Zor zamanların üstesinden gelmenizi sağlayacak basit teknikler

Umut; insanın depolayabileceği bir şey değil. Tam aksine, zor zamanlarla karşılaştığınızda üretmeniz gereken bir şey. Umut, içinizdeki yangını söndürebilme gücü, kendinize vereceğiniz bir söz veya karanlık tünellerin sonunda ışık olduğunu söyleyen inançtır. Hayatta karşınıza çıkan koşullar, sizi kırgın ve bitkin bir hale sokabilir. Ancak karşılaştığınız her zorluğun içinden çıkarılabilecek dersler, ulaşılacak içgörüler, cesaret vardır.

Zor zamanların üstesinden gelmenizi sağlayacak basit teknikler
Doğaya bakmak, zihninizi temizler, düşüncelerinizin sıkışıp kaldığı yerden yeniden akmasına yardımcı olur.

Uplifers olarak zor zamanların üstesinden gelmenizi sağlayacak basit teknikleri bir araya getirdik:

1. Çekingenlik ve utanma duygusundan kurtulun

Zor zamanların içinden geçerken birçoğumuzu yoğun bir çekinme ve utanma duygusu kaplar. Bu duyguları hissettiğinizde, öfkelenmek yerine bunu kabullenin ve bir kenara bırakın. Şimdi kendinize karşı merhametli olma zamanı. Merhametinizi toplayın ve utanma duygusunun sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

İlgili yazı: Üç adımda suçluluk duygusunun üstesinden gelmenin yolu

2. Önünüzde akıp giden hayatı kaçırmayın

Başımıza kötü bir şey geldiğinde, birçoğumuz içinde olduğumuz hayattan eli eteği çekiyoruz, vazgeçiyoruz. Toplantılarımızı iptal ediyoruz, yemek yemekten vazgeçiyoruz, gülmeyi unutuyoruz, sevdiklerimizle başka bir konudan konuşmayı kendimize yasaklıyoruz. Oysa bugün yaşadığınız hayatın farkına varın çünkü yarın da aynı hayata sahip olacağınızın hiçbir garantisi yok. Hayatınızdaki ufak mutlulukların farkında varın. Bu size keyif veren bir fincan kahve olabilir, bisiklet sürmek olabilir, sevdiğiniz biriyle sohbet etmek olabilir. Yaşadığınız hayatın farkına varın.

3. Doğayı dinleyin

Bir dağ manzarasının önünde oturup dışarıya bakmak, sanki hareketli bir tabloyu izlemek gibidir. İzlediğiniz şey hem alabildiğine büyük, hem de kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel, hem de bunların yanı sıra canlı bir şeydir. İnsan doğaya baktığında, kendisinin aslında ne kadar mütevazı olması gerektiğini anlamaması imkansız. Doğaya bakmak, zihninizi temizler, düşüncelerinizin sıkışıp kaldığı yerden yeniden akmasına yardımcı olur.

İlgili yazı: İçinizdeki motivasyon gücünü açığa çıkarın

4. Duygularınızdan kurtulun

Bir durum karşısında belli duygulara kapılmak hem sağlıklı hem de insani bir durumdur. İnsan bazen neşeli duygulara kapılabilir, bazen de hüzün içinde olabilir. Her iki durumda da geçerli olan tek şey, bu duyguların gelip geçici olduğu. Yaşadığınız tüm duyguların geçici olduğunu bilerek daha derin bir içgörüye ulaşabilirsiniz.

Zor zamanların üstesinden gelmenizi sağlayacak basit teknikler
Bugün yaşadığınız hayatın farkına varın çünkü yarın da aynı hayata sahip olacağınızın hiçbir garantisi yok.

5. Değişen hayat hikayenizi yeniden gözden geçirin

Zorlukların üstesinden gelmek ve yeniden umutlanmak, birçoğumuzun hayatında yeni bir sayfa açmasını sağlıyor. Açacağınız bu yeni sayfada, kendi hikayenizi yeniden gözden geçirin ve aslında ne kadar güçlü olduğunuzun farkına varın.

6. Egzersiz yapın

Fiziksel aktivite, hem zihinsel hem de bedensel denge için kritik öneme sahip. Kendinizi sıkışmış hissettiğinizde yapacağınız bir saatlik yürüyüş bile çok şeyi değiştirebilir. Hatta bir süre sonra ne kadar egzersiz yaparsanız yapın yetersizmiş gibi gelebilir. Bunun sebebi aslında egzersize değil, egzersiz sırasında rahatlayan zihninize olan açlığınızdan kaynaklanabilir.

İlgili yazı: Umutsuz hissettiğinizde kendi kendinizin kahramanı olmanın yolları

7. Faydalı olun

Hayatın en keskin virajlarından dönerken olgunluğunuzu korumak ve bu sırada başkalarına yardımcı olmak, bencil kazanımlardan çok daha değerli. Korkularınızı bir kenara bırakıp başkalarına yardım ederken acılarınızın da nasıl azaldığını görebilirsiniz.

Kaynak:
MindBodyGreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!