Üç adımda suçluluk duygusunun üstesinden gelmenin yolu

Evde sakince otururken, aslında çalışmanız gerektiğini düşünüp kendinizi suçlu mu hissediyorsunuz? Aynı şekilde iş yerindeyken de evdeki bir konuyla ilgili suçluluk duyduğunuz oluyor mu? Bu kısır döngünün enerjinizi tükettiğini biliyorsunuz ancak nasıl durduracağınızı mı bilemiyorsunuz?

Uplifers olarak, suçluluk duygusu çıkmazını üç adımda nasıl durdurabileceğinizi derledik:

1. Kabul edin

Suçluluk duymak aslında son derece doğal çünkü hepimizin beyni, tehditleri tespit etmek üzere tasarlanmış. Sosyal tehditlerin de ilkel çağlardaki memelilerden miras olarak aldığımız yaşamsal tehditlerden hiçbir farkı yoktur. Bu yüzden bir tehdidi başınızdan savdığınız anda, beyniniz bir sonraki en baskın tehdidi araştırmaya başlar.

Üç adımda suçluluk duygusunun üstesinden gelmenin yolu
Eğer kendinize izin verirseniz ve başarılarınızdan keyif almayı bilirseniz, bu tehditlerle dolu dünyada da kendinizi zaman zaman iyi hissedebilirsiniz.

İlgili yazı: Mükemmeliyetçiliğin hayatınızı paralize etmesini azaltmanın 6 yolu

Bu durum size hiçbir kazananı olmayan bir savaş gibi mi geliyor? Sizler alevleri kendinizden uzaklaştırmakta ne kadar başarılıysanız, beyniniz de yeni bir alev bulmak için o kadar hızlı davranacaktır. Eğer beyninizin bunu yapmasından hoşlanmıyorsanız, sonsuza kadar kendi kendinizle savaşmanız gerek. Oysa bunun yerine, içinizdeki en temel sistemin bu başlıca özelliğini kabul edin ve şükredin. İçinizdeki ilkel memeli varlık kendini güvende hissetmek istiyor, siz de onu sakinleştirin ve her şeyin yolunda olduğunu hatırlatın.

2. Kutlayın

Bir yangını söndürdüğünüzde, diğer yangına koşmadan önce durun ve kendinizi tebrik edin. Bu ilk başta riskli veya bencilce gelebilir. Başkaları kötü durumdayken kendini iyi hissetmenin yanlış bir şey olduğunu öğrenmiş olabilirsiniz. Eğer böyle olsaydı, insanlık tarihi boyunca kimse kendini iyi hissetmezdi. Eğer kendinize izin verirseniz ve başarılarınızdan keyif almayı bilirseniz, bu tehditlerle dolu dünyada da kendinizi zaman zaman iyi hissedebilirsiniz. Bunun için büyük başarılar olmasına gerek yok, her gün için kendinizi tebrik edecek ufak başarılar bulabilirsiniz. Kendinizi tebrik etmek için çılgınca yemek yemek veya düzeninizi bozacak kadar parti yapmak gibi uzun vadede size zarar verecek şeyler yapmak zorunda değilsiniz. Sadece bir sorunun üstesinden gelmiş olmanın keyfini çıkarın.

Üç adımda suçluluk duygusunun üstesinden gelmenin yolu
Bir sorunu bir dakika içinde çözemezsiniz ancak mevcut önceliklerinizi konusunda ısrarcı olup olmamaya karar verebilirsiniz.

İlgili yazı: 80 yaşındaki büyüklerinizden öğrenebileceğiniz hayat dersleri

3. Değerlendirme yapın

Yargılama yapmamak gerektiği konusunda sık sık uyarılar alıyoruz. Oysa yargılamak, beynin çalışma şeklinin bir göstergesidir. Yeni bilgileri alır ve her şeyin güvence altında olup olmadığına dair kararlar verir. Eğer bir yargıda bulunmazsanız, sıkışıp kaldınız demektir. Bir daha suçluluk döngüsüne girdiğinizde, buna neden olan bilgiyi veya düşünceyi alın ve sadece bir dakikalığına değerlendirdin. Israr ettiğiniz yönde devam etmeye veya yönünüzü değiştirmeye karar vermek için sadece bir dakika yeterli. Bir sorunu bir dakika içinde çözemezsiniz ancak mevcut önceliklerinizi konusunda ısrarcı olup olmamaya karar verebilirsiniz. Eğer suçluluk yeniden belirirse, tekrar değerlendirmeden önce bu sefer en büyük kozunuzu oynayın ve yeniden kabullenin, kutlayın.

İlgili yazı: Suçlu kim?

Beyniniz, enerjinizi hangi tarafa yönlendirmeniz konusunda akıllıca kararlar vermek için tasarlanmış. Bu yüzden her seferinde, hangi yöne gideceğinize karar vermekte zorlanacaksınız. Ne mutlu ki her birimizin beyni, bu kararı verebilmek için evrim geçirdi.

Kaynak:
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!