Günlük burç yorumları: 30 Aralık

Koç Burcu

Özel hayatımızda veya iş hayatımızda işler ters gitmeye başladığında, sorunlarla karşılaştığımızda artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, güzel şeylerin yok olduğunu düşünürüz. Bugünlerde kendinizi böyle hissediyorsanız, bir an önce bu düşünceden çıkmalısınız. Hayat her zaman iniş çıkışlarla doludur. Zorlukların yanı sıra güzellikler de her zaman sizi bekler. 

Uplifers önerisi: Bazı anlar gelir, duvara toslar ve sınırlarımıza ulaşırız. Kaybedilen bir iş, beklenmedik bir hastalık, kaybedilen biri, bir türlü verilemeyen kilolar, sonlanan bir ilişki, başarı sağlanamayan bir proje… İşte o an seçim zamanıdır. Varoluşumuzdan gelen, bir bakıma gizemli ve aynı zamanda bizlere gerekli teslimiyet gücü, yaptığımız seçimlerle ortaya çıkar. “Zorlukları yenme gücü içinizde: Teslimiyet ve inancın zaferi

Boğa Burcu

Bir yılı bitirirken, hayal ettiğiniz gibi olmayan şeyleri düşünüp kendinizi mutsuz etmeyin. Aslında hayatınızda pek çok güzel şey var. Bunları fark etmek için biraz bakış açınızı değiştirmeniz yeterli. 

Uplifers önerisi: Hayatınızda hiç her şeyin çok yolunda gittiği günleriniz oldu mu? Maddi desteğe ihtiyacınız olduğunda şirket politikasında olmadığı halde bir anda gelen teşvik primi, tek başına taşınmaya çalışırken aniden ortaya çıkan, uzun zamandır görmediğiniz ve enteresan bir şekilde sanki sadece taşınmanıza yardım için gelmişçesine sonrasında yine bir daha görmediğiniz bir dost. Olan her şeyin tam zamanında, tam olması gerektiği yerde, olması gerektiği gibi olduğu, neredeyse “Bu bir mucize” dedirten anlar. “Dileğiniz gerçek olsa şaşırır mıydınız: Bakış açınızla kendi gerçekliğinizi yaratabilirsiniz

İkizler Burcu

Mutluluğu, hayalini kurduğunuz bir şeyin gerçekleşme ihtimaline bağlamış olabilirsiniz. Bunun gerçekleşmemesi sizde stres ve anksiyeteye neden oluyor olabilir. Oysa mutluluk, hayat amacı böyle bir şey olmamalı. Biraz sakinleşmeyi, kendinizi dinlemeyi ve daha gerçekçi olmayı deneyebilirsiniz. 

Uplifers önerisi:  İç huzur; mental ve ruhani açıdan huzurluyken, aynı zamanda duygularımızla da senkronize olma halidir diyebiliriz. Yeterli bilgi ve anlayışa sahip olarak, kişinin stresli ve zorlayıcı dönemlerde sakin kalabilmesi ve sağlıklı düşünebilmesi için çok önemli bir özellik. “İç huzuru yaratmak: Sakinliğe giden 40 yol

Yengeç Burcu

2021’e girmeye hazırlanırken bu yıldan beklentilerinizi, umutlarınızı düşünüyor olabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz koşullar size pek fazla hayal etme imkanı sunmasa da bazen umudumuzun en az olduğu şeyler birden gerçek oluverir. Siz de hayalleriniz konusunda cömert davranın. 

Uplifers önerisi:  Sevmek, birlikte olmak ama diğer yandan sürekli kaybedeceğine inanmak… Hayal etmek bir iş başvurusunda bulunmak fakat diğer yandan ya seçilmezsem diye kahrolmak. Ve en önemlisi ise sonuç tam da “kahrolduğumuz” yönde olmasa da bu kez sahip olduğumuz o hayal ettiğimiz pozisyonu kaybetmekten korkmak… Endişe, korku ve vesvese ile “istediklerimizi” sözde dile getirirken, blokları özde dizmeye devam etmek… “Açık, net ve çelişkisiz olmak: Hayalleri gerçeğe dönüştürmek için reçete

Aslan Burcu

Hayattaki en mutlu anlar, beklentilerimizin en düşük olduğu zamanlarda gerçekleşir. Aslında bunun sebebi oldukça basit; mutluluk bizi beklentiye girmediğimiz, ummadığımız anda yakalar. Eğer yakında gerçekleşecek bir şeyin sizi mutlu etmesini umuyorsanız, sadece mutluluk hissine odaklanın, beklentilerinizle bunu bir kalıba sokmaya çalışmayın. 

Uplifers önerisi:  Daha mutlu bir insan olmak ve daha keyifli bir hayat yaşamak… Bunlar hepimizin istediği, fakat çoğu zaman tam olarak nasıl başaracağımızı bilemediğimiz şeyler. Öte yandan bu konuyla ilgili yapılan birçok psikolojik araştırma, yayımlanan birçok makale mevcut. Peki bu araştırmaların ortak noktaları ne? “Mutluluğunuzu etkileyen bilim onaylı 10 davranış

Başak Burcu

Yaşadığınız deneyimlere geri dönüp baktığınızda, bir zamanlar çok mutlu bir hayatınız olduğunu ancak bunun artık uzak bir anı olduğunu hissedebilirsiniz. Oysa mutluluklar, siz ona kendinizi açtığınızda gelir sizi bulur. Eğer kendinizi mutluluğa açık hale getirirseniz, gelecekte bir gün dönüp baktığınızda yine ne kadar mutlu olduğunuzu hissedebilirsiniz. 

Uplifers önerisi:  Daha mutlu bir insan olmak ve daha keyifli bir hayat yaşamak… Bunlar hepimizin istediği, fakat çoğu zaman tam olarak nasıl başaracağımızı bilemediğimiz şeyler. Öte yandan bu konuyla ilgili yapılan birçok psikolojik araştırma, yayımlanan birçok makale mevcut. Peki bu araştırmaların ortak noktaları ne? “Mutluluğunuzu etkileyen bilim onaylı 10 davranış

Terazi Burcu

Sizin için “iyi olma” hali sadece güvende olmak, iyi beslenmek, egzersiz yapmak değil; birçok şeyi kapsıyor. Hayatta bir amacınızın olması, keyif almak, yeni şeyler deneyimlemek… Belki son dönemde bunları yapamadığınız içn kendinizi iyi hissetmiyor olabilirsiniz. 2021 için kendinize bir hedef koyun ve yeniden “iyi olma” halini yakalamaya çalışın. 

Uplifers önerisi: İyi yaş alma, iyi yaşlanma, aktif yaşlanma gibi kavramların yoğun kullanıldığı günümüzde aslında bilmeliyiz ki kişisel iyi oluş sağlayabilmektir iyi yaşlanma… İçinde yaşam kalitesi, psikolojik iyi oluş, mutluluk ve yaşam memnuniyeti, maneviyat ve aşmışlık, başarılı kişilerarası ilişkiler gibi unsurları barındıran… “İyi yaşlanmak için kişisel iyi oluş: İyilik halini nasıl koruyabiliriz?

Akrep Burcu

Eğer yolunda gitmeyen şeylere odaklanırsanız, onlar yolunda gitmemeye devam edecek. Oysa bir şeylerin nasıl yolunda gitmesini sağlayabileceğinizi düşünürseniz, daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Bir liste yapın ve gerçekleşmesini istediğiniz şeyleri yazın. Daha sonra her gün bu listeye bakıp umudunuzu korumaya çalışabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Nietzsche “Yaşamak için bir nedeni olan kişi hemen her nasıl’a katlanabilir” demiş. İnsan türünü hayata bağlayan en kıymetli şeylerden biri yaşama nedeni olsa gerek. Bahsettiğim “neden” bize dayatılan “hedef”ten tamamen farklı olarak; bize ait olan bir kavram. Yaşama nedeni ile yola koyulduğumuz zaman soluksuz hedefe varma çabası yerine; kimi zaman yavaş kimi zaman hızlı tempoda yürüdüğümüz, bazen koştuğumuz, bazen yol kenarında bir ağaç gölgesinde soluklandığımız bir yolculuğa çıkmış oluyoruz. “Yaşam amacını bulmak: Her güne umutla başlamak için insan neye ihtiyaç duyar?

Yay Burcu

Bir anda parmağınızı oynatıp her şeyin düzelmesini sağlayamazsınız. Ancak işleri yoluna koymak için gücünüzü toplayabilir ve gittikçe kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz. Hayata daha umutla baktığınızda, kendinizi daha güçlü hissettiğinizi henüz fark etmediniz mi?

Uplifers önerisi: Evrimbilimci Charles Darwin’in “survival of the fittest” prensibini mutlaka duymuşuzdur. Yaygın kanının iddia ettiğinin aksine bu prensip aslında “en güçlü olanın hayatta kalması” demek değil. Zira doğada her zaman kuvvetli olan değil, çevresel koşullara en kolay uyum sağlayabilenler hayatta kalır. Esnek bir zihniyet, sıkı bir çalışmayla birlikte başarmak istediğiniz her şeyi kolaylıkla uygulamanıza ve karşınıza çıkan zorluklarla kolaylıkla baş etmenize olanak tanır. Peki, esnek bir zihne sahip olmak ne demek? “Beyin esnekliği: Nöroplastisite ve zihinsel esneklik ile zihniyeti değiştirebilmek mümkün mü?

Oğlak Burcu

Cömert olmak için zengin olmanıza gerek yok. Hatta paranızın olmasına bile gerek yok. Yakınlarınızdaki bir kişi, sizin ona ayıracağınız zaman ve göstereceğiniz ilgi karşısında çok mutlu olabilir. Ona kendinizden bir şeyler vererek de cömert davranabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Birmingham ve Southampton Üniversiteleri’ndeki araştırmacılara göre hayatın ilerleyen dönemlerinde gönüllü faaliyetlerde bulunmak, zihinsel sağlığa ve mutluluğa iyi geliyor. İlginç olansa, BMJ Open’da yayımlanan çalışmaya göre, gönüllülüğün söz konusu etkileri 40 yaşından sonra daha belirgin. “Yaşlandığınızda mutlu olmak için gönüllü faaliyetlerde bulunun

Kova Burcu

Sihirbazların en önemli görevi, numaralarını yaparken bir yandan da sizin dikkatinizi dağıtmaktır. Bugün gireceğiniz bir konuşmada, karşınızdaki kişi benzer şekilde dikkatinizi dağıtmaya çalışabilir. Dikkatli olmakta fayda var. 

Uplifers önerisi: Atalarımız “vakit nakittir” derken, kendi zamanları için doğru bir önermede bulunuyorlardı. Belli bir ustalık ya da alışkanlık gerektiren işler için ne kadar zaman ayırırsanız o kadar verimliydiniz. Oysa günümüzde, verimlilik konusunda dikkat ve enerji, zamandan çok daha etkili. “Verimliliğin yeni denklemi: Dikkat + Enerji > Zaman

Balık Burcu

2021 yılı boyunca sizin için önemli olacak şeyler, yavaş yavaş kendini belli etmeye başlıyor. Ancak bunları fark edebilmek için biraz daha algılarınızı açmanız, etrafınıza daha dikkatli bakmanız gerekebilir. Böylelikle etrafınızdaki büyülü atmosferin farkına varabilirsiniz. 

Uplifers önerisi:  Yaşam boyunca edinilen deneyimlerin sonucu oluşturulan algılar ve kullanılan dil ile şekillenen içsel temsillere bağlı olarak herkesin kendine ait bir dünya görüşü var. Yaşadığınız dünyayı nasıl yorumlayıp nasıl tepki verdiğinizi, deneyim ve davranışlarınızı nasıl anlamlandırdığınızı belirleyen şey ise gerçeğin kendisinden çok gerçek hakkındaki içsel temsiliniz. Gerçek dünyaya ilişkin içsel temsilinizi zenginleştirmenin yolu ise deneyimden geçiyor. “Algılarınız gerçek dünya değildir: Farkındalığın kapanan kapağını açmak deneyimden geçer

Günlük burç yorumlarınıza getirdiğimiz önerilerin size faydası olduğuna inanıyorsanız sevdiklerinizle de paylaşın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!