Yere düşerler, canları acısa bile kalkıp oyun oynamaya devam ederler. Bir şey isterler, “hayır” yanıtı alınca aynı soruyu yandaki kişiye sorarlar.

Çocuklar inanılmaz bir iyileşme, toparlanma gücüne sahip. Bir engelle karşılaştığınızda üzülmeden önce kendinize şu soruyu sorun: “İçimdeki çocuk şimdi ne yapardı?

Başarıya ulaşmanız için basit çözüm: İçinizdeki çocuğu özgür bırakmanın 5 yolu
Birbirini tanımayan çocuklar parka gittiklerinde beş dakika içinde tanışıp birlikte oyun oynamaya başlayabiliyorlar.

4. Her gün beş yeni kişiyle tanışın

Çocukların hayranlık duyulası bir başka özelliği de her zaman, herkesle arkadaş olabilmeleri. Parka gittiklerinde beş dakika içinde tanışıp birlikte oyun oynamaya başlayabiliyorlar.

Hayatta başarıyı yakalamak isteyenler de bu şekilde yeni kişiler tanıyıp çevrelerini genişletebilmeli. İçinizdeki çocuğu özgür bırakın ve her gün beş kişiyle tanışın.

5. Daha büyük hayaller kurun, daha büyük başarılar elde edin

İtfaiyeci, doktor, astronot, başbakan, film yıldızı olmak isteyen çocuklara ne oldu? Hepsi büyüyüp sıradan işler yapmaya başladı.

İnsan küçükken her şeyin mümkün olduğunu, her şeyi yapabileceğini düşünüyor ancak büyüdükçe bu büyü kayboluyor. Toplumun ve büyüklerin bizlere dayattığı sınırlardan çıkıp, yeniden büyük hayaller kurmaya başlayın, belki gerçek olur…

Kaynak:
Addicted2 Success

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!