80 yaşındaki büyüklerinizden öğrenebileceğiniz hayat dersleri

Her sabah uyanıp önce “ne giyeceğim” krizini atlatıyoruz, gazetelerdeki korkunç haberleri okuyoruz, trafikle mücadele edip iş yerine ulaşıyoruz. Tüm gün yoğun bir iş programının ardından akşam yemeği sorununa çözüm buluyoruz.

Günler böyle birbirini kovalarken, biraz daha rahatlamak umuduyla hafta sonunu beklemeye başlıyoruz. Ama o da ne, hafta sonu için plan yapmak gerekiyor! Bir plan yapmazsanız zaman akıp gider ve hayatta var olduğunuzu kanıtlayacak bir şey bulamazsınız.

Günlük hayatımız böyle bir kaos içinde geçerken dedelerimizin, ninelerimizin yaşına kadar
nasıl yaşayacağız?

80 yaşındaki büyüklerinizden öğrenebileceğiniz hayat dersleri
Peki, 80’lerinde birisi nasıl oluyor da kendini sizden çok daha hayat dolu ve enerjik hissedebiliyor?

Kendinizi böyle çıkmazda hissettiğinizde büyüklerinizi arayıp belki de biraz “Büyük sözü dinlemek” iyi gelebilir. Onlar gerçek anlamda kaosun, savaşın ve barışın ne olduğunu yaşamış insanlar oldukları için günümüzde biz gençlerin yaşadıkları sorunları çözebilme gücüne sahipler.

Sizden büyüklerle bir süre konuştuğunuzda, aslında kendi kendinizi nasıl strese soktuğunuzu hemen fark edebilirsiniz. Onlar sizinle sakince konuşurken, siz ise o sırada günlük endişelerle boğuşuyor olursunuz. Peki, 80’lerinde birisi nasıl oluyor da kendini sizden çok daha hayat dolu ve enerjik hissedebiliyor?

İşte 1920’lerde doğanlardan öğrenebilecekleriniz:

1. Her gün kendinize vakit ayırın

Ne kadar yoğun olduğunuz veya aynı anda ne kadar çok sorunu bir arada düşündüğünüz önemli
değil. Biraz ara verin. Bu yaşadığınız güne sadece bir kez sahip olabilirsiniz, bu yüzden onu kaçırmayın. 15 dakikalık kahve molası verip kendinizle baş başa kalmak bile yeterli olabilir.

2. Kendinize dengeli davranın

Sağlığınıza ve bedeninize tabii ki özen göstermelisiniz ancak bunu abartmayın. Her gün salata yemek veya tüm hayatınızı kalori hesabı yaparak geçirmek bir çözüm değil. Bazen bir parça kek yemek, spa masajı kadar iyi gelebilir. Suçluluk hissetmeden tadını çıkarın ve yasaklara çok fazla takılmayın.

3. Yürüyüşe çıkın

Bazen birçok şey üst üste geldiğinde, yapabileceğiniz en iyi şey yürüyüşe çıkmak. Her şeyi arkada bırakın ve bulunduğunuz semtin, şehrin tadını çıkarın, yağmurun kokusunu hissedin, mağazaların vitrinlerine bakın, yeni insanlarla tanışın ve yaşadığınız anın tadını çıkarın. Bu her zaman zihninizi ve bedeninizi dinlendirir.

4. Her gün düşüncelerinizi yazın

Günün yoğunluğu başınızı döndürmüş olabilir ancak her zaman hedeflerinizi ve düşüncelerinizi bir kenarda tutmalısınız. Her gün öğrendiklerinizi yazın. Farkında olmadan o gün içinde ne kadar çok şey öğrendiğinizi göreceksiniz.

80 yaşındaki büyüklerinizden öğrenebileceğiniz hayat dersleri
Bu yaşadığınız güne sadece bir kez sahip olabilirsiniz, bu yüzden onu kaçırmayın.

5. Merak edin

Yaşınızın veya ilgi alanlarınızın bir önemi yok; önemli olan öğrendiğiniz yeni şeylerle kendinizi yenileyebilmek. Zihniniz aslında her zaman öğrenmeye meyilli. Siz sadece merakınızın peşinden gidin.

6. Görünüşünüze önem verin

Her yeni başlayan günün aslında bir parti olduğunu ve ona göre giyinmeniz gerektiğini düşünün. Topuklu ayakkabılar, ışıltılı elbiseler, takım elbiseler giymek zorunda değilsiniz ancak ufak bir dokunuşla görünüşünüzü tümden değiştirebilirsiniz. Her zaman karşınıza çıkabilecek önemli şeylere hazırlıklı olun çünkü hayat beklemez.

7. Kahkahalarla gülün

Atabildiğiniz kadar yüksek sesle kahkaha atın çünkü hayattaki en güzel ve en eğlenceli şey bu. Hayattan keyif alan, gülümseyen ve yaşadıklarından mutlu olmayı bilen insanları etrafınızda tutmaya çalışın. Geçirdiğiniz her güne biraz daha enerji katın. Bu hayatınıza enerji katar.

Kaynak:
Elite Daily

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Hayatınızı değiştirmenin 3 temel anahtarı

‘Hayatta ne yapmak istiyorsun’ sorusunun yanıtı, sandığınızdan çok daha farklı olabilir

20’li yaşlarda öğrenilen hayat dersleri

Lionel Messi’nin futbolundan çıkarılabilecek hayat dersleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!