Umutsuz hissettiğinizde kendi kendinizin kahramanı olmanın yolları

Hiç kendinizi tamamen çaresiz ve umutsuz hissettiniz mi?

Bu sorunun cevabına muhtemelen birçok kişi evet diyecektir. Hayatta gerçek bir problemle karşılaştığınızda, problemi çözmek için bu yola baş koymanız gerekir. Bu şekilde hayattaki karşılaşacağınız tüm problemlerin üstesinden gelebilirsiniz. İlk başta durumunuz ne kadar dayanılmaz ve umutsuz olursa olsun, her zaman bu durumu lehinize çevirecek gücü kendinizde bulabilirsiniz. Elbette her zaman bu gücü açığa çıkarmak kolay olmayabilir, fakat biraz yardımla her şey mümkün. İşte hayatınızda gerçek bir problemle karşılaştığınız zaman, içinizdeki süper gücü ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak öneriler:

1. Deniz yıldızı gibi davranın, yaralı bir kuş gibi değil

deniz yıldızı
Deniz yıldızı kollarını yenileyerek kendini iyleştirebilir. Siz de deniz yıldızı gibi olun.

Yaralı bir kuş kendini iyileştiremezken, deniz yıldızı kollarını yenileyerek kendini iyileştirebilir. Sizi kurtarması için bir deniz yıldızını veya insanı beklemek zorunda değilsiniz.Hayatta bir problemle karşılaştığınızda her zaman zorlukların üstesinden gelmek için birinden ya da bir şeyden medet ummak zorunda değilsiniz. Aslında sorunların üstesinden gelmek için aradığınız güç içinizdedir. Elbette başkalarından yardım istemek işinizi kolaylaştırır; ancak siz probleminizi çözmenize yarayacak güce ve potansiyele zaten hali hazırda sahipsiniz. İlk etapta, içinizdeki olağanüstü gücün farkında olmalısınız. Bu farkındalık durumu sizi problemlerinizi çözmek için bir adım atmanıza yardımcı olacaktır.

2. Unutmayın, dünya sizin istiridyeniz

İstiridyelerin şeklinin, içerisindeki inciyi kum gibi dış etkilerden korumak için kabuklu ve sert olduğunu biliyor muydunuz? Siz de ‘bilgelik inci’nizin size, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için güç verdiğini söyleyebilirsiniz.

Her şey kendi içgüdülerinize güvenmekle başlar. İç sesinize kulak verin. İç sesiniz yalnızca sizi korumakla kalmaz, aynı zamanda hayatınızı dönüştürecek insanlara, bilgilere, yerlere ve fikirlere karşı size rehberlik eder.

3. Aradığınıza şeye ulaşmak için derinlemesine araştırma yapın

Bir düşünün bakalım, kitaplarda ve makalelerde kaç farklı uzman görüşüyle karşılaştınız. Bu kadar çok yorum arasından en iyisi ve doğrusunu bulmak her zaman kolay olmuyor. Kendi kendinizin kahramanı olmanız için, derinlere dalın ve yüzeysel araştırmaların ötesine geçin. Doğru kitabı veya makaleyi okumak yalnızca stresinizi atmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda zamanda hiçbir yerde bulamayacağınız değerli bir kılavuzluk görevi görür.

4. Stres yüklü olmaktan kaçının

Öte yandan, çok fazla bilginin varlığı esasında işinize yaramasının aksine işinizi zorlaştırmaktadır. Bu durum kafanızın karışmasına neden olur ve kafa karışıklığı sizi kararsızlığa ve strese yönlendirir ki, bu da ilerlemenizin önündeki büyük bir engeldir.

Zor zamanlarda stresten kurtulma hayati önem taşımaktadır, özellikle negatif düşünceler sizi esir almaya başlamışsa. Farklı teknikler deneyin, kendinize birkaç dakika olsa bile bunu düşünecek zaman yaratın. Mental bir mola size iyi gelecektir.

5. Hatalarınızdan ders çıkarın

Her ne kadar aldığınız her karar aşırı önemliymiş gibi davransanız da, büyük ihtimalle birçok kişi hedefe giden yolda deneme yanılma yöntemi kullanıyor. Mükemmel olmaya çalışmayın. Hatalarınızdan ders alın ve yola devam edin. Hayat yolculuğunuzda hedefinizden şaşmayın ve korkunun sizi esir almasına izin vermeyin.

İlgili yazı: Yaşam kalitenizi yükseltmek için sorunlarınızın çözümünü ertelemeyin

6. Yardım istemekten çekinmeyin

Bazen, hayat oldukça zor ve dayanılmaz bir hal alır ve sonucunda her şeyden uzaklaşarak içimize kapanırız. Her ne kadar bir süre yalnız kalmanın size iyi gelmesinin yanında dönüştürücü bir etkisi olsa da, duygusal bir destek de almalısınız. Neye ihtiyacınız varsa, sizi ne kendinizi iyi hissettirecekse onu yapın ve profesyonel destek istemekten çekinmeyin. Sizi yukarı taşıyacak, eski günlerinize döndürecek insanları arayın, umutsuzluğa sürükleyecek olanları değil.

7. Şükretmeyi günlük hayatınızın bir parçası haline getirin

Ne zaman hayatınızda şükran duymanız gereken her şeyi düşünmekten vazgeçiyorsunuz, o zaman içerisinde bulunduğunuz zor durum daha da kasvetli bir hal alıyor. Biraz minnettarlığın bile etkisi uzun sürecektir. İçinizdeki gerçek güç, minnettarlık olmadan ortaya çıkamaz.

Her gün sizi hayatta mutlu eden beş şeyi sayın. Bu size deniz yıldızının 5 kolunu hatırlatacaktır.

not almak
Hayatta minnet duyduğunuz şeyleri yazın. İlerde her ihtiyacınız olduğunda dönüp bakabilirsiniz.

Saydıklarınızı bir yere not alın, böylece her ihtiyacınız olduğunda dönüp bakabilirsiniz.

Kendi kendinizin kahramanı olabileceğinize inanıyor musunuz?

Bu durum aslında düşündüğünüz kadar zor değil ve hayatınızı riske atmak zorunda değilsiniz. Her ne kadar ilk başta ilerlediğiniz yol belirsiz olsa da, inancınız sizi pozitif bir sonuca ulaştıracaktır. Sonuçta, hayat sizi umutsuz bir durumda bıraktığında, bu durumla yüzleşebileceğinizi ve üstesinden gelebileceğinizi bilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinize inanmak ve denemekten vazgeçmemek olacaktır. İçinde bulunduğunuz durum ne kadar zor ve ümitsiz olursa olsun, her zaman bir umut vardır.

Theodore Roosevelt’in de dediği gibi ‘Eğer kendinize inanırsanız, yolu yarılamışsınız demektir.‘ Kendinize inanırsanız yapamayacağınız şey yoktur!

Kaynak:

psychentral.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!