Daha iyi bir yaşam için 20 hayat sırrı

Hayatınızı daha mutlu bir hale getirmek sizin elinizde. Atacağınız adımlarla ve günlük yaşamınızda uygulayacağınız ufak şeylerle kendinizi daha iyi hissedecek, yaşamdan zevk alacak ve her anın tadını çıkaracaksınız. Uplifers olarak, daha iyi ve mutlu bir yaşama sahip olmanıza yardım edecek yaşam sırlarını ve önerilerini bir araya getirdik.

Jump-for-Joy

1. Her gün yeni bir şey hatırlayın

Bu sadece size keskin bir zeka ve iyi bir hafıza kazandırmakla kalmaz, sizi inanılmaz bir alıntılar kütüphanesine dönüştürür. Bu konuda bilginizi geliştirmek için; şairler, yazarlar ve filozoflardan faydalanabilirsiniz.

2. Mal varlığınıza olan bağlılığınızı azaltmaya çalışın

Sahip olduğumuz mal varlığı materyal arzular doğurur ve onları kaybettiğimizde bizde hayal kırıklığı ve üzüntüye sebep olur. Kendinizi minimum materyal ihtiyaçları olan biri yaparsanız daha mutlu olursunuz.

3. Dünya ile ilgili sonsuz bir merak sahibi olun

Kaşif olun ve dünyayı bir orman gibi görün. Tamamen benzersiz olayları ve küçük şeyleri gözlemlemek için durun.  Yeni şeyler deneyin. Güven bölgenizin dışına çıkın ve mümkün olduğunca farklı ortamlarda bulunun ve farklı duygular yaşamaya çalışın. Bu dünya çok fazla şey sunarken, neden daha fazla yararlanmayalım?

4. Fit kalın

Fit bir vücut; daha iyi bir sağlık, daha fazla güven ve daha fazla başarıya giden yoldur

5. Sadece şimdiki ana odaklanmayı öğrenin

Geçmişte yaşananları değiştiremeyiz, bu yüzden ona saplanıp kalmak beyhude bir çabadır. Ancak geçmişte yaşanan hatalardan ders çıkarıp aynı hataları tekrarlamadığınıza önem verin. Diğer yandan gelecek; şimdiki eylemlerinizin yansımasıdır. Bu yüzden şu anı daha iyi yaşamak için, geçmişinizden ders çıkarın ki daha balarılı ve mutlu bir geleceğiniz olsun.

6. Daha fazla gülümseyin

gülümse

Gülümsediğiniz zaman beyniniz serotonin yani mutluluk hormonu salgılar. Gülümsemek kendinizi mutlu olmaya zorlamanın en doğal yoludur. Bu yüzden güne 5 dakika gülümseyerek başlamak, günün geri kalan kısmında size gerekli olan tüm enerjiyi sağlar. Unutmayın; gülümsemek daha fazla mutluluğu, mutluluk ise daha fazla gülümsemeyi beraberinde getirir.

7. Hayatı çok fazla ciddiye almayın

Ufak şeylere gülüp geçmeyi bilin, hatalarınızla eğlenin ve hatalarınızdan ders alma fırsatı bulduğunuz için şükredin ki bir daha aynı hataya düşmeyin. Daha da önemlisi, zevk aldığınız şeyleri yapın. Hayat katı kuralları olan bir iş değildir, onu eğlence ile karıştırabilirsiniz.

8. Kitap okuyun

Bilgi, güç demektir. Bu yüzden olabildiğince okuyun, yeni şeyler öğrenin. Taze bilgiler, zihninizi de yenileyecektir.

9. Güneşi hissedin

Tıpkı Superman’in uçarken güneşten beslenip enerji depolaması gibi, bedenimiz de ne zaman güneşi hissetse kendini yeniler. Güneşin bedeninizi ısıtmasıyla hayatınız da daha sıcak mutlulukları barındıran bir yöne doğru gidecektir

10. Başkalarına yardım edin

İyi bir hayat yaşamak ve mutlu olmak için gereken şeylerin başında, diğer insanlarla olan ilişkilerimiz yani sosyal hayatımız gelir. Karmaya olan katkıdan, kendinizi daha iyi hissetmeye; ilişkilerinizi güçlendirmeden, evrene iyi bir katkıda bulunmaya kadar başkalarına yardım etmenin sayısız psikolojik faydası vardır.

11. Her zaman dürüst olun

Yalanlar, hayatınıza sıkıntıdan başka bir şey getirmez. Dürüstlük, bütünleşmenin ve mutlu bir hayatın olmazsa olmaz özelliklerinden biridir.

12. Hedeflerinizin ve hayallerinizin farkına varın

Bir çok insan amaçsız bir şekilde, hayatın getirdikleriyle ilerler ya da sadece anlık isteklerine odaklanarak yaşamlarını sürdürürler. Bunun yerine, mükemmel hayat tanımınızın nelerden oluştuğuna karar verin ve bu bileşenleri birer birer hayatınıza dahil etmek için gereken adımları atın. Size hayatta en fazla tatmin getiren şey, bir zorluğun üstesinden gelmek ve hedeflerinizi gerçekleştirebilmektir.

13. Seyahat edin

on the road

Bir yerlere gidip, yeni yerler keşfetmiş birinin size söyleyeceği şey; bu hayatta yapabileceğiniz en heyecanlı aktivitenin seyahat etmek olduğudur. Farklı bir kültürü gözlemlemek zihninizi geliştirerek, yaşadığımız hayatı daha fazla takdir etmenizi sağlayacaktır. Bu dünya, içinde bin bir çeşit ağaç barındıran bir orman; gidin ve keşfedin.

14. Başkalarının dediklerinden etkilenmeyin

Çoğu insan başkalarının söylediği negatif ifadelerden ya da davranışlardan etkilenerek, kendilerini üzerler. Bunu engellemenin yolu, kendinizi iyi tanıyıp başkalarının size söylediği aslında gerçek olmayan şeylere kafanızı takmamaktır. Eğer diğer insanların size yönelik eleştirilerde gerçeklik payı varsa, bunun sizi üzen bir şey olarak görmektense zayıf noktalarınızı size gösterip, kendinizi geliştirmeye olanak veren bir fırsat olarak algılamaya çalışın.

15. Affedici olun

Affetmek çok kolay bir davranış olsa bile hayatta en fazla affetmek konusunda başarısız oluruz. Kin sadece daha fazla mutsuzluk getirmekten başka bir fayda sağlamaz. Hepimiz sürekli hatalar yapmaya devam ediyoruz o zaman neden başkalarına karşı da affedici olmayalım?

16. Başkalarına kendini özel hissettirin

Başkalarının gözünde, nezaketiniz ve sempatinizle bilinen bir insan olun.

17. Her gün meditasyon yapın

meditasyon

Akıllı telefonlar, televizyon ve internet yoluyla herkesin her şeyle bağlantılı olduğu modern dünyamızda, çok az insan sessizliğin güzelliğinin tadının çıkarabiliyor. Zihni sakinleştirip bedeni rahatlatma yeteneği, herkesin öğrenmesi gereken bir sanat. Basit olarak, sessiz bir yerde oturun ve sadece nefesinize konsantre olun ve hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Başlarda zorlansanız da ilerleyen zamanlarda kendinizi inanılmaz hissedeceksiniz.

18. Rahatlayın

Evet çalışmak önemli ve işleyen demir ışıldar. Ama her gün, kendinize zaman ayırmanız ve rahatlamanız da gerekir. Ayrıca, kendinizi başarılarınız için ödüllendirin. Eğer zaman zaman eğlenemeyecekseniz, onca çalışmanın ne önemi kalır?

19. İnsanlarda iyi bir ‘ilk izlenim’ bırakın

Sağlam ve güçlü bir el sıkışma ve ufak bir sohbet ilk tanıştığınız insan üzerinde iyi bir etki bırakmanın ilk ve altın kuralları. Ayrıca, yeni tanıştığınız insanların isimlerini de hatırlamaya çalışın. Kim bilir belki bu yeni tanıştığınız insan gelecekteki iş ortağınız, dostunuz ya da evleneceğiniz kişi olacak.

20. Bir yaşam ‘mantra’nız olsun

Anı Yaşa (Carpe Diem) ya da Hayatı dolu dolu yaşayın gibi ifadeler duymuşsunuzdur. Kelime anlamı ‘zihni boşaltmak’ olan mantra; iyi yaşam felsefesi, dilek ya da dua şeklinde ifade edilebilir. Size kendinizi iyi hissettiren, gerçekten ruhunuzu okşayacak bir mantra edinin. Bu mantra; her şeye uygulayabileceğiniz kadar genel ama sadece size hitap edecek kadar özgün olsun.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!